Biokominek w łazience: jak bezpiecznie z niego korzystać?

Biokominek w łazience: jak bezpiecznie z niego korzystać?

Autor: Anna Sołomiewicz
18 sie 2016 15:31

Biokominek w łazience to bardzo efektowny element aranżacji wnętrza. Przeczytajcie, jak z niego korzystać, aby móc w pełni bezpiecznie cieszyć się z urody, jaką wnosi do łazienki.

Jakiś czas temu mogliście przeczytać u nas dlaczego warto zainstalować kominek w łazience. Dzięki dostępnym na rynku biokominkom, nawet właściciele mieszkań w bloku mogą pozwolić sobie na taki luksusowy akcent w aranżacji łazienki. Jak jednak dbać o biokominek, aby służył nam przez lata i cieszył pięknym płomieniem, a jego użytkowanie było bezpieczne dla domowników? 

Podobnie jak ze wszystkimi urządzeniami, które emitują ogień, z biokominkami w łazience należy obchodzić się ostrożnie. Oto 5 praktycznych rad dla wszystkich, którzy chcą w pełni bezpiecznie z nich korzystać i cieszyć się wizją żywego ognia w domu.

Dolewanie paliwa

Rzecz niby oczywista, a jednak… Biopaliwo to substancja wysoce łatwopalna. Dlatego też pod żadnym pozorem nie można do gorącego, a już na pewno płonącego biokominka, dolewać biopaliwa – mówi Sylwester Kałwiński z firmy Kratki.pl, producenta biokominków. Próba dolania paliwa do palącego się biokominka może skończyć się poparzeniem. Zatem pamiętajmy – biopaliwo lejemy tylko i wyłącznie do wygaszonego, ostudzonego urządzenia. Wlewanie paliwa zaraz po wygaszeniu, czyli do gorącego jeszcze pojemnika, powoduje uwalnianie się łatwopalnych par o niskiej temperaturze zapłonu, co może skutkować wybuchem.

Sprawdź, co wlewasz

Jedynym paliwem, jakiego można używać w biokominkach, jest specjalne, dedykowane jemu biopaliwo. Niech nikomu nie przyjdzie na myśl dolewanie do urządzenia płynnej podpałki do grilla czy benzyny! Biopaliwo powinno posiadać certyfikat Państwowego Instytutu Higieny – da to gwarancję odpowiedniej intensywności palenia, jak i pewność, iż do naszych dróg oddechowych nie trafią szkodliwe substancje, będące wynikiem procesu spalania – radzi ekspert Kratki.pl.

Bezpieczna aranżacja

Włochate dywaniki łazienkowe, dekoracyjne tekstylia czy nawet ręczniki są ozdobą naszej łazienki, budują w niej przytulny klimat, jednak powinny być prezentowane w bezpiecznej odległości od biokominka. Producenci zalecają, by odległość od materiałów łatwopalnych wynosiła co najmniej 150 cm.

Baczne oko na maluchy

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w domu, w którym są dzieci, używać biokominka. Lepiej jednak nie zostawiać najmłodszych samych w pomieszczeniach, w których jest źródło ognia, bo wyobraźnia maluchów nie zna granic. Rada to odnosi się z resztą również do pozostawiania najmłodszych domowników samych w łazience.

Nie zapomnij!

Przed wyjściem z domu czy pójściem spać – pamiętaj o wygaszeniu biokominka. Nie zapomnij też o tym, iż urządzenie będzie Ci dłużej służyć, jeśli będziesz je regularnie czyścić, najlepiej przy użyciu delikatnych detergentów, które rekomenduje producent.

 

 

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także