Dwie łazienki w mieszkaniu. Praktyczne i wygodne rozwiązanie!

Dwie łazienki w mieszkaniu. Praktyczne i wygodne rozwiązanie!

Autor: Ewa Kozioł
08 lut 2022 10:19

Dwie łazienki w jednym mieszkaniu to bardzo wygodne rozwiązanie i większy komfort. Znika problem porannych kłótni i kolejek do łazienki, co jeszcze szczególnie męczące rano. Ale czy obecnie stać na luksus posiadania dwóch łazienek?

W ciągu ostatnich dwóch lat rynek nieruchomości przeszedł transformację. Przyczyniła się do tego zmiana sposobu pracy i nauki na zdalną, a co za tym idzie zmieniły się zapotrzebowania kupujących. Nasze domy i mieszkania nie są już tylko miejscem, z którego wychodzi się rano, a wraca wieczorem, niekiedy spędzamy w nich z rodziną całą dobę.

– W zeszłym roku Polacy kupili największą liczbę nieruchomości od przeszło dwudziestu lat. To był rok wysokich cen i kurczącej się podaży, ale co najważniejsze zmieniły się potrzeby kupujących. Deweloperzy, projektując nowe inwestycje, biorą je bardzo mocno pod uwagę – zauważa Robert Chojnacki, założyciel serwisu z nieruchomościami tabelaofert.pl.

Zalety mieszkania z jedną łazienką

Łazienka to często najmniejsze pomieszczenie w mieszkaniu. Czasem na niewielkiej powierzchni 4-5 metrów kwadratowych muszą zmieścić się niezbędne sprzęty sanitarne, meble i potrzebne przybory dla całej rodziny. Mniejsze rodziny czy single zdecydowanie częściej wybierają mieszkania z jedną łazienką.

– Na rynku nieruchomości większość mieszkań posiada jedną łazienkę. Klienci, którzy szukają np. 3 pokojowego mieszkania częściej decydują się na mniejsze z jedną łazienką, niż większe z dwoma. Dodatkową przestrzeń wolą zagospodarować na duży salon z aneksem kuchennym bądź miejsce do relaksu, w którym spędzają większą część dnia lub biuro, w którym mogą komfortowo pracować. Wykończenie łazienki jest zazwyczaj sporo droższe niż innego pomieszczenia o tej samej powierzchni. Rozwiązaniem „problemu łazienkowego” może być wydzielenie oddzielnego pomieszczenia tylko z WC, ale często dzieje się to kosztem zmniejszenia łazienki, a co za tym idzie staje się ona trudniejsza do zaprojektowania i urządzenia – podkreśla Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl.

Dwie łazienki wygoda czy zbędny luksus?

Marzeniem dużych rodzin jest jednak mieć dwie, pełne łazienki. Takie rozwiązania deweloperzy przewidzieli w znacznie większych mieszkaniach czy apartamentach o powierzchni od 46 do 222 metrów. Dają one większy komfort i nie ma problemów z czekaniem na wolną łazienkę. Dodatkowo - kiedy, mamy awarię w jednej, zawsze mamy drugą, z której możemy skorzystać. Większe mieszkanie z dwoma łazienkami będzie droższe, również ze względu na wyższe koszty ich wykończenia.

– Należy jednak zwrócić uwagę, że jest to wydatek jednorazowy, a korzyści, jakie płyną później dla całej rodziny, mogą okazać się bezcenne. Ci, którzy decydują się na takie rozwiązania, często jedną łazienkę przeznaczają na pralnię czy pomieszczenie gospodarcze lub decydują się na sypialnię z prywatnym dostępem do łazienki, a drugą przeznaczają dla dzieci lub gości. Mieszkania z takim rozwiązaniem są jednak na razie luksusem, dla bardziej zamożnych rodzin, które cenią sobie wygodę. Jak pokazują nasze dane ich odsetek waha się od 0.6% we Wrocławiu i Łodzi do 4.75% w Warszawie – zauważa Robert Chojnacki.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także