Kabina bez brodzika - odpływ liniowy czy brodzik podpłytkowy?

Kabina bez brodzika - odpływ liniowy czy brodzik podpłytkowy?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
25 cze 2020 12:05

Decyzja podjęta! W naszej łazience zamontujemy kabinę prysznicową bez brodzika. To jednak nie koniec dylematów. Teraz musimy zdecydować, czy postawimy na brodzik podpłytkowy czy odpływ liniowy. Oba rozwiązania zapewniają bowiem ten sam końcowy efekt wizualny, choć konstrukcyjnie znacznie się od siebie różnią. Jakie są wady i zalety obu tych opcji? Podpowiadamy!

Coraz częściej we współczesnych łazienkach spotkać można kabinę prysznicową bez widocznego brodzika. To rozwiązanie posiadające szereg zalet – zarówno wizualnych, jak i tych funkcjonalnych. Dzięki zrównaniu wysokości brodzika z podłogą uzyskujemy jeden poziom w łazience, tworząc niczym nie zaburzoną, minimalistyczną i jednocześnie przestronną przestrzeń aranżacyjną. To również bezpieczna opcja dla dzieci i osób starszych. Bez wysokich progów wchodzenie i wychodzenie spod prysznica jest łatwe i możliwe nawet dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową lub dla tych poruszających się na wózku inwalidzkim. Warto jednak pamiętać, że gdy brodzika nie widać, całość jego konstrukcji, czyli to, co najważniejsze, ukryte jest pod podłogą. Warto zatem wiedzieć jakie rozwiązania technologiczne oferuje rynek, by stworzyć bezpieczną, solidną i wytrzymałą strefę prysznicową na lata.

Czas na wagę złota

Jednym z elementów wymagających rozważenia podczas podejmowania decyzji dotyczącej wyboru brodzika podpłytkowego lub odpływu liniowego jest czas montażu. Remont łazienki to sytuacja, która przysparza mieszkańcom najwięcej kłopotów – z mieszkania, w którym przeprowadzane są prace remontowe w łazience zwyczajnie nie da się korzystać. Zwykle korzystamy w tym czasie z uprzejmości rodziny i przyjaciół lub wynajmujemy pokój w hotelu, by móc spokojnie skorzystać z łazienki, kiedy tego potrzebujemy. Dlatego też wybór rozwiązań, które znacznie skracają czas prac jest kwestią kluczową. – Specjalista zdecydowanie szybciej zamontuje brodzik podpłytkowy niż odpływ liniowy. Wynika to z faktu, iż w przypadku odpływu liniowego konstrukcję z odpowiednim spadem, zabezpieczeniem przed wilgocią, a także uszczelnieniem z rynną odpływową instalator wykonuje samodzielnie na miejscu montując odpływ. W przypadku brodzika podpłytkowego monter posiada już fabrycznie zintegrowany z płytą spadkową odpływ liniowy, który jest odpowiednio zabezpieczony, uszczelniony i wzmocniony konstrukcyjnie, dzięki czemu montaż trwa stosunkowo krótko, dając jednocześnie większą pewność poprawnie zamontowanego systemu odprowadzania wody. Obrazując zagadnienie – czas pracy podczas montażu brodzika podpłytkowego wynosi 3 godziny, podczas gdy zamontowanie odpływu liniowego może potrwać nawet 10 godzin, nie licząc oczywiście przestojów technologicznych, które w przypadku montażu odpływu mogą potrwać nawet do 11 dni – radzi Piotr Fuhrmann, ekspert firmy Schedpol, producenta zaawansowanych technologicznie brodzików, wanien, odpływów liniowych i nośników stabilizujących.

Pewność bezpiecznej i solidnej konstrukcji

Zarówno brodzik podpłytkowy, jak i odpływ liniowy, to rozwiązania bezpieczne i solidne pod warunkiem, że są profesjonalnie zamontowane przez specjalistę z wiedzą i doświadczeniem. Niemniej jednak, przez wzgląd na większe prawdopodobieństwo wystąpienia błędu podczas montażu to konstrukcje z odpływem liniowym narażone są na częstsze usterki i awarie. – Brodziki podpłytkowe to wykonane fabrycznie konstrukcje z gwarancją szczelności, zachowania 2% spadku oraz zgodnie z nowoczesnymi standardami prac glazurniczych w Europie Zachodniej. W przypadku odpływów liniowych istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia takich uszkodzeń jak pęknięcia w miejscu połączeń materiałowych, odspajanie się zapraw cementowych od powierzchni odpływów, a także rozszczelnienia warstw. Wszystko to prowadzi do nieszczelności konstrukcji, a tym samym do zawilgocenia strefy prysznica, co w konsekwencji przyczynia się do rozwoju szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów – radzi ekspert firmy Schedpol.

Cena, która ma znaczenie

Przez wzgląd na większą pracę, którą musi włożyć monter w zamontowanie odpływu liniowego, właśnie to rozwiązanie konstrukcyjne brodzika wiąże się z większymi kosztami dla klienta. Przykładowo – koszt zamontowana odpływu liniowego wraz z materiałami to ok. 1150 zł, podczas gdy całkowity koszt materiałów i robocizny przy wyborze brodzika podpłytkowego wykonanego w technologii Stabilsound® to około 964 zł.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także