×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Drzwi łazienkowe – jaki model wybrać

Drzwi łazienkowe – jaki model wybrać

Autor: Anna Usakiewicz
05 lut 2016 08:34

Nowoczesne drzwi łazienkowe są bardzo różne: od szklanych, poprzez modele z różną ilością przeszkleń, skończywszy na skrzydłach pełnych.

Łazienka to jedno z najmniejszych, a zarazem najważniejszych pomieszczeń w każdym domu, z którego korzystamy wielokrotnie w ciągu dnia. Dlatego drzwi do niej muszą być nie tylko trwałe, ale też funkcjonalne i wygodne w codziennej eksploatacji.

Jeszcze 20 lat temu większość drzwi do łazienki miała ten sam wygląd: charakterystyczne okienko z przeszkleniem w górnej części i pozioma kratka wentylacyjna na dole skrzydła. Współcześnie jednak drzwi łazienkowe są bardzo różne – od szklanych, poprzez modele z różną ilością przeszkleń, skończywszy na skrzydłach pełnych. Dziś jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i umiejętne zachowanie łazienkowej prywatności.

Co można wybrać?

Współcześnie oferta rozwiązań drzwiowych jest ogromna i daje duże pole do aranżacyjnych popisów. Wiele osób wybiera skrzydła pełne do łazienki. Dlaczego? Swoją decyzję motywują zachowaniem maksymalnej intymności oraz użytecznością – na drzwiach pełnych łatwiej zamontować wieszak na ręczniki czy na inne akcesoria. Nawiązaniem do tradycyjnych drzwi łazienkowych są modele z przeszkleniami. Warto tu jednak pamiętać o wyborze odpowiedniej szyby, która nie będzie całkowicie przeźroczysta oraz o liczbie przeszkleń i własnych upodobaniach. Jeśli nie będziemy czuć się dobrze w łazience z dużą liczbą przeszkleń, wybierzmy taki model drzwi, w którym są one bardzo subtelne. Dyskretne przeszklenia, których ilość można dowolnie wybrać sprawia, że będziemy czuć się komfortowo w łazience. – W każdej naszej kolekcji mamy drzwi przewidziane do łazienki. W ten sposób klient może skompletować drzwi do wszystkich pomieszczeń, zachowując przy tym aranżacyjną spójność – wyjaśnia Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado. Jeszcze innym pomysłem są drzwi szklane o niskiej lub zerowej przezierności, które także pozwolą zapewnić maksimum intymności w łazience, a dodatkowo będą pełnić znaczącą rolę dekoracyjną. Taki model dobrze sprawdzi się w łazienkach bez okna – pozwoli ją doświetlić światłem z korytarza.

Łazienka zgodnie z przepisami

Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami drzwi do łazienki, w świetle ościeżnicy, mają mieć minimum 80 cm szerokości oraz 200 cm wysokości. Dodatkowo, ze względów bezpieczeństwa, ale też funkcjonalności, powinny otwierać się na zewnętrz. Każdy model musi być wyposażony w otwór wentylacyjny w dowolnej formie (kratki wentylacyjne, tuleje lub odpowiednie podcięcia). Dla lepszego komfortu i prywatności warto pomyśleć o zamku do drzwi. Szczególnie polecane są tu rozety, które łatwo się zamykają, a dodatkowo, w sytuacji zagrożenia, można je szybko otworzyć z zewnątrz. Wybierając skrzydła, dobrze jest wziąć pod uwagę ich jakość i trwałość z racji szczególnych – zmiennych – warunków wilgotności jakie panują w łazience. Dlatego warto sprawdzić czy technologia okleinowania wyklucza ryzyko rozwarstwienia czy odklejenia się okleiny właśnie pod wpływem wody.

Łazienka to pomieszczenie, które powinno cieszyć wyjątkową aranżacją, ale przede wszystkim zapewniać spokój, intymność i pozwalać na zachowanie pełnej prywatności. Dlatego każdy wybór drzwi powinien być przemyślany szczególnie pod kątem użyteczności i funkcjonalności.

Źródło: Invado

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także