Mała łazienka: zobacz jak rozmieścić sprzęty

Mała łazienka: zobacz jak rozmieścić sprzęty

Autor: Małgorzata Nietupska
08 paź 2014 08:07

Mała łazienka wymaga szczególnie starannego zaplanowania. Dlatego dobry projekt to podstawa. Warto poznać odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami. Zobaczcie wzorcowe przykłady!

W łazienkach bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy sprzętami. To gwarancja wygodnego z nich korzystania, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest małe oraz ciasne.

Dobry projekt

Projektowanie zawsze należy zaczynać o dokładnego rozplanowania wyposażenia, jakie w łazience ma być, np. wanna, sedes, bidet, umywalka, szafka podumywalkowa, szafka wysoka, pralka.

To zadanie najwygodniej zlecić projektantowi wnętrz, ale można też samodzielnie zrobić szkic (z uwzględnieniem wymiarów pomieszczenia i wyposażenia na kartce papieru lub używając specjalnych programów komputerowych). Wygodne jest też wykonanie szablonów z papieru, przypominających układankę.

Minimalne odległości

Zawsze trzeba pamiętać o minimalnych odległościach między głównymi sprzętami oraz od bocznych ścian. Przykładowo:
*od wanny do umywalki, sedesu, pisuaru – 20 cm;
*od wanny do bidetu – 30 cm;
*od sedesu do umywalki, wanny, kabiny, pisuaru, pralki, ściany – minimum 20 cm;
*od sedesu do bidetu – 30 cm;
*od umywalki do drugiej umywalki, bidetu, kabiny, ściany – co najmniej 30 cm (wyjątek – jeśli umywalka jest bardzo mała, wystarczy 10-30 cm);
*od umywalki do sedesu, pisuaru, wanny – minimum 20 cm;
*od kabiny do umywalki i bidetu - 30 cm
*od kabiny do sedesu, pisuaru, ściany – nie mniej niż 20 cm.

Jakie najmniejsze odległości powinny być pomiędzy wyposażeniem łazienkowym, tak by wygodnie z niego korzystać,pokazuje tabela poniżej. 

W narożnikach ścian można umieścić wannę lub kabinę, ale także narożny model małej umywalki. Tuż obok siebie mogą stać wanna i kabina. Jednak wtedy trzeba albo zamawiać kabinę z wycięciem na wannę w szklanej tafli, albo oddzielić wannę i kabinę dobudowaną ścianką.

Zawsze też trzeba sprawdzić, czy drzwi kabiny prysznicowej będą się dobrze otwierały. Gdy pomieszczenie jest wąskie, można wybrać np. model z drzwiami przesuwnymi albo składanymi.

Wymiary wyposażenia

Jeśli tylko jest możliwość, warto wybierać wyposażenie zaprojektowane specjalnie do niewielkich łazienek. Sedesy, bidety czy umywalki z takich kolekcji mają trochę mniejsze wymiary.

Wanny zaś to często modele asymetryczne. Ich kształty są takie, że misa wewnętrzna pozwala na komfortowe leżenie, ale wymiary zewnętrze są niewielkie. Ich zwężenia i owalne linie nie utrudniają przechodzenia w ciasnych pomieszczeniach.

Przed każdym z urządzeń niezbędne jest minimum wolnej powierzchni (może być wspólna):

*przed sedesem – 60x80 cm;
*przed wanną, umywalką, bidetem – 70x100 cm;
*przed kabiną – 80x90 cm.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także