Remont łazienki: jak przygotować się do letniej metamorfozy wnętrza?

Remont łazienki: jak przygotować się do letniej metamorfozy wnętrza?

Autor: Redakcja Łazienka.pl
20 sie 2018 16:30

Lato to najczęściej wybierana pora roku na domowe remonty, również te łazienkowe. Przeczytajcie, jak się przygotować do letniej renowacji łazienki.

Wakacje to nie tylko czas wyjazdów urlopowych i odpoczynku. Sezon letni często wykorzystujemy również na mniejsze lub większe prace remontowe. Wysokie temperatury i suche powietrze sprzyjają wysychaniu farb, a dłuższe dni pozwalają szybciej ukończyć remont. Bricomarché podpowiada, o czym warto pamiętać podczas wakacyjnego remontu.

Planowanie prac jest podstawą

Podstawą remontu jest jego zaplanowanie. Sporządzenie wstępnego biznesplanu i harmonogramu pozwoli nam oszacować koszty i zminimalizować ryzyko przedłużenia się prac. Na początku powinniśmy dokładnie zmierzyć remontowaną powierzchnię, po czym postarać się określić ile materiałów i akcesoriów jest nam potrzebne. Zapobiegniemy wówczas sytuacji, w której w trakcie remontu niespodziewanie zabraknie nam tynku czy farby. Pamiętajmy jednak, że w przypadku podłóg należy zaopatrzyć się w 10-15 proc. zapasu, tak by materiałów starczyło również na docinanie. Podczas rozpisywania kosztorysu, warto także pomyśleć o dodatkowej rezerwie na nieoczekiwane sytuacje. Faktyczny koszt remontu poznamy bowiem dopiero po jego ukończeniu.

Remont łazienki

W zależności od tego czy chcemy przeprowadzić gruntowny remont, czy tylko dokonać kosmetycznych zmian, koszt i czas remontu łazienki może się różnić. Aby odmienić jej wnętrze zwykle wystarczy zmiana kafelków czy zainstalowanie nowej armatury. Remont rozpoczynamy od wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej czy elektrycznej, do czego najlepiej zatrudnić fachowca. Jeśli decydujemy się na zmianę armatury warto skorzystać z innowacyjnych rozwiązań, takich jak np. baterie prysznicowe oszczędzające wodę.

Na podłodze w łazience, najczęściej stosuje się płytki ceramiczne lub gresowe oraz inne materiały odporne na zmienną temperaturę i wysoką wilgotność. Oprócz rodzaju i koloru płytek, istotna jest także ich wielkość. Aby podłoga wyglądała lepiej, wybieramy taki rozmiar płytek, by nie trzeba było ich przycinać. Ściany, szczególnie w okolicach umywalki, wanny czy prysznica, pokrywamy płytkami ściennymi, jednak w pozostałych miejscach możemy zastosować dobrej jakości wodoodporną farbę. Dopełnieniem wystroju wnętrza, będzie odpowiednio dobrane oświetlenie lub lustro.

Jak remontują Polacy?

Według zeszłorocznego badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, Polacy najczęściej decydują się na remont kilku pomieszczeń naraz. Z raportu wynika także, że jesteśmy zwolennikami realizowania prac w dużych pomieszczeniach, o powierzchniach większych niż 40 m2 (zdanie 73 proc. ankietowanych). Zakres wykonywanych prac, jaki najczęściej interesuje Polaków, poszukujących fachowców to malowanie (17 proc. wskazań) oraz układanie glazury lub terakoty (15 proc.) [2].

1 Jak wyglądają remonty Polaków? Raport 2016-2017, Oferteo.pl, https://www.oferteo.pl/raporty/jak-wygladaja-remonty-polakow-raport-2016-2017.
2 Tamże.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także