Stelaże podtynkowe do sedesów – praktyczne rozwiązania i ceny

Stelaże podtynkowe do sedesów – praktyczne rozwiązania i ceny

Autor: Małgorzata Nietupska
10 wrz 2014 08:46

Wnęki, półki, skrytki, szafki, ścianki... Jeśli chcesz mieć takie pomysłowe rozwiązania w swojej łazience, zainwestuj w systemy podtynkowe do montażu urządzeń sanitarnych.

Wyglądają niepozornie – trochę stali, trochę rur. Pozwalają jednak kształtować przestrzeń w dowolny sposób, a po wykończeniu płytkami, fornirem czy mozaiką są zupełnie niewidoczne. Podtynkowe systemy do montażu urządzeń sanitarnych przypominają zabawki dla dzieci – z pojedynczych, powtarzalnych elementów układa się stelaże, tak jak podpowiada wyobraźnia, a następnie z zewnątrz tworzy się dekoracyjną powłokę.

Kształtowanie przestrzeni

W przypadku łazienek przy pomocy stelaży kształtuje się otoczenie urządzeń sanitarnych. Dekoracyjna powłoką zaś są zwykle odporne na wilgoć płyty gipsowo-kartonowe (można je także wyginać; przykład zobacz w projekcie toalety na str. 50). Płyty wykańcza się w dowolny sposób: farbą, fornirem, laminatami, płytkami oraz mozaiką z ceramiki, gresu, szkła lub kamienia. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.

Najpopularniejsze systemy podtynkowe to stelaże do podwieszanych sedesów. Montuje się je w większości nowych łazienek. Choć zwiększają koszt inwestycji, w ogólnym rozrachunku są opłacalne. Dzięki nimi w ścianie nad sedesem można wymodelować np. dodatkowe szafki, wnęki czy skrytki. Łazienka z podwieszanym sedesem zawsze wydaje się większa i zdecydowanie łatwiej sprzątać ją mopem. Stelaże wytrzymują ciężar do 450 kg; niektóre mają wyciszenie spłuczki, a nawet regulowaną przyciskiem wysokość.

Można ukryć instalacje

Na stelażach podtynkowych można również instalować umywalki, bidety, toalety myjące, poręcze do podpierania się, pisuary. Jeszcze więcej możliwości dają bardziej rozbudowane systemy do zabudowy, w skład których wchodzą także stalowe kształtowniki i złącza kątowe. Dzięki nimi można stawiać w łazience ścianki niskie i wysokie oraz modelować wnęki różnej wielkości.

W pustkach wewnątrz takiej zabudowy łatwo ukryć wszelkie instalacje, jak rury czy kable elektryczne. Nie ma potrzeby kucia ścian, a po latach – przy okazji kolejnego remontu – łatwiej zaaranżować wnętrze zupełnie inaczej (i przy okazji wymienić stare rury).

Moduły sanitarne

Nowość ostatnich lat to moduły do instalacji urządzeń sanitarnych. Mają one podobne zastosowanie jak tradycyjne systemy do zabudowy podtynkowej.

Różnica polega na tym, że moduł kupuje się jako gotowy produkt, z eleganckim wykończeniem ze szkła (w różnych kolorach)  – nie trzeba go już obudowywać płytami gipsowo-kartonowymi i pokrywać np. płytkami. Dlatego są idealne zwłaszcza do odświeżenia aranżacji łazienki, ale też do wnętrz, w których ma pozostać stara struktura ścian, np. z cegieł czy betonu. Przykładowo, gdy stary sedes czy umywalka nie spełniają już naszych wymagań, wystarczy je zdemontować, zainstalować – bez kucia ścian - moduł sanitarny (wewnątrz maskuje się wszelkie instalacje) i na nim zamocować sedes, toaletę myjącą czy umywalkę.

Moduły sanitarne do sedesów mogą mieć przyciski spłuczek uruchamiane bezdotykowo i z oświetleniem, a nawet wbudowane filtry usuwające z powietrza nieprzyjemne zapachy, zaś do umywalek – chowane szuflady.

Ile to kosztuje?

♦stelaż podtynkowy sedesu – od ok. 500 zł
♦stelaż podtynkowy bidetu – od ok. 500 zł
♦stelaż podtynkowy umywalki – od ok. 400 zł
♦stelaż podtynkowy pisuaru – od ok. 400 zł
♦stelaż podtynkowy poręczy – od ok. 400 zł
♦moduł sanitarny z płyty - od ok. 400 zł
♦moduł sanitarny ze szkła - od ok. 2.000 zł

Ściana nad stelażem sedesu

 


Jednolita płaszczyzna – można ją wykonać np. z płyty gipsowo-kartonowej i wykończyć płytkami, mozaiką, fornirem.


Z poręczą – przydaje się w domach, gdzie mieszkają starsze lub niepełnosprawne osoby. Dzięki montażowi na stelażu, poręcz wytrzymuje bardzo duże obciążenia. Wiele modeli jest składanych. Ścianę powyżej można zagospodarować w różnorodny sposób.


Wnęka –  z oświetleniem albo bez niego. Najlepiej przeznaczyć ją na dekoracyjne przedmioty.


Półka – na drobiazgi, kwiaty czy zapasową rolkę papieru toaletowego.


Szafka - zamykana drzwiczkami (także lustrzanymi) lub żaluzjami; kosmetyki, środki czystości, przybory toaletowe.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także