PARTNER PORTALU
Mała łazienka: praktyczne sposoby na ograniczony metraż

Mała łazienka: praktyczne sposoby na ograniczony metraż

Autor: Anna Sołomiewicz
18 marz 2018 10:03

Mała łazienka zawsze jest wyzwaniem aranżacyjnym. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich sztuczek i rozwiązań, może być komfortowa i wydawać się znacznie większa!

Urządzenie małej łazienki może być sporym wyzwaniem. Inwestor wielokrotnie jest zmuszony do podejmowania różnych kompromisów, rezygnacji z niektórych elementów wyposażenia i liczenia się z każdym centymetrem. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwolą małą łazienkę przemienić w funkcjonalne wnętrze, które nie będzie przyprawiało o klaustrofobię.

Wanna i prysznic

Jednym z podstawowych dylematów, z jakim przyjdzie się zmierzyć posiadaczom małych łazienek podczas ich urządzania jest wybór pomiędzy kabiną a wanną. Przynajmniej tak się wszystkich zdaje. Tymczasem, wszyscy którzy nie chcą rezygnować ani z uroków szybkiego prysznica bez trosk o zachlapanie łazienki, ani z relaksu w wannie, mogą wybrać wannę z parawanem nawannowym. Taki kompromis pozwoli zaoszczędzić przestrzeń i usatysfakcjonuje zarówno wielbicieli wylegiwania się w kąpieli, jak i zwolenników energicznego prysznica. 

Praktyczne przechowywanie 

Dobrze zorganizowane schowki są istotne w każdej łazience, ale obowiązkowe na niewielkim metrażu! W małej łazience bardziej niż gdziekolwiek indziej nie możemy pozwolić na bałagan i porozrzucane po całym pomieszczeniu akcesoria i przybory łazienkowe. Przytłaczają one łazienkę wizualnie i zabierają, i tak już ograniczone, miejsce! Szafki z szufladami wyposażonymi w praktyczne organizery, carga (tak! w łazience również można zastosować caraga, nie są one zarezerwowane wyłącznie dla kuchni!), szafki zintegrowane z koszem na bieliznę - to wszystko świetnie się sprawdzi w małej łazience. 

W narożniku 

W małej łazience najlepszym miejscem dla wanny bądź kabiny prysznicowej jest narożnik pomieszczenia. Modele dedykowane konkretnie tej przestrzeni są często stworzone z myślą o małym metrażu. Wpasowane w róg wnętrza pozwalają do maksimum wykorzystać jego powierzchnię i zabierają cennych centymetrów. Narożne wanny są często dodatkowo asymetryczne, wyposażone w szerszy rant przy styku ścian, który może służyć za praktyczną półkę lub siedzisko.

Narożne kabiny prysznicowe mogą przyjmować różne formy i kształty. Do małej łazienki idealne będą modele ze składanymi drzwiczkami, które można "położyć" na ścianach, a także modele półokrągłe i pięciokątne, które zabierają najmniej miejsca w pomieszczeniu. 

Optyczne triki 

Oczywiście urządzając małą łazienkę nie możemy zaniedbać optycznych trików, które pomogą wizualnie powiększyć wnętrze! Wrażenie większej przestrzeni stworzą powierzchnie ją odbijające, duplikujące, czyli połyskujące płytki, lakierowane fronty oraz - przede wszystkim - lustra.

W małej łazience rzadko kiedy możemy pozwolić sobie na wielkoformatowe lustro zajmujące całą ścianę. Idealnym rozwiązaniem będą natomiast szafki lustrzane! Połączenie funkcji lustra i przechowywania pozwala zaoszczędzić przestrzeń, a długi rząd szafek pokryty lustrzaną taflą zdecydowanie powiększy optycznie wnętrze. 

>> Zobacz lustrzane szafki w polskich łazienkach <<

Innym sprawdzonym sposobem na optyczne powiększenie małej łazienki są fototapety. Zdjęcia z motywem otwartej przestrzeni czy też stwarzające wrażenie daleko idącej perspektywy są prostym i sprawdzonym sposobem na dodanie wnętrzu kilku metrów w odbiorze wizualnym. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także