PARTNER PORTALU
Przedświąteczne porządki w łazience: tak wykorzystasz sodę oczyszczoną

Przedświąteczne porządki w łazience: tak wykorzystasz sodę oczyszczoną

Autor: Anna Sołomiewicz
28 marz 2018 14:25

Okres przedświąteczny to czas wzmożonych porządków w domu. Popularne detergenty w wielu pracach możemy zastąpić produktami spożywczymi, np. sodą oczyszczoną.

Soda oczyszczona sprawdza się nie tylko jako dodatek do wypieków. To także świetny środek, który ułatwi sprzątanie i umożliwi nam rezygnację z wielu detergentów. Jest idealna na przytkane rury, świetnie usuwa kamień i osady z mydła, pomoże utrzymać w czystości pralkę, a także ułatwi usunięcie trudnych plam. 

Udrażnianie rur

Jeżeli woda w naszej umywalce ma tendencje do wolnego spływania lub też towarzyszą temu odgłosy bulgotania, jest to znak, że najwyższy czas na udrożnienie rur. Zamiast żrących środków czystości możemy sięgnąć po sprawdzony zestaw: soda + ocet. Wystarczy wsypać łyżkę stołową sody do odpływu, po czym wlać ok. szklanki octu, zatykając następnie odpływ korkiem. Soda i ocet zaczną ze sobą reagować, wytwarzając obfitą pianę i tworząc ciśnienie w rurach. Po ok. 15 minutach wlejmy do odpływu gorącą wodę. 

Czysta i pachnąca pralka

Soda oczyszczona może również pomóc w trosce o stan sprzętu AGD w łazience. Czasami zdarza się, że z pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach stęchlizny. Odpowiadają za niego osady z detergentów, wysoka wilgoć i brak dostępu do powietrza. Aby wyczyścić pralkę od środka, wsypujemy ok. szklanki sody oczyszczonej do szuflady, w której umieszczamy tradycyjnie proszek i nastawiamy sprzęt na długi cykl prania w wysokiej temperaturze. Soda oczyszczona eliminuje drobnoustroje, pomaga również zwalczyć kamień. 

Trudne plamy 

Soda oczyszczona to także świetny sposób na trudne plamy z wina, herbaty, kawy czy krwi. Wystarczy posypać odrobinę sody na plamę, po czym zalać gorącą wodą. Można również przygotować pastę z sody, mieszając ją z odrobiną wody. 

Czyste fugi

Pasta z sody oczyszczonej to także świetny sposób na czyszczenie fug w łazience. Nabieramy odrobinę przygotowanej pasty na szczoteczkę do zębów, po czym szorujemy dokładnie fugi. Jest to dosyć pracochłonne, ale soda działa bardzo skutecznie, pomagając pozbyć się pleśni. 

Kamień na armaturze

Mikstura sody połączonej z octem sprawdza się świetnie nie tylko w przypadku odtykania rur. Bardzo dobrze radzi sobie również z kamieniem na bateriach łazienkowych, w tym także na słuchawkach czy deszczowniach prysznicowych. Aby usunąć kamień z powierzchni deszczowni lub słuchawki wystarczy wsypać do woreczka plastikowego sodę, zalać octem i zawinąć szczelnie wokół słuchawki bądź deszczowni. Zostawić na pół godziny lub dłużej. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także