Samodzielny montaż baterii krok po kroku. Poradnik

Samodzielny montaż baterii krok po kroku. Poradnik

Autor: Małgorzata Nietupska
18 maj 2016 18:00

Właściwy montaż ma znaczenie dla wygody użytkowania i trwałości baterii. To z pozoru trudne zadanie, możemy wykonać samodzielnie. Oszczędzimy na kosztach związanych z wynajęciem fachowców.

Podejmując się tego zadania, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Baterie ścienne i stojące

Bez względu na to czy remontujemy łazienkę, czy urządzamy ją od początku, wybór armatury powinien uwzględniać typ domowej instalacji.

Wśród dostępnych baterii wyróżniamy dwa rodzaje – ścienne, instalowane w pomieszczeniach, w których wyprowadzenie instalacji wodnej znajduje się powyżej przyborów sanitarnych (wanny, umywalki) oraz stojące – montowane bezpośrednio na przyporach sanitarnych lub blatach.

Do mocowania baterii stojących wannowych należy przygotować: jeden, dwa lub pięć otworów montażowych – w zależności od modelu baterii. Modele stojące montowane na umywalkach, bidetach lub blatach, wymagają wykonania otworu montażowego o średnicy 35 mm.

Montaż baterii stojącej

Armaturę stojącą montujemy bezpośrednio na powierzchni umywalki. Najczęściej posiada ona już otwór montażowy.

- Po rozpakowaniu i sprawdzeniu kompletacji baterii, zgodnie z instrukcją, do jej dolnej części wkręcamy jeden lub dwa wkręty mocujące oraz wężyki przyłączeniowe. Całość umieszczamy w otworze i po założeniu od spodu podkładek: gumowej i metalowej, dokręcamy baterię nakrętką tulejkową – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

Często do zestawu armatury dołączana jest chromowana podkładka, pełniąca zarówno rolę estetyczną, jak i praktyczną.

- Umieszcza się ją na powierzchni umywalki lub wanny nad otworem montażowym jeszcze przed włożeniem przyłączy elastycznych. W ten sposób zabezpieczymy baterię oraz zakrywamy widoczny otwór, jeśli okaże się on zbyt szeroki – dodaje ekspert.

Końcowym etapem jest podłączenie wężyków do instalacji wodnej.

W przypadku armatury dwu lub wielootworowej, proces montażu rozpoczynamy od przykręcenia do spodu korpusu baterii przyłączy prostych i włożenia ich w otwór montażowy. Mocujemy je przy pomocy nakrętek. Elementów tych używamy także do ustabilizowania armatury, którą następnie zabezpieczamy uszczelkami. Po przeprowadzeniu tych czynności, łączymy przyłącza proste z instalacją wodną (woda ciepła i zimna).

Montaż baterii ściennej

Modele ścienne montowane są bezpośrednio do końcówek rur z ciepłą i zimną wodą.

- W przypadku tego typu armatury kwestią decydującą o komforcie późniejszego użytkowania jest optymalna wysokość montażu – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Wysokość dla baterii umywalkowej określana jest na 20 cm ponad górną krawędź ceramiki, dla wariantu wannowego – 10-15 cm nad krawędź wanny, a dla modelu natryskowego – 110-130 cm, mierząc od podłogi.

Pierwszym krokiem w procesie mocowania baterii ściennej jest wkręcenie przyłączy mimośrodowych do instalacji wodociągowej oraz ich uszczelnienie taśmą teflonową. Następnie upewniamy się czy przyłącza są ustawione pod kątem prostym na równej wysokości tak, aby po zamontowaniu baterii jej korpus był ułożony poziomo.

Po weryfikacji prawidłowości, na mimośrodach umieszczamy rozety. Ostatnim krokiem jest umieszczenie uszczelek z filtrem wewnątrz nakrętek mocujących baterii i przykręcenie jej ręcznie do mimośrodów.

By dokręcić armaturę kluczem, warto zabezpieczyć nakrętki plastikowymi osłonkami, które wyeliminują ryzyko porysowania powierzchni. Po zamontowaniu baterii należy sprawdzić jej szczelność poprzez otworzenie strumienia wody.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także