Poświąteczne porządki: jak usunąć "słodkie" plamy?

Poświąteczne porządki: jak usunąć "słodkie" plamy?

Autor: Anna Sołomiewicz
18 kwi 2017 11:44

Świętowanie już za nami, ale po świątecznych smakołykach mogły pozostać niechciane pamiątki. Przedstawiamy krótki instruktaż, jak radzić sobie w sytuacji, gdy pyszny deser nieoczekiwanie znajdzie się na naszym obrusie czy ubraniu.

Czasem wystarczy krótka chwila nieuwagi i niechciana plama na naszej bluzce gotowa! Kleksy z czekolady czy truskawek tylko brzmią słodko – w rzeczywistości są dość trudne do usunięcia. Po świątecznym ucztowaniu i maminych lub babcinych deserach mogą pozostać niechciane pamiątki w postaci plam - czy to na obrusie, czy na ubraniach. 

Domowe sposoby – namocz, natrzyj, wypierz 

Istnieje wiele metod wywabiania plam. Przy wyborze odpowiedniej należy wziąć pod uwagę typ naszej tkaniny, rodzaj plamy oraz jej „czas” – czy zabrudzenie jest świeże, czy może zdążyło już mocno „wgryźć się” w materiał. Oczywiście im wcześniej uda nam się usunąć plamę, tym lepiej i prościej. W tym celu można ją namoczyć, przepłukać wodą, a następnie wyprać w roztworze środka piorącego. Jeśli jednak plama jest już zaschnięta, potrzebne będzie nieco więcej trudu i wiedzy, żeby skutecznie się jej pozbyć.  

Plamy z czekolady  

Uwielbiają ją niemal wszyscy, jednak „czekoladowa” radość kończy się w chwili, gdy pyszny smakołyk spada nam na ulubioną koszulę. Niestety jest to dość trudny do wywabienia rodzaj zabrudzenia, ponieważ zawiera w sobie zarówno tłuszcz, jak i barwnik. Aby skutecznie ją usunąć należy zwilżyć tkaninę gliceryną, która „wyciągnie” barwnik z ubrania, a następnie spłukać ciepłą wodą. Innym sposobem jest także przetarcie miejsca roztworem ze spirytusu denaturowanego i wody. 

Plamy z czerwonego wina i czerwonych owoców

Tego typu plamy możemy usunąć za pomocą soli. Należy obficie posypać materiał w zabrudzonym miejscu i trzeć aż do uzyskania zadowalających rezultatów. Sól trzeba wymieniać na nową do momentu, gdy przestanie zbierać kolor z plamy – następnie normalnie wyprać. W przypadku delikatnych tkanin (jak jedwab czy aksamit) przyda się mąka ziemniaczana i sok z cytryny. Taką mieszankę aplikujemy na zabrudzone miejsce. Jeśli natomiast plamy są już zaschnięte i utrwalone – pomocne będzie natarcie materiału alkoholem i wymoczenie go przez kilka godzin w maślance. 

Plamy ze śmietany, jajek, mleka

Słodkie plamy mogą powstać nie tylko w trakcie spożywania posiłku, ale także podczas jego przygotowywania. Przy samym miksowaniu masy na tiramisu czy sernik, bardzo łatwo zabrudzić pół kuchni i samego siebie. Pomocą przy zaschniętych jajkach czy mleku będzie zamoczenie plamy w zimnej wodzie. Koniecznie trzeba pamiętać, by nie zrobić tego przy użyciu gorącego płynu, ponieważ pod wpływem ciepła białko mogłoby ściąć się wewnątrz tkaniny i w ten sposób stałoby się bardzo trudne do usunięcia. Jeśli samo namoczenie nie wystarczy, można wyprać materiał w roztworze z płynu do mycia naczyń i zimnej wody. 

Radzi: Hotpoint

 

Komentarze

Zaloguj się