Niezwykłe kształty do łazienki  – wyposażenie z materiałów typu solid surface

Niezwykłe kształty do łazienki – wyposażenie z materiałów typu solid surface

Autor: Anna Usakiewicz
15 lip 2014 08:12

Kompozyt, konglomerat, lany marmur... Poza popularną ceramiką czy akrylem warto zwrócić uwagę na niezwykle popularne ostatnio urządzenia sanitarne wykonane z materiałów typu solid surface.

Ich forma, kształt i kolor mogą okazać się wyjątkowym zaskoczeniem. Nie dziwi zatem ich popularność oraz ogromny wybór produktów, kształtów oraz formatów. Możemy już mówić o prawdziwej modzie na kompozyt.

Trwały, odporny, plastyczny

Najczęściej używa się określenia kompozyt lub materiał typu solid surface (ponieważ wykazują się wyjątkową odpornością). Może to być także konglomerat lub odlew mineralny, ale wszystkie mają jeden wspólny mianownik. Do ich produkcji wykorzystano składniki pochodzenia naturalnego (minerały, kruszywa) połączone żywicą. Dokładny skład i proporcje składników są różne w zależności od marki wyrobu, jednak podstawowe właściwości materiałów są porównywalne. Kompozyty są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, zachowują nienaganny wygląd nawet podczas długiego użytkowania, mają nieporowatą, a więc higieniczną powierzchnię, odporną na wnikanie brudu i bakterii (niektóre umywalki są dodatkowo pokrywane specjalną, antybakteryjną powłoką). Materiały tego typu są także odporne na działanie promieni UV, a więc kolor sanitariatów nie zmienia się i nie blaknie, a ponieważ są barwione już w masie – wyroby odznaczają się wyjątkowo jednorodną kolorystyką. 

Niezwykłe kształty

Technologia produkcji wyposażenia z kompozytu może być różna w zależności od rodzaju materiału. Niektóre kompozyty poddawane są obróbce w formie płynnej i wlewane do formy, inne – dostarczane w postaci płatów – formowane pod wpływem wysokiej temperatury. Gotowe produkty pozbawione są jakichkolwiek widocznych łączeń. Dodatkowym atutem jest przyjemna w dotyku i zaskakująco ciepła powierzchnia (kompozyt przyjmuje temperaturę otoczenia).
Jednak cechą, która najbardziej wyróżnia materiały kompozytowe, jest ich wyjątkowa plastyczność. To idealne tworzywo dla projektantów i designerów. Pozwala wyprodukować przedmioty o najbardziej zaskakujących formach. Praca z takim materiałem daje pełną swobodę projektowania. Efektem są fantazyjnie, zaskakujące formy użytkowe, których wyprofilowane sylwetki urzekają subtelnymi krągłościami i miękkimi krawędziami. Takie wyroby zaspokoją oczekiwania wszystkich poszukujących nietuzinkowych rozwiązań, a niektórzy producenci realizują także indywidualne zamówienia. Oferta rynkowa jest na tyle bogata, że produktami z kompozytów i konglomeratów możemy wyposażyć łazienkę w podstawowe urządzenia sanitarne (umywalka, wanna, brodzik), a także akcesoria przydatne podczas kąpieli, np. stoliki na przybory toaletowe z relingiem na ręcznik. Ale to jeszcze nie wszystko! Z kompozytu wykonuje się półki, szafki, lampy, ramy luster, a nawet grzejniki. Wśród nowości pojawiły się także baterie ścienne, których korpusy wykonane są z odlewu mineralnego.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także