Ścianki działowe w łazience – tak można wydzielić strefy

Ścianki działowe w łazience – tak można wydzielić strefy

Autor: Anna Usakiewicz
10 lip 2015 08:08

Szklane lub tradycyjne, czyli wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, stałe lub przesuwane. Ścianki działowe w łazience to dobry sposób na uporządkowanie przestrzeni oraz podzielenie wnętrza na strefy.

W naszych domach i mieszkaniach - zwłaszcza nowych - łazienka zajmuje coraz więcej przestrzeni. Staramy się, aby jej metraż był wygodny i jeżeli to możliwe często powiększamy łazienkę nawet kosztem sąsiedniego pomieszczenia - sypialni lub korytarza.

Zgodnie z aktualnymi trendami, które podpowiadają aby łączyć pomieszczenia łazienka często jest także częścią prywatnej strefy, zlokalizowanej na piętrze domu lub w głębi mieszkania, do której wstęp mają tylko użytkownicy.

Szklane przegrody i drzwi

W obu sytuacjach z pomocą przy planowaniu i aranżowaniu przestrzeni przyjdą ścianki działowe. To coraz częściej wykorzystywane przez architektów rozwiązanie można zastosować tak w dużych jak i małych łazienkach. Sprawdzą się za równo transparentne szklane przegrody, które wizualnie lekkie, nie zabierają wiele przestrzeni, ani światła, jak również tradycyjne ścianki, które można wykonać z płyt gipsowo- kartonowych.

Przestrzeń podzielą zarówno stałe przegrody (np. we wnękach), jak i w formie drzwi przesuwanych. Świetnie oddzielimy w ten sposób łazienkę od sypialni czy od garderoby, zachowując wygodny dostęp i komunikację pomiędzy pomieszczeniami. Jako wypełnienie można wybrać szkło transparentne, dymione lub z dekoracyjnym nadrukiem. Jęli chcemy bardziej radykalnie oddzielić i przesłonić stery do dyspozycji mamy np. MDF, który można polakierować na dowolny kolor.

Ścianki działowe o różnej szerokości

Innym sposobem na organizację przestrzeni oraz wydzielenie stref są ścianki działowe. Technologia wznoszenia metodą lekką-suchą, czyli z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych jest na tyle łatwa, że możemy takie ścianki postawić nawet w już użytkowanych pomieszczeniach. Już za pomocą jednej tylko ścianki działowej można stworzyć wnękę prysznicową. Dwie ścianki działowe wyznaczą strefę prysznica i np. sanitarną w głębi pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem są ścianki działowe, które dzielą pomieszczenie na dwie części. Może to być nawet bardzo wąska ścianka o szer. 40-60 cm, na której po jednej stronie zamontujemy umywalkę, a po drugiej - sedes. Taka ściana zorganizuje przestrzeń i zapewni komfort użytkowania zwłaszcza w łazience dla dwojga.  

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także