Małe łazienki z pomysłowymi schowkami – tak urządzili inni

Małe łazienki z pomysłowymi schowkami – tak urządzili inni

Autor: Małgorzata Nietupska
26 sie 2015 08:41

W każdej łazience jest mnóstwo kosmetyków i przyborów toaletowych. Na długiej liście rzeczy niezbędnych są także także pralka, kosz na brudną bieliznę czy detergenty do prania. Oto pomysły na schowki.

Idealne na schowki łazienkowe są nisze, wnęki, uskoki ścian. Najlepiej je zabudować drzwiczkami lub żaluzjami. Dzięki temu zawartość – zwykle bardzo różnorodna – jest niewidoczna. Brak przedmiotów na wierzchu zawsze sprawia, że wchodząc do łazienki ma się wrażenie, że jest uporządkowana i estetyczna.

Miejsce na schowek

Pomysły na schowki w łazience można znaleźć np. w gazetach wnętrzarskich, na naszym portalu czy podpatrzeć interesujące rozwiązania u sąsiadów. Idealnym miejscem na schowek jest przestrzeń nad obudową stelaża podwieszanego sedesu. Jeśli obok umieści się bidet, miejsca jest jeszcze więcej! To przestrzeń dość płytka, o głębokości 15-20 cm. Wystarcza jednak, by po zabudowaniu drzwiczkami wykonać tam półki na kosmetyki i środki czystości. Taka szafka może być przeszklona i podświetlona od wewnątrz. Bardzo modnie jest wykonanie drzwiczek w kolorze ścian. Jeśli dodatkowo zostaną wyposażone w bezuchwytowy system otwierania, szafkę trudno będzie zauważyć.

Na bojler, pralkę, suszarkę czy kosz na brudną bieliznę potrzeba więcej miejsca. Na tak duże sprzęty, jak np. pralka, potrzebna jest duża wnęka. Po zabudowaniu, aż do sufitu, powstanie jest duża szafa, w której zmieszczą się także np. deska do prasowania, odkurzacz, detergenty do prania.

Inne miejsce to przestrzeń pod blatem umywalkowym. Jeśli tylko pozwala na to miejsce warto, by był jak najszerszy. Pod spodem można zabudować pralkę, suszarkę czy kosz na brudną bieliznę.

Odpowiednia głębokość

Bardzo ważna jest głębokość schowka. To gwarancja, że nic nie będzie z półek spadać i wszystko pozostanie w zasięgu wzroku.

Polecana głębokość schowków łazienkowych:
•20-30 cm - na kosmetyki
•35-40 cm – na ręczniki
•50-70 cm – na pralkę (w zależności od modelu)
•70 cm – suszarkę.

Do zamaskowania schowków można użyć płyt gipsowo-kartonowych, szkła, płyt gipsowo-kartonowych. Na tych ostatnich można naklejać mozaikę albo płytki ceramiczne. Dzięki temu tak wykonane drzwiczki są bardzo trudne do zauważenia w łazience.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także