Mała łazienka: co zrobić aby wydała się większa?

Mała łazienka: co zrobić aby wydała się większa?

Autor: Anna Sołomiewicz
14 paź 2017 13:05

Wiele osób zmaga się z problemem małej łazienki. Istnieje jednak kilka sprawdzonych rozwiązań i trików, które sprawią, że wyda się ona większa niż jest w rzeczywistości.

Mała łazienka to problem wielu osób, zwłaszcza mieszkających w blokach. Klaustrofobiczne, przytłaczające pomieszczenia nie sprzyjają relaksowi w łazience. Wystarczy jednak postawić na kilka sprawdzonych rozwiązań i zastosować triki optyczne, aby łazienka wydała się większa (a niekiedy stała się również bardziej funkcjonalna).

Jasne kolory

Wiedza, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrze jest powszechna. Bardzo małą łazienkę najbezpieczniej urządzić w jasnych barwach. Może to być biel, jasny beż, pastelowe odcienie innych kolorów. Jeżeli zaangażujemy w proces urządzania łazienki możemy również się pokusić o grę mieszanką ciemnych i jasnych kolorów, tworzących głębszą perspektywę. Samodzielnie bezpieczniej jest stawiać na jasne barwy. 

Lustra i połysk

Małą łazienkę optycznie powiększy duże lustro. Im większe, tym efekt będzie bardziej spektakularny. Duża lustrzana tafla jest w stanie powiększyć wizualnie pomieszczenie nawet dwukrotnie. Podobnie, choć w mniejszym stopniu, działają również wszelkie połyskujące powierzchnie. Małe łazienki lubią meble z frontami wykończonymi na wysoki połysk i płytki ceramiczne z błyszczącą powierzchnią. 

Brak widocznych granic

Dzielenie i tak małej już łazienki na dodatkowe segmenty z poszczególnymi funkcjami dodatkowo ją pomniejszy wizualnie. Dlatego też na niewielkim metrażu lepiej jest urządzić strefę prysznica bez brodzika, z płynnym przejściem podłogi w przestrzeń wewnątrz kabiny lub, ewentualnie, zainwestować w płaski brodzik w kolorze harmonizującym z barwą podłogi w całym pomieszczeniu. Przeźroczyste ścianki kabiny, bez nadruków i dekoracji również optycznie powiększą wnętrze. 

Podwieszane i schowane

Lekkości i wrażenia większej przestrzeni łazience dodadzą podwieszane elementy wyposażenia łazienki. Sanitariaty na podtynkowym stelażu, baterie z podtynkowym boxem oraz podwieszane meble to świetny sposób na dodatkowe kilka cm przestrzeni we wrażeniu wizualnym. 

Dwa (i więcej) w jednym

Ponieważ miejsca w małej łazience jest jak na lekarstwo, warto zainwestować rozwiązania 2w1, które pozwolą oszczędzić przestrzeń. Jeżeli chcemy zamontować duże lustro na całą ścianę, pomyślmy o wysokiej zabudowie z lustrzanym frontem, która spełni funkcję praktycznego schowka. Jeżeli nie możemy zdecydować się na rezygnację z prysznica na rzecz wanny i odwrotnie, wybierzmy wannę z parawanem. Zależy nam na higienie intymnej - rozważmy zakup toalety myjącej, która zajmie mniej miejsca niż oddzielne w.c. i bidet. 

Widoki na ścianie

Optyczne złudzenie znacznie większej przestrzeni stworzy również fototapeta na ścianie. Najlepiej w tej roli sprawdzi się fototapeta z panoramicznym widokiem i mocno wyeksponowaną perspektywą (np. ze zwężającą się ku horyzontowi ulicą, torami kolejowymi czy morskim pomostem).

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także