PARTNER PORTALU
Higiena w łazience: czyszczenie i pielęgnacja ceramiki sanitarnej

Higiena w łazience: czyszczenie i pielęgnacja ceramiki sanitarnej

Autor: Redakcja Łazienka.pl
17 lis 2017 11:59

Higiena to najważniejsza kwestia, o jaką powinniśmy się zatroszczyć w łazience. Radzimy, jak zadbać o czystość ceramiki sanitarnej jednocześnie ją pielęgnując.

Wkładając dużo energii, starań i pieniędzy w remont lub urządzanie mieszkania staramy się, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Wykończenie może zająć podobną ilość czasu, co sama budowa i być równie stresogenne, dlatego tak ważne jest, aby produkty, które zakupiliśmy cieszyły nas przez długie lata. Jak zatem dbać o ceramikę w domu?

Odpowiednia pielęgnacja

Łazienka przez większość osób uznawana jest za strefę komfortu, a także miejsce, w którym można odpocząć. Ze względów estetycznych, duża waga przywiązywana jest do wyglądu sanitariatów. Najważniejsze jednak jest dbanie o higienę i ograniczenie rozprzestrzeniania się zarazków wśród domowników. Pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę podczas wyboru ceramiki do łazienki wcale nie powinien być design produktu, ani funkcjonalność, tylko jego jakość. To dzięki temu ceramika będzie wyglądać jak nowa nawet po kilku latach jej użytkowania - o ile będziemy ją dobrze pielęgnować.

Technologia ułatwia sprzątanie

Nie od dziś wiadomo, że technologia zaczyna nas wyręczać w wielu dziedzinach życia, nie tylko wprowadzając rozwiązania elektroniczne, ale także ulepszając tradycyjne produkty. Naprzeciw potrzebom użytkowników wychodzą producenci z takimi rozwiązaniami jak toalety z bezrantowe, które znacząco ułatwia utrzymanie czystości i jest odpowiedzią na walkę z brudem i bakteriami, gromadzącymi się w tradycyjnych toaletach. Pomimo wyeliminowania kołnierza, woda nie wylewa się z miski przy spłukiwaniu, a delikatnie spływa po jej rantach, zapewniając odpowiednią czystość i higienę. 

Szybko nie zawsze znaczy korzystnie

W dobie wielu produktów do czyszczenia łazienek, które mają pomóc w sekundę pozbyć się brudu i kamienia, możemy łatwo wyrządzić szkodę zarówno ceramice, jak i swojemu zdrowiu czy środowisku. Szybki efekt, uzyskany przy pomocy chemicznych substancji, może skutkować zniszczeniem szkliwionej powłoki ceramiki czy brodzika, a w skali długoterminowej sprawić, że rzeczy, które mogłyby nam służyć przez co najmniej dekadę będą nadawały się do wymiany po zaledwie roku czy dwóch.

Naturalny sposób to dobry sposób

W zasadzie trzy kuchenne składniki mogą nam zastąpić wszystkie detergenty używane do sprzątania łazienki, a są to: soda oczyszczona, ocet biały i cytryna. Aby usunąć osad z wanny bądź umywalki należy posypać jej powierzchnię sodą oczyszczoną, a następnie spryskać ją octem, który można wlać do atomizera. Reakcja między tymi dwoma produktami spowoduje pienienie się. Należy wtedy zacząć szorować powierzchnię szczotką lub gąbką. Brud i osad powinny szybko i łatwo zejść. Następnie zmyć bardzo dokładnie gorącą wodą, w przeciwnym razie powstaną smugi.

Natomiast na zacieki powstałe na bateriach i elementach metalowych od twardej wody z pomocą przychodzi cytryna. Należy nią powierzchnie, a po zmyciu wodą będą wyglądały jak nowe. Ten sam sposób działa również na toaletę. Po wyczyszczeniu należy jeszcze raz spryskać ją octem, a po kilku minutach powinny zostać zabite wszelkie zarazki. Jeśli zależy nam także na ładnym zapachu, można dodać do roztworu wody z octem w proporcjach 1:1, kilka kropel olejku eterycznego - szczególnie z drzewa herbacianego, mającego działanie bakteriobójcze. Takim roztworem można dezynfekować wszystkie powierzchnie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także