×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Remont łazienki: 12 pomysłów na modne drzwi

Remont łazienki: 12 pomysłów na modne drzwi

Autor: Małgorzata Nietupska
28 sie 2015 08:28

W dobie łączenia pomieszczeń i usuwania ścian, drzwi łazienkowe są ostatnim, zamykanym bastionem intymności. Pełnią także bardzo ważną rolę w wentylacji całego mieszkania.

Remont, adaptacja pokoju na łazienkę, urządzanie nowego mieszkania – wtedy najczęściej staje się przed koniecznością wyboru drzwi do łazienki. Czy kupić samo skrzydło drzwiowe, czy w komplecie z futryną? A może wystarczy wymiana okuć i przeszkleń? Bo wybieranie drzwi do łazienki przypomina układankę z klocków – każdą część można dobrać indywidualnie.

Inne niż wszystkie

Bardzo istotne są wymiary otworów drzwiowych i ścian. Inaczej bowiem budowano ściany wewnętrzne oraz otwory drzwiowe 100 lat czy pół wieku temu, a jeszcze inaczej buduje się obecnie. Drzwi łazienkowe są inne niż do pozostałych pomieszczeń, choć często są wykonane z tych samych materiałów. Powinny mieć kratkę wentylacyjną i otwierać się na zewnątrz – lecz w praktyce bywa różnie. Zmiana obyczajów i moda na łączenie funkcji kilku pomieszczeń sprawiają, że zmieniają się także drzwi do łazienki. Coraz rzadziej wyróżnia je charakterystyczne „okienko”. Do lamusa odeszły haczyki.

Mogą być zapraszająco otwarte na oścież do salonów kąpielowych, z litego drewna czy półprzejrzyste jak szyfon, tradycyjne skrzydłowe czy nowoczesne przesuwne. Głównymi zadaniami drzwi łazienkowych wciąż jednak pozostaje zapewnienie intymności i tłumienie hałasu. Zrezygnować z nich potrafią nieliczni.

Lewe czy prawe drzwi

Ze względu na kierunek otwierania drzwi dzielą się na prawe oraz lewe. Włącznik światła w łazience musi się zawsze znajdować po przeciwnej stronie niż zawiasy. Drzwi lewe otwiera się lewą ręką do siebie. Zawiasy znajdują się po lewej stronie ościeżnicy, a włącznik oświetlenia – po prawej. Drzwi prawe otwiera się prawą ręką do siebie. Zawiasy znajdują się po prawej stronie ościeżnicy, zaś włącznik oświetlenia w łazience – po lewej.

ABC drzwi łazienkowych

♦skrzydło drzwiowe – ruchoma część, popularnie nazywana „drzwiami”; zgodnie z przepisami powinno się otwierać na zewnątrz łazienki, mieć szerokość minimum 80 cm i wysokość 200 cm;

♦ościeżnica – rama metalowa lub drewniana osadzona w otworze drzwiowym, nazywana futryną; mocuje się na niej zawiasy, a nich skrzydło drzwiowe.

Do wyboru są 2 typy ościeżnic:
- standardowa ościeżnica – o stałej szerokości 9,5 cm (ich wymiar musi być dokładnie dopasowany do grubości ścian);
- regulowana ościeżnica – o elastycznej szerokości od 7 do 30 cm (ich wymiar można dopasować do grubości ściany);

♦przeszklenie – okienko wypełnione zwykle szkłem;

♦okucia – zawiasy (niezbędne do zamocowania skrzydła w ościeżnicy), klamka z zamkiem z rozetą, który w razie potrzeby można otworzyć także od zewnątrz, oraz szyldem (dekoracyjnym elementem osłaniającym klamkę i zamek);

♦otwór wentylacyjny – powinien się zawsze znajdować na dole skrzydła.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także