Rachunki za wodę – jak płacić mniej

Rachunki za wodę – jak płacić mniej

Autor: Małgorzata Nietupska
23 kwi 2016 12:00

Najwięcej wody tracimy przez złe nawyki, towarzyszące wykonywaniu codziennej toalety w łazience. Naszym grzechem głównym jest pozostawianie odkręconego kranu podczas mycia zębów.

Takie praktyki powodują utratę około 9 litrów wody na minutę – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Równie często zdarza nam się nie dokręcać kranu. Pojedyncze, wydawać by się mogło niegroźne kapanie jednej kropli na sekundę, skutkuje ubytkiem około 13 litrów w przeciągu dnia.

Co jeszcze wpływa na wysokie zużycie wody? Analiza przyzwyczajeń Polaków potwierdza, że największą jej część przeznaczamy na kąpiele w wannie. Jednorazowo taka przyjemność kosztuje nas od 150 do 200 litrów wody. Dla porównania, korzystanie z prysznica może obniżyć poziom jej zużycia nawet o 25%. Warto pamiętać, że niewłaściwe nawyki wpływają negatywnie nie tylko na środowisko, ale i na wysokość naszych rachunków.

Ekologiczne rozwiązania

Sporo zaoszczędzić możemy dzięki odpowiedniemu wyposażeniu łazienki i kuchni. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest armatura bezdotykowa. Dzięki zamontowanej fotokomórce samodzielnie wyłącza ona strumień wody po upływie ustalonego czasu.

Ten typ baterii sprawdza się zarówno w instytucjach publicznych i galeriach handlowych, jak i w naszych własnych „czterech kątach” – podpowiada Aneta Dziedzina z Grupy Armatura. – Dzięki zastosowanej technologii minimalizuje się ryzyko utraty wody wynikającej z naszych nawyków czy nieuwagi. Ciekawym rozwiązaniem są także modele wyposażone w oszczędnościowe regulatory ceramiczne, umożliwiające ustawienie ekonomicznej intensywności strumienia.

Decydując się na zakup baterii, sprawdzajmy również czy ma ona wmontowany napowietrzacz. Specjalne sitko nakładane na koniec wylewki zwiększa wydajność strugi przez jej rozbicie i – w efekcie - zwiększenie powierzchni, na którą pada woda.

Oszczędności możemy szukać również w urządzeniach sanitarnych. Coraz większą popularnością cieszą się kompaktowe WC z mechanizmem typu 3/6, który pozwala na wykorzystanie do spłukiwania tylko połowy objętości zbiornika. We wnętrzach kuchennych natomiast znaczną oszczędność umożliwi nam zmywarka, która w porównaniu z ręcznym myciem, zużywa ponad czterokrotnie mniejszą ilość wody.

Usuwać awarie

Zużycie wody możemy zmniejszyć również dbając o instalacje sanitarne. Drobne przecieki i uszkodzone uszczelki mogą powodować roczne straty liczone w setkach litrów.

Regularne sprawdzanie stanu technicznego elementów szybkozużywających nie tylko zagwarantuje zmniejszenie zużycia wody, ale również pozwoli uniknąć poważnej awarii. Reguła ta dotyczy także sprzętów domowych takich, jak pralka czy zmywarka.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także