
Mała łazienka. Zdjęcia przed i po metamorfozie
Ta łazienka we Wrocławiu ma tylko 3 metry powierzchni. Przeszła metamorfozę bez skuwania płytek ze ścian. Była zwyczajna i przestarzała. Teraz jest modna i piękna. Zmieściła się w niej także pralka.

Oto pomysł autorek bloga Pani to Potrafi: Beaty Łańcuchowskiej oraz Anny Drozd. Z brzoskwiniowo--zielonej, przestarzałej łazienki we Wrocławiu wyczarowały czarno-biały pokój kąpielowy.
KROK 1
Blogerki postanowiły nie usuwać płytek ceramicznych lecz pomalować je farbami do renowacji płytek ceramicznych.
Głównym elementem dekoracyjnym miała stać się czarno-biała podłoga, ozdobiona bordiurą
z drobnym geometrycznym wzorem. Do tego jeszcze szafka umywalkowa, stworzona z urokliwego, ale nadszarpniętego zębem czasu „antyku”, znalezionego w jednym z antykwariatów oraz pasujące do charakteru wnętrza dodatki.
KROK 2
W pierwszej kolejności blogerki uzupełniły ubytki kafli. Teraz można już było umyć wszystkie kafle i dokładnie je odtłuścić. To bardzo ważne, gdy chcemy, aby farby renowacyjne dokładnie pokryły powierzchnię i dały zamierzony efekt.
KROK 3
Ważnym etapem metamorfozy było zagruntowanie sufitu i ścian. Na szczęście łazienka nie była zbyt wysoka. Wystarczyła do tego mała drabinka. Na sufit wybrana została wielofunkcyjna farba kolorze szarej mgły da do malowania i renowacji ścian, sufitów, drewnianych drzwi i boazerii, kaloryferów oraz innych elementów wewnątrz pomieszczeń. Wystarczyła jedna warstwa.
KROK 4
Następnym etapem było malowanie kafli. Przed tym należało usunąć stary sylikon. Ze względu na jego właściwości, nie można go trwale pomalować. Po pomalowaniu kafli, trzeba go z powrotem uzupełnić.
Do pomalowania kafli wykorzystano Farbę Renowacyjną V33 do płytek ceramicznych (biały satyna).
KROK 5
W celu uzyskania zaplanowanej szachownicy, najpierw pomalowana została cała podłoga kolorem bazowym. Podłogę blogerki malowały podobnie jak płytki na ścianie.
Po wyschnięciu koloru bazowego, delikatną taśmą wyklejony został wzór. Rada blogerek: taśma nie powinna przywiera zbyt mocno do podłoża, a jednocześnie podczas malowania farba nie powinna wchodzi pod nią, co pozwala na dość precyzyjne powstawanie wzorów.
Do namalowania wzoru użyta została również Farba Renowacyjna V33 Płytki Podłogowe, w kolorze ciemny grafit. Przy malowaniu bordy, jak i kwadratów na naszej „szachownicy“ trzeba pamiętać, że wałek z farbą kierujemy rozpoczynając od brzegów w stronę środka kafla, tak żeby farba nie była wtłaczana pod taśmę. Tylko tak unikniemy zacieków widocznych po odklejeniu taśmy. Drugą warstwę nanosimy po upływie 4 godzin.
KROK 6
Uzupełnieniem i ozdobą podłogi miał być drobny geometryczny wzór. Farbę na szablon można nanieść na przykład za pomocą gąbeczki do makijażu wykonanej z lateksu.
Nadmiar farby należy delikatnie odsączyć na kartonie bądź ręczniku papierowym, a następnie ruchem stemplującym nanosić na szablon. Farba schnie szybko i wykonanie wzoru nie zajmuje wiele czasu. W przypadku rozlania farby, bądź rozmazania wzoru, można bez problemu usunąć ten fragment wilgotną ściereczką i po wyschnięciu poprawić wzór.
Do przeprowadzenia metamorfozy autorkom bloga Pani to Potrafi potrzebne były:
FARBY V33 - KOSZT 372 ZŁ
♦wielozadaniowa Colorissim V33, czarny satyna 1 l
♦wielozadaniowa Colorissim V33, szara mgła 1 l
♦Farba Renowacyjna Płytki Ceramiczne V33, biała satyna 0,75 l
♦Farba Renowacyjna Płytki Podłogowe V33, ciemny grafit satyna 0,75 l
♦Farba Renowacyjna Płytki Podłogowe V33, biały satyna 2 l
NARZĘDZIA - KOSZT 23 ZŁ
♦wałki flokowe (2 sztuki) - 13 zł
♦gryfy do wałków (własne)
♦pędzle (własne)
♦gąbka lateksowa (kosmetyczna) - 10 zł
♦szpachelka (własna)
♦drabina (własna)
URZĄDZENIA
♦wiertarka z mieszadłem koszyczkowym
♦wkrętarka
INNE - KOSZT 80 ZŁ
♦szablony malarskie FAFAME z wybranym wzorem - 2 x 13 zł
♦kuweta malarska (własna)
♦3 plastikowe wkłady do kuwety - 9 zł
♦folia zabezpieczająca (1 sztuka) - 4 zł
♦aceton (do odtłuszczenia) - 10 zł
♦akryl - 8 zł
♦taśma różowa TESA do wyklejania wzorów - 15 zł
♦taśma malarska do zabezpieczenia - 8 zł
DOKUPIONE WYPOSAŻENIE - KOSZT 1.266,37 ZŁ
♦szafka typu antyk - 450 zł
♦umywalka z baterią + nowy syfon - 360 zł
♦lustro SOKNEDAL (IKEA) - 199 zł
♦zasłonka prysznicowa FARGLAV (IKEA) - 59 zł
♦zasłonki białe VIVAN NN (IKEA) - 42,49 zł
♦drążek rozporowy (biały) - 54,99 zł
♦uchwyty do zasłonek (IKEA) - 4 zł
♦karnisz czarny - 24,89 zł
♦listwy przysufitowe (CASTORAMA) - 42 zł
♦2 półki (IKEA) - 30 zł
DEKORACJE
♦ręczniki, mydła (własność prywatna)
ŁĄCZNY KOSZT METAMORFOZY -1.741,37 ZŁ
… oraz trzydniowa praca dwóch pracowitych dziewczyn oraz bezcenna pomoc mężczyzny z Pracowni ONLY HOME, czyli montaż umywalki, przyklejenie listew przysufitowych i nawiercenie otworów pod półki, lustro i karnisz pod zasłonkę.
Zdjęcia: Anna Drozd oraz archiwum prywatne właścicieli mieszkania