×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Łazienka dla niepełnosprawnych: o tym warto wiedzieć!

Łazienka dla niepełnosprawnych: o tym warto wiedzieć!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
04 maj 2021 12:45

5 maja Europa obchodzi Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Święto to, zapoczątkowane we Francji w pierwszej połowie lat 90. XX wieku, co roku staje się przyczynkiem do dyskusji na temat barier, z którymi borykają się ludzie z niepełnosprawnościami. Jakie to ograniczenia i co można zrobić, aby przystosować dom dla osoby niepełnosprawnej?

Duża część społeczeństwa to osoby starsze oraz niepełnosprawne, które posiadają trudności w poruszaniu się i każdego dnia muszą mierzyć się z problemami, o których istnieniu ludzie zdrowi nie mają najczęściej pojęcia. Warto wsłuchać się w ich głos. Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2017 roku na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ponad 44% badanych osób odpowiedziało, że w związku z niepełnosprawnością posiada specjalne potrzeby.

Czego potrzebuje osoba niepełnosprawna w domu?

Przede wszystkim są to udogodnienia umożliwiające samodzielne życie. Innymi słowy sprzęty związane m.in. z dostosowaniem przestrzeni mieszkalnej do spersonalizowanych pod niepełnosprawność wymogów. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalnie dużą samodzielność przy wykonywaniu codziennych i często bardzo podstawowych czynności.

Wiele zależy także od rodzaju niepełnosprawności, a tych jest naprawdę sporo. Inne potrzeby będzie miała osoba na wózku inwalidzkim, inne z niewielkim stopniem niepełnosprawności ruchowej, a zupełnie inne osoba z problemami ze wzrokiem. Dobrze zaprojektowane wnętrze powinno sprawiać, by codzienne czynności były łatwiejsze do wykonania, albo w niektórych wypadkach w ogóle wykonalne. Projektowanie dla osoby niepełnosprawnej może przybrać formę niedrogiej adaptacji istniejącego wyposażenia, np. mebli lub całkowitej przebudowy lokalu, by uwzględnić np. poruszanie się na wózku inwalidzkim. Warto pamiętać, że przy niektórych rodzajach niepełnosparwności pomocne będzie wykorzystanie psychologicznych aspektów projektowania wnętrz. Mogą to być ułatwienia sensoryczne, kolorystyczne. Możliwości jest niemal tyle, ile niepełnosprawności.

Likwidacja barier

Możemy z satysfakcją zauważyć, że z każdym rokiem przestrzenie publiczne stają się coraz bardziej dostępne i przyjazne osobom z niepełnosprawościami. W miastach coraz częściej przed drzwiami sklepów, galerii, urzędów czy restauracji pojawiają się specjalne podjazdy czy poszerzone drzwi, umożliwiające przejazd wózkiem. Także środki komunikacji zbiorowej nie pozostają obojętne na potrzeby osób mających trudności z poruszaniem się. Na ulicach coraz częściej można zauważyć autobusy niskopodłogowe z wysuwanymi klapami.

Domowe ułatwienia

Niezależnie od tego, co osobom niepełnosprawnym oferują przestrzenie publiczne, jest jedno miejsce, w którym wszelkie ułatwienia dla takich osób są absolutnie niezbędne, czyli dom. Pomieszczeniem, które szczególnie tego wymaga jest łazienka.

Dobrym rozwiązaniem jest montaż specjalnie wydłużonych misek WC, które usprawniają przesiadanie się z wózka lub balkonika czy też siedzisk i deski sedesowej, których konstrukcja umożliwia korzystanie z toalety bez wzgledu na poziom sprawności ruchowej. Tego typu produkty można znaleźć np. w serii Koło Nova Pro Bez Barier.

W kolekcji nie mogło zabraknąć także umywalek o wzmocnionej konstrukcji i uchwytach. Ich ergonomiczny kształt pozwala na dużo łatwiejsze podjeżdżanie na wózkach czy balkonikach oraz na prostsze mycie rąk, a wszystko dzięki ich niewielkiej głębokości. 

Ważne są poręcze

Marka Koło współpracując też z firmą Lehnen uzpełniła swoją ofertę adresowaną do osób z niepełnosprawnością o istotne poręcze, czyli uchwyty mocowane najczęściej w ścianie, stelażu czy podłodze. Ponadto w ofercie znajdziemy siedziska prysznicowe i regulowane lustra. Wszystko to sprawia, że przestrzeń łazienkowa staje się dostępna i bezpieczna nawet dla tych, którzy mają trudności w poruszaniu się. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także