PARTNER PORTALU
Bardzo mała łazienka – 10 dobrych pomysłów

Bardzo mała łazienka – 10 dobrych pomysłów

Autor: Anna Usakiewicz
01 sie 2016 15:18

Funkcjonalna, stylowa i w miarę możliwości przestronna – czy taka może być także bardzo mała łazienka?

Tak, jeśli będziemy się trzymać kilku zasad, które wizualnie poszerzą niewielką przestrzeń i nadadzą miejscu praktycznego oraz stylowego wyrazu.

Niewielka łazienka to jeden z największych mankamentów polskich mieszkań. Według danych przygotowanych przez Eurostat, na statystycznego Polaka przypada 25 m kw. mieszkania. To niemal dwukrotnie mniej niż w Danii, Austrii czy Luksemburgu. Nawet mając do dyspozycji małą przestrzeń można ją zaaranżować w taki sposób, by była przestronna i sprawiała wrażenie większej. - Dzięki praktycznemu rozplanowaniu przestrzeni, na minimum powierzchni można zmieścić maksimum funkcjonalności. Reguła ta dotyczy również łazienek. Ulokowanie mebli w niewygodnych kątach, odpowiednia kolorystyka czy materiał, z którego wykonane są płytki, to najważniejsze elementy aranżacji tej części mieszkania – radzi Anna Wróbel projektantka mebli z firmy Komandor.

Oszukać przestrzeń

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy urządzaniu niewielkiej łazienki są płytki. W małych pomieszczeniach najlepiej prezentują się kafelki o połyskującej fakturze. Lśniąca powierzchnia poprzez delikatne odbicie lustrzane wprowadza do wnętrza „dodatkową” przestrzeń. Ważne jest także ułożenie płytek oraz ich kolorystyka. Jeśli kafelki mają kształt prostokątny warto ułożyć je poziomo – w ten sposób można optycznie poszerzyć wąską łazienkę. Pionowe ułożenie płytek zalecane jest natomiast w pomieszczeniach niskich, gdzie taki aranżacyjny zabieg doda kilka centymetrów niewysokim łazienkom.

W małych łazienkach dobrze prezentują się zarówno duże kafelki, jak i te o mniejszych rozmiarach. Istotny jest natomiast kolor fugi. Im mniej widocznych linii na ścianie i podłodze, tym przestrzeń wydaje się większa. Dlatego też warto dopasować taką samą barwę płytek i łączeń pomiędzy nimi, by uniknąć „szatkowania” małej powierzchni.  

Lustrzane triki

Bez lustra ciężko wyobrazić sobie optyczne poszerzenie małej łazienki. W zależności od tego w jaki sposób zamontuje się lustrzane tafle, łazienkę można wydłużyć lub poszerzyć. Zawieszając lustra na przeciwległych ścianach można nadać wnętrzu poczucie większej głębi. Natomiast jeśli materiał ten zostanie przytwierdzony prostopadle do siebie, odbicia wydłużą pomieszczenie. - Lustro to jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych we frontach szaf łazienkowych. Najnowszym trendem w aranżacji łazienek są jednak wypełnienia wykonane z kolorowego szkła. W zależności od barwy materiału wnętrze może zyskać wyrazisty charakter lub podkreślić klasyczny ton pomieszczenia – komentuje Anna Wróbel projektantka mebli z firmy Komandor.

W małej łazience dobrze prezentuje się także szklana kabina prysznicowa. Przezroczysta powierzchnia wpływa na optyczne poszerzenie pomieszczenia. Szklana kabina najlepiej prezentuje się z prysznicami bez brodzika, z odpływem w posadzce. Takie rozwiązanie wnosi do wnętrza akcent nowoczesności.

Jasna łazienka

W niewielkich pomieszczeniach lepiej unikać ciemnych barw, które przytłaczają przestrzeń oraz postawić na jasne i chłodne odcienie. Błękit, beż czy biel sprawiają wrażenie „oddalenia” się ścian od siebie, dzięki czemu wnętrze zyskuje poczucie świeżości i ładu.

Najczęściej łazienki pozbawione są okien, dlatego równie ważne co kolorystyka ścian jest oświetlenie. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się światło o zimnej tonacji wprowadzając wrażenie czystości. Urządzając małą łazienkę warto wykorzystać oświetlenie punktowe. Kierując intensywne światło na dłuższe ściany można poszerzyć wnętrze. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się reflektory lub kinkiety.  

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także