Na oparzenia słoneczne, stres i urodę - przepisy z olejkiem lawendowym

Na oparzenia słoneczne, stres i urodę - przepisy z olejkiem lawendowym

Autor: Małgorzata Nietupska
23 lip 2014 08:20

Olejek lawendowy o miłej kwiatowej woni uspokoi nasze nerwy, odpręży ciało, pokona szereg dolegliwości. Dzięki prostym domowym kuracjom poczujemy się jak w pachnącej lawendą Prowansji.

Zapach lawendy wielu z nas kojarzy z Prowansją, krainą położoną w południowo-wschodniej części Francji nad Morzem Śródziemnym, jej fioletowymi polami rozciągającymi się pośród zielonych wzgórz i uroczych miasteczek.

Lawendę kochamy nie tylko za jej wspaniały zapach, ale także lecznicze właściwości.  Olejek lawendowy dodawany jest do wielu kosmetyków: mydeł, wód toaletowych, żelów do kąpieli i oliwek pielęgnacyjnych. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jest jednym z najcenniejszych w aromaterapii o różnorodnych właściwościach terapeutycznych. To podstawowy olejek o działaniu uspokajającym.

Oparzenia skóry

Olejek lawendowy            8 kropli
Olejek geraniowy            2 krople

Przygotować oliwkę i nacierać delikatnie zmienione oparzeniami miejsca dwa-trzy razy dziennie. Olejki dodajemy do pięćdziesięciu mililitrów oleju bazowego z nasion winogron lub ze słodkich migdałów.

Oliwka do cery wrażliwej

Olejek lawendowy        5 kropli
Olejek rumianku rzymskiego    3 krople
Olejek neroli            2 krople
Olejek różany            1 kropla

Olejki wkrapiamy do 100 ml oleju roślinnego (jojoba, awokado lub z nasion winogron). Tak przygotowaną oliwkę stosujemy na twarz i szyję.

Napięcie nerwowe, irytacja

Olejek lawendowy            5 kropli
Olejek bergamotowy            3 krople
Olejek pomarańczowy        2 krople

Stosować do kominka aromaterapeutycznego wieczorem przed snem lub do wieczornej kąpieli. Kąpiel powinna trwać 15-30 minut. Następnie ciało należy wytrzeć ręcznikiem, ale nie spłukiwać. Nie łączyć kąpieli aromaterapeutycznej z myciem.

Wzmacnianie organizmu

Olejek lawendowy            3 krople
Olejek drzewa herbacianego        2 krople

Stosować do inhalacji raz dziennie przez pięć dni w tygodniu (dwa dni przerwy) przez miesiąc. Można też rozpylić olejki w kominku aromaterapeutycznym.

Receptury z wykorzystaniem olejku lawendowego linii Dr Beta

Warto wiedzieć


♦ Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych.
♦ Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI.
♦ Należy unikać zabiegów z użyciem olejków cytrusowych, gdy planujemy kąpiele słoneczne.
♦ Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nierozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

  • Nasz ekspert

    Dr Iwona Konopacka-Brud - absolwentka Politechniki Warszawskiej. Tytuł doktora nauk technicznych uzyskała w Instytucie Chemii Przemysłowej. Pracownik naukowy Instytutu, od 1991 r. kierownik Laboratorium Badawczego, a od 2006 r. dyrektor do spraw badawczych Pollena-Aroma.

    Stworzyła markę Dr Beta – serię kosmetyków naturalnych opartych o substancje czynne zawarte w olejkach eterycznych oraz receptury aromaterapeutyczne, w których stosowane są olejki.

    Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego oraz redaktor naczelna czasopisma naukowego „Aromaterapia”. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także