PARTNER PORTALU
Łazienkowe zwyczaje Polaków: kiedy sprzątamy? Jak oszczędzamy?

Łazienkowe zwyczaje Polaków: kiedy sprzątamy? Jak oszczędzamy?

Autor: Anna Sołomiewicz
29 cze 2017 13:00

Jak często sprzątamy w naszych łazienkach? Raz na tydzień, raz na dwa tygodnie, a może co 3 dni? Jakie sposoby mają Polacy na oszczędzanie wody? Dowiecie się z poniższego tekstu!

Dbałość o domowy budżet może przejawiać się na wiele sposobów. Niektóre z nich, poza korzystnym wpływem na nasze finanse, pozytywnie oddziałują również na środowisko naturalne. W badaniu „Łazienkowe zwyczaje Polaków”(1), zrealizowanym dla Grupy Geberit, zapytano między innymi o to, czy oszczędzamy wodę w łazience i jakie są na to sposoby.

Mikro-zmiana, makro-efekt

Najczęściej deklarowanym, bo aż przez 73% respondentów, sposobem na oszczędzanie w łazience jest zakręcanie wody podczas mycia zębów. 60% z nas, chcąc oszczędzić, korzysta z prysznica zamiast wanny. Sprawdzonym sposobem jest też ograniczenie czasu kąpieli (30%) lub ich ilości (17%). 15% respondentów używa produktów, które nie wymagają dużego zużycia wody, 13% ankietowanych wskazuje na rzadsze korzystanie z pralki i mniejszą częstotliwość spłukiwania wody w toalecie. Co znamienne, tylko 14% osób nie oszczędza wody w łazience.

Czysta świeżość

Najwięcej, bo aż 36% z nas sprząta swoje łazienki raz w tygodniu. 26% Polaków robi to codziennie lub prawie codziennie, a 22% dwa – trzy razy w tygodniu. Zdecydowanie mniej, bo tylko po 3% respondentów wskazało odpowiedzi – co dwa tygodnie oraz co trzy tygodnie lub rzadziej. Według wyników badania, łazienki częściej sprzątają kobiety.

Bezcenna woda

Oszczędność wody to nie tylko kwestia materialna. Światowe organizacje zajmujące się środowiskiem naturalnym od lat biją na alarm, podając kolejne statystyki, z których wynika, że zasoby wody pitnej dramatycznie maleją, podczas gdy rośnie jej zużycie. Aby to zmienić wystarczy przyjrzeć się własnym, codziennym nawykom – nawet drobna ich zmiana, w większej skali może pozwolić zaoszczędzić hektolitry wody.

(1) Źródło: Raport „Łazienkowe zwyczaje Polaków”. Badanie zrealizowane przez agencję Zymetria techniką CAWI na osobach w wieku 25-50 lat. N=445. Realizacja badania: 21– 24.07.2016 roku.

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także