×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak dbać o podłogę? Praktyczne porady

Jak dbać o podłogę? Praktyczne porady

Autor: Redakcja Łazienka.pl
07 sie 2019 10:17

Piękne, zadbane podłogi są wizytówką domu. Co zrobić, aby nie niszczyły się zbyt szybko? Jak pielęgnować je sprawnie i skutecznie?

Bez wątpienia istotną rolę w utrzymaniu podłóg w dobrym stanie odgrywa ich codzienne zamiatanie i zmywanie. Równie ważna jest też ich okresowa pielęgnacja przy pomocy odpowiednich środków impregnujących lub nabłyszczających. Domowe podłogi to jednak bardzo często wielorakie powierzchnie. Jak o nie zadbać? Co zrobić, aby nasze parkiety i posadzki nie zużywały się zbyt szybko?

Podłogi drewniane i z paneli laminowanych przede wszystkim powinniśmy chronić przed wilgocią i piaskiem. Od nadmiaru wody drewno i materiały drewnopochodne mogą „spuchnąć”, natomiast piach ściera je i zarysowuje. Dlatego takie podłogi najlepiej sprzątać z jak najmniejszą ilością wody lub zupełnie na sucho. Bardzo dobrze nadaje się do tego mop płaski, który nie pozostawia wilgoci na podłodze. Można nim czyścić powierzchnie zarówno na mokro, jak i na sucho. Lekko zwilżonym mopem płaskim łatwo usuniemy kurz i sierść domowych zwierzaków, a suchym – piasek wniesiony do domu.

Jeśli do mycia podłogi zrobionej z klepki drewnianej lub z paneli używamy mokrej szmatki, warto pamiętać, aby czynność tę wykonywać zgodnie z kierunkiem ich ułożenia. Ewentualne smugi i zacieki nie będą wówczas aż tak widoczne.

Podłogi kamienne i z płytek ceramicznych są bardzo trwałe. W przypadku posadzek zrobionych z kamienia (marmuru, granitu, trawertynu) bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest okresowa impregnacja, która zabezpiecza je przed trudnymi do usunięcia plamami i zabrudzeniami. Inaczej jest w przypadku płytek.

Utrzymanie ich w dobrym stanie jest najmniej kłopotliwe, nie wymagają bowiem ani konserwacji, ani specjalnego czyszczenia – oczywiście poza fugami. Niemniej, aby pozostały czyste, musza być zmywane równie często jak inne podłogi. Najlepiej do tego używać wody z detergentem lub samej wody – co jest możliwe, jeśli korzystamy z mopa płaskiego z wkładem z mikrofibry, doskonałego do podłóg porowatych i gładkich.

Radzi: marka Paclan

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także