Kamień w łazience: jak się go pozbyć?

Kamień w łazience: jak się go pozbyć?

Autor: Anna Sołomiewicz
29 wrz 2017 13:38

Kamień to nieproszony gość w wielu łazienkach. Jak się go pozbyć? Jest wiele sposobów - od wycierania na sucho armatury po kabiny prysznicowe ze specjalnymi powłokami.

Porządki w łazience stale należą do czołówki najmniej lubianych domowych obowiązków. Nic dziwnego. Utrzymanie nieskazitelnej czystości i higieny w pomieszczeniu, z którego codziennie korzystają wszyscy domownicy, nie należy do łatwych wyzwań. Kluczem jest jednak przemyślana strategia, metodyczne działania oraz wybór rozwiązań, dzięki którym sen o nieskazitelnej łazience ziści się na jawie.

Sposób na łazienkę „z kamienia”

Twarda woda to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania kamienia i uciążliwych osadów na bateriach, kafelkach i sanitariatach. Z wyzwaniem tym musi zmierzyć się większości polskich gospodarstw domowych. Stopniowo niszczy instalacje, armaturę oraz wymaga stosowania większych ilości środków myjących, czyszczących i piorących. Jak zatem ograniczyć jego negatywny wpływ? Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania specjalnych filtrów, w tym przypadku sprawdzi się powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Wapienne osady pożegnamy o wiele szybciej, jeśli po każdej kąpieli przetrzemy mokre powierzchnie suchą ściereczką.

Kamień osadza się na wszelkich powierzchniach mających styczność z wodą. Matowy brodzik i umywalka, nalot na bateriach czy ściankach kabiny – do tego doprowadzić może zignorowanie negatywnych właściwości wody bogatej w wapń. Warto wybierać środki czystości polecane przez producentów rozwiązań sanitarnych. W przypadku kabin prysznicowych będą to specjalne preparaty i akcesoria dołączane do zestawu, np. ściereczki przeznaczone do czyszczenia szkła. Dzięki temu unikniemy ryzyka uszkodzenia powierzchni i w łatwy sposób pozbędziemy się osadów.

Technologia w służbie higieny

Jednym z miejsc najbardziej narażonych na osadzanie się kamienia jest kabina prysznicowa. Tafla szkła nie jest idealnie gładka. Jeżeli przyjrzymy się jej pod mikroskopem, zauważymy pory i wyżłobienia. To właśnie w nich osadza się kamień, który sprawia, że kabina traci swoje walory estetyczne. Dlatego już na etapie wykończenia domu warto zwrócić uwagę na rozwiązania producentów, które zapewnią nam późniejszy komfort użytkowania i łatwość utrzymania w czystości.

– W przypadku kabin prysznicowych będą to specjalne powłoki ochronne, np. EasyClean, które zabezpieczają szkło przed osadzaniem się kamienia i tworzeniu nieestetycznych zacieków. To polimerowa, niewidoczna dla oka ludzkiego warstwa ochronna. Dzięki niej krople wody nie utrzymują się na jego powierzchni, tylko spływają, nie pozostawiając osadów. Utrzymanie takiej kabiny w czystości jest mniej pracochłonne, a do jej czyszczenia wystarczy miękka wilgotna ściereczka. Co sześć miesięcy powłokę należy odświeżyć specjalnym środkiem, np. Glass Protector. Preparat wnika w mikropory i sprawia, że tafla szkła staje się gładka, odporna na osadzanie się zanieczyszczeń i rozwój drobnoustrojów – wyjaśnia Hanna Błaszak, ekspert marki Radaway.

Warte uwagi są także innowacyjne rozwiązania z dożywotnią gwarancją producenta, które nie wymagają odnawiania. Przykładem jest ShowerGuard® - ochrona, która tworzy integralną część ze szkłem i całkowicie zabezpiecza je przed korozją, osadzaniem się kamienia oraz powstawaniem nieestetycznych zacieków. Nie wymaga cyklicznego odświeżania, pozwala pozbyć się wszelkich zabrudzeń bez użycia siły i silnych substancji czyszczących – dodaje ekspert Radaway.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także