PARTNER PORTALU
Światowy dzień mycia rąk: pamiętaj o odpowiedniej higienie

Światowy dzień mycia rąk: pamiętaj o odpowiedniej higienie

Autor: Redakcja Łazienka.pl
13 paź 2017 13:10

15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk. Czym ta codzienna czynność zasłużyła na swoje własne święto? Jeśli dbamy o higienę dłoni – jesteśmy zdrowsi i tę zasadę powinniśmy mieć w pamięci na co dzień. Zwłaszcza w tym szczególnym dniu, właśnie w sezonie zachorowań, warto przypomnieć sobie podstawowe zasady prawidłowego mycia rąk.

Zmiana pogody i nagłe wahania temperatur powodują, że jesteśmy bardziej niż zwykle narażeni na przeziębienia i infekcje. Dlatego pamiętajmy, aby w tym okresie dbać nie tylko o ciepły ubiór, ale również wyrobić w sobie odpowiednie nawyki higieniczne, jakim jest m.in. częste mycie rąk. Powód? W przestrzeni publicznej nasze dłonie codziennie mają kontakt z dziesiątkami różnych przedmiotów. Dotykamy klamek i poręczy, płacimy banknotami, korzystamy z komunikacji miejskiej, podróżujemy, bawimy się ze zwierzętami, odbieramy dzieci ze żłobków i przedszkoli, wymieniamy kilkanaście uścisków dłoni. Podstawową i najprostszą formą ochrony przed chorobotwórczymi drobnoustrojami jest prawidłowe mycie rąk, najlepiej mydłem o właściwościach antybakteryjnych. 

30 sekund dla ochrony zdrowia

Już pierwszych 15 sekund mycia rąk ciepłą wodą z mydłem redukuje liczbę bakterii do około 90%. Kolejne 15 sekund niemal całkowicie usuwa bakterie. Wystarczy zatem tylko 30 sekund, aby mieć czyste ręce i cieszyć się dobrym samopoczuciem(*).

Światowy Dzień Mycia Rąk (Global Handwashing Day) to ustanowione w 2008 roku przez UNICEF święto obchodzone corocznie 15 października. Jego celem jest edukacja na temat mycia rąk oraz uświadomienie społeczeństwu, jak duże znaczenie dla zdrowia ma utrzymanie właściwej higieny dłoni.

Pamiętajmy o umyciu rąk, zwłaszcza:

- po powrocie do domu z pracy, spaceru, ze sklepu
- po każdej podróży (w tym również komunikacją miejską)
- po każdym zasłonięciu dłonią ust podczas kichania czy kaszlu
- przed przygotowaniem posiłku
- przed przystąpieniem do posiłku oraz karmienia dzieci
- po skorzystaniu z toalety i przewijaniu dziecka
- po sprzątaniu i wyrzucaniu śmieci
- po wszelkim kontakcie z sierścią zwierząt i porządkowaniu kuwet 

*Journal of Environmental Health, Vol. 75, Nr 8, April 2013, http://msutoday.msu.edu/_/pdf/assets/2013/hand-washing-study-1.pdf

 Źródło: Carex

 

 

Komentarze

Zaloguj się