×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak wybrać drzwi do łazienki? Praktyczny poradnik

Jak wybrać drzwi do łazienki? Praktyczny poradnik

Autor: Anna Sołomiewicz
23 maj 2017 14:44

O czym należy pamiętać wybierając drzwi do łazienki? Poniżej kilka wskazówek.

Zamawiając drzwi do mieszkania czy domu warto zwrócić szczególną uwagę na drzwi łazienkowe. W ich przypadku liczyć się będzie nie tylko wygląd, ale przede wszystkim kwestie funkcjonalne, w tym głównie bezpieczeństwa. 

Mało kto wie, że istnieją regulacje prawne, które dokładnie opisują, jak powinny wyglądać drzwi do łazienki.

- Prawo budowlane jasno precyzuje, że takie drzwi muszą mieć nie mniej niż 80 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy - wyjaśnia Joanna Lisowska, przedstawiciel firmy Uniprofil. - Jednak ze względu na stare budownictwo, wiele firm, w tym także i my oferujemy drzwi o rozmiarze 60 i 70. Warunki, jakie muszą spełniać drzwi łazienkowe to także posiadanie otworów wentylacyjnych o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 0,022 mkw - dodaje.

Wentylacja

Takie otwory są bardzo ważne z dwóch powodów. Często to właśnie w łazience zamontowany jest piecyk gazowy, który wymaga dobrej cyrkulacji powietrza. Drugi dotyczy dużej wilgotności, jaka ma miejsce w pomieszczeniu przeznaczonym do kąpieli.

- Jest kilka sposobów na zamontowanie wywietrzników w drzwiach - tłumaczy Joanna Lisowska. - Mogą być one w formie tulejek, czyli okrągłych otworów na dole, często jednak zdarza się, że są one są niewystarczające i kominiarze przychodzący na kontrolę mają do nich zastrzeżenia. Warto w takim przypadku zamówić drzwi z podcięciem, będzie ono dodatkową powierzchnią pozwalającą na przepływ powietrza. Wymogi spełni także tradycyjna kratka wentylacyjna - dodaje.

Otwierane na zewnątrz

Łazienka to pomieszczenie, które w wielu przypadkach charakteryzuje się małą powierzchnią. Nawet jeżeli jest przestronna, warto pamiętać, żeby drzwi były otwierane na zewnątrz. 

- Drzwi mogą być prawe i otwierać się zgodnie z ruchem wskazówek albo lewe - wyjaśnia przedstawiciel firmy Uniprofil. - Najważniejsze, żeby otwierały się w stronę otwierającego. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Jeżeli ktoś zasłabnie blisko drzwi, łatwiej będzie dostać się do środka. A jeżeli już o tym mowa, to najlepiej zainwestować w zamki i klamki łazienkowe (wc), które można otworzyć z obu stron, wtedy ewentualny problem zatrzaśnięcia się jest minimalny - dodaje.

Jeżeli łazienka jest mała i zależy nam na każdym centymetrze, warto zainwestować w drzwi przesuwne, jedno- bądź dwu-skrzydłowe. Zyskujemy więcej powierzchni i nie blokujemy dojścia do szafek. Wtedy jednak trzeba zwrócić uwagę na otwór w ścianie, musi on być szerszy od zakupionych drzwi o ok. 5-10 cm, drzwi zachodzą wtedy ok. 2,5 do 5 cm na ścianę z każdej strony, tak żeby nie było widać powstałej luki.

Z szybą czy bez?

Kolejną kwestią nad którą trzeba się zastanowić jest szyba w drzwiach. Jeżeli łazienka ma dostęp do naturalnego światła, można wtedy pokusić się o drzwi całkowicie zabudowane. W przypadku gdy okna nie ma, warto pomyśleć nad częściowo przeszklonymi drzwiami.

- Szybka nieprzezroczysta, np. mleczna lub matowa, zapewni prywatność, a jednocześnie zapalone światło w środku pomieszczenia będzie widoczne na zewnątrz. Można również wybrać zniekształcenie powierzchni w postaci pasków, które zdeformuje widziany przez szybkę obraz - mówi Joanna Lisowska.

Drzwi do łazienki muszą więc pełnić dwie role. Mają być funkcjonalne i spełniać normy bezpieczeństwa, ale nie zapominajmy przy tym, że powinny pasować do całości wystroju. Najlepiej, żeby stylem przypominały pozostałe drzwi w mieszkaniu albo były z jednej kolekcji. Przy dużych pomieszczeniach sprawdzą się drzwi pełne, a przy małych jak najbardziej przeszklone. 

Źródło: Uniprofil

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także