Kabina prysznicowa. Jaki model wybrać do łazienki? Porady, przegląd produktów!

Kabina prysznicowa. Jaki model wybrać do łazienki? Porady, przegląd produktów!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
25 marz 2022 16:03

Jaką kabinę prysznicową wybrać do łazienki? Który model będzie najlepszy do małej, a który do dużej łazienki? O czym pamiętać, na co zwrócić uwagę? Sprawdź, co warto wiedzieć planując wybór kabiny prysznicowej do łazienki.

Nie tylko za sprawą trendów, ale także – a może przede wszystkim – niewielkich rozmiarów łazienek, częściej decydujemy się na wyposażenie w postaci kabiny prysznicowej niż wanny. Korzystając z natrysku można zaoszczędzić czas. Wybierając kabinę zyskujemy także cenną przestrzeń w łazience.

Warunkiem bezproblemowego montażu i komfortowego użytkowania kabiny jest jej dopasowanie do wnętrza, tak pod względem wymiarów nominalnych, jak i z uwzględnieniem przestrzeni niezbędnej do swobodnego wchodzenia i wychodzenia z kabiny. Szeroki wybór kształtów i wymiarów kabin oraz sposobów otwierania umożliwia dopasowanie do każdej, nawet najmniejszej czy trudnej do zagospodarowania łazienki. Warto bliżej przyjrzeć się obecnie dostępnej ofercie producentów i sklepów. 

W niewielkich łazienkach, w których brakuje miejsca na montaż standardowej kabiny, aby stworzyć wygodną strefę prysznica, najlepiej wykorzystać wnęki. Producenci oferują szereg rozwiązań do wnęk w postaci drzwi na zawiasach otwieranych wahadłowo – na zewnątrz jak i do wewnątrz.  Rozwiązaniem do łazienek o bardzo małej powierzchni są drzwi przesuwane, które nie zajmują dodatkowej przestrzeni podczas otwierania. Przesuwanie to najpopularniejszy sposób otwierania kabin właśnie ze względu na oszczędność miejsca. Modele z takimi drzwiami znajdziemy w ofercie każdego producenta, zarówno w wersjach półokrągłych, kwadratowych czy prostokątnych. Otwieranie przez przesuwanie możliwe jest dzięki zamocowaniu na górnej i dolnej krawędzi drzwi specjalnych rolek, które poruszają się po tzw. torach jezdnych, ukrytych w profilach o linii prostej lub półokrągłej. Dzięki takiej konstrukcji otwieranie i zamykanie przebiega płynnie, a specjalne mechanizmy, pozwalające na wypięcie drzwi z torów jezdnych umożliwiają łatwe sprzątanie także w zakamarkach.

Zwolennicy stylu minimalistycznego oraz właściciele nieco większych łazienek mogą zdecydować się na modele z drzwiami na zawiasach, otwieranymi wahadłowo, które także oferowane są w wersji półokrągłej, kwadratowej czy prostokątnej, ale nie tylko. Dostępne są także są kabiny pięciokątne, które sprawdzą się w najbardziej wymagających i nietypowych wnętrzach.

Nowoczesne zawiasy są na tyle dyskretne, że licują się z powierzchnią szkła po wewnętrznej stronie, co znacznie ułatwia utrzymanie kabiny w czystości. Dodatkowo specjalny mechanizm windowy podnosi nieznacznie drzwi podczas otwierania i zamykania, dzięki czemu nie szorują o posadzkę, a uszczelki nie zużywają się zbyt szybko. To rozwiązanie zostało opracowane specjalnie do stref prysznica bez brodzika. Ścianki typu walk-in umożliwiają wyznaczenie granic prysznica otwartego i wbrew popularnej opinii nie trzeba mieć dużego salonu kąpielowego, aby pozwolić sobie, na takie rozwiązanie. Świetnie sprawdzają się także w małych łazienkach – brak drzwi nie tylko ułatwia wchodzenie pod prysznic, ale też dodatkowo sprzyja oszczędności miejsca.

Zobacz także Mała łazienka. 15 pomysłów na przechowywanie. Zdjęcia, inspiracje!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także