Kabina prysznicowa w łazience: jaki rodzaj szkła wybrać?

Kabina prysznicowa w łazience: jaki rodzaj szkła wybrać?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
16 lis 2020 12:27

Wybierając do łazienki kabinę prysznicową patrzymy zazwyczaj na jej parametry i ogólną estetykę. Bardzo ważną kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest jednak też dobór odpowiedniego wariantu szkła. Nasza decyzja będzie miała duży wpływ na wygląd, ale i funkcjonalność kabiny prysznicowej.


W odpowiedzi na różne gusta klientów oraz zmieniające się trendy producenci kabin prysznicowych stale poszerzają swoją ofertę. Oprócz nowych kolekcji kabin do katalogów trafiają również nowe rodzaje szkła, z którego kabiny mogą być wykonywane. W czym zatem możemy wybierać?

Szkło przejrzyste, a może ultraprzejrzyste?

Najczęściej występujący i wybierany rodzaj szkła to szkło przejrzyste. Jego cechą charakterystyczną jest lekko zielonkawa barwa wynikająca z zawartości tlenków żelaza w szklanej masie - im grubsze jest szkło, tym bardziej będzie widoczna. Modele z takim szkłem sprawdzą się szczególnie w łazienkach utrzymanych w białej kolorystyce, gdzie zielonkawa poświata szkła może zaburzyć harmonię wystroju.

Efekt satyny

Ciekawą propozycją jest szkło z efektem satyny, cechujące się matową, minimalnie porowatą powierzchnią po jednej stronie, a po drugiej gładką i łatwą w czyszczeniu. Największym jego atutem jest to, że zapewnia intymność. Sylwetka kąpiącego się jest niemal niewidoczna. Zanim jednak zdecydujemy się na taką opcję, warto przemyśleć czy takie szkło będzie pasować do wnętrza naszej łazienki. Mleczna barwa szkła wydzieli optycznie strefę prysznica, więc takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w większym pomieszczeniu, w którym podział przestrzeni wpłynie korzystnie na całą aranżację.

Szkło o różnej barwie

Grafitowe, a może brązowe? Takie szkło także jest dostępne i będzie doskonale prezentować się jako akcent kolorystyczny w łazience, nadając jej charakteru. Kabinę można też dobrać pod kolor płytek lub innych elementów wykończeniowych, dzięki czemu uzyskamy we wnętrzu doskonałą i spójną kompozycję. Należy jednak pamiętać, że owe barwienie nie zapewni intymności. Ciemny kolor może dodatkowo optycznie pomniejszać pomieszczenie.

Szkło ornamentowe

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się ozdobne półprzezroczyste szkło o odmiennej fakturze. Takie szkło rozprasza też światło, dzięki czemu łazienka sprawia wrażenie jaśniejszej i bardziej przytulnej. Innym rodzajem szkła ornamentowego jest szkło o delikatnym efekcie 3D, który nadaje wnętrzu subtelności, lekkości i nutkę elegancji. Motyw 3D uzyskuje się poprzez walcowanie masy szklanej pomiędzy dwoma grawerowanymi cylindrami. Efektem jest wytłoczony delikatny wzór na jednej stronie szyby, podczas gdy druga pozostaje gładka i połyskująca.

Lustrzane odbicie

W ofercie producentów znaleźć można dodatkowo szkło z lustrzaną powłoką, która jest odporna na działanie pary wodnej oraz środków czyszczących. Kabina z takim szkłem prezentuje się niezwykle ciekawie, optycznie powiększa wnętrze i może zastąpić w łazience tradycyjne lustro.

Szkło w czarnej oprawie

Bardzo modne ostatnio stało się też szkło z czarną ramą i z czarnymi szprosami. Te rodzaje szkła doskonale sprawdzą się w industrialnych wnętrzach oraz tych, w których użyta została czarna armatura. Geometryczne zdobienia zespala się ze szkłem w procesie hartowania, dzięki czemu są bardzo trwałe oraz odporne na ścieranie. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także