×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Łazienka w klimacie spa. Jak ją urządzić?

Łazienka w klimacie spa. Jak ją urządzić?

Materiał Partnera Autor: Besco
16 wrz 2021 11:31

W dobie pandemii warto zadbać o to, by nasza prywatna domowa łazienka stanowiła oazę spokoju i relaksu. W tym celu należy wybrać klimat, w jakim ją urządzimy. Niewątpliwie aranżacja w stylu gabinetu spa, sprawdzi się idealnie. Aby stworzyć klimatyczne wnętrze, wystarczy uważnie zaplanować pomieszczenie, z odpowiednio dopasowanym wyposażeniem łazienkowym, elementami oświetlenia oraz dodatkami.

Wanna wolnostojąca Navia. Fot. Besco
Wanna wolnostojąca Navia. Fot. Besco

 

Jakie rozplanowanie stref w łazience w stylu spa?

W łazience w stylu SPA nie ma miejsca na eklektyzm, czy łączenie stylów. Sprawdzą się ciepłe jasne barwy, minimalistyczne, pozbawione wzorów okładziny ścienne oraz ponadczasowe drewno lub drewnopodobne elementy wykończenia. Strefa kąpieli powinna stanowić centralny punkt łazienki, który warto jednak oddzielić od pozostałych stref: codziennej toalety czy sanitariatów.

Jak wyposażyć łazienkę spa?

Jeśli tylko metraż aranżowanego pomieszczenia na to pozwala, warto wyposażyć je w wannę wolnostojącą, która już od wejścia będzie przyciągać wzrok. W zależności od materiału i technologii wykonania, wanny różnią się właściwościami termoizolacyjnymi, warto więc wziąć to pod uwagę podczas wyboru konkretnego modelu.

Niegdyś bardzo popularne wanny stalowe, niemal zupełnie wyparły wanny akrylowe, które długo utrzymują ciepło, a zarazem są lekkie i z łatwością można je wnieść również do łazienki na poddaszu. Długą kąpiel dzięki swoim doskonałym właściwościom termoizolacyjnym zapewnią również wanny z odlewu mineralnego, np. konglomeratu Mineral DuraBe, czyli mieszanki naturalnych kamieni oraz żywicy.

Wanna wolbostojąca Viya. Fot. Besco
Wanna wolbostojąca Viya. Fot. Besco

Wanna wolnostojąca Navia. Fot. Besco
Wanna wolnostojąca Navia. Fot. Besco

Wanna wolnostojąca Amber. Fot. Besco
Wanna wolnostojąca Amber. Fot. Besco

 

W mniejszych pomieszczeniach lepiej wpasują się wanny przyścienne, które są jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Ze względu na dostępność modeli w różnych wymiarach, czy kształtach, wanna ta stanowiąc kompromis między typową wanną wolnostojącą, a taką pod zabudowę.

Wanna wolnostojąca Vica. Fot. Besco
Wanna wolnostojąca Vica. Fot. Besco

 

Z kolei zwolennicy zabudowy wanny mozaiką lub płytkami, pragnący by wanna stanowiła harmonijną całość z resztą łazienki, znajdą na rynku specjalne wanny z niskim rantem. Wanny typu slim dobrze wpiszą się w minimalistyczne wnętrze. Dzięki jedynie 15 mm wysokości rantu, wanna po zabudowie wybranym materiałem niemal zupełnie wtopi się w łazienkę, tworząc idealną całość. Jednocześnie zapewni użytkownikowi pełen komfort kąpieli, dzięki ergonomicznym kształtom, jak i miejscem na montaż zagłówków nawannowych.

Wanna wolnostojąca Intima Slim. Fot. Besco
Wanna wolnostojąca Intima Slim. Fot. Besco

 

Gorąca kąpiel to jedno z relaksujących rozwiązań, natomiast gorący prysznic może się równie dobrze sprawdzić przynosząc ukojenie po ciężkim dniu. Kiedy w łazience brakuje metrażu na równoczesny montaż wanny i kabiny prysznicowej, a wśród domowników jest wielu amatorów prysznica można montaż jednego spośród wielu modeli. Z pewnością, we wnętrzu w stylu SPA najlepiej wpisywać się będą modele typu walk in, np. z przesuwnymi drzwiami, lub te, które w swojej formie pozwolą na wydzielenie zamkniętej strefy kąpieli.

Wanna wolnostojąca Vayo. Fot. Besco
Wanna wolnostojąca Vayo. Fot. Besco

 

Jak zachować ład i harmonię w łazience?

Łazienka SPA to miejsce przede wszystkim spokojne i harmonijne, dlatego koniecznie trzeba ukryć przed oczami drobiazgi, które powinny być schowane i nie skupiać uwagi. Zadbajmy więc o miejsce do przechowywania kosmetyków i innych akcesoriów. Wybierajmy meble łazienkowe, które będą posiadać wewnętrzne szuflady i organizery na akcesoria. Niezmiernie ważna kwestią jest wysoka jakości materiałów odpornych na działanie wilgoci, dzięki czemu meble służyć nam będą przez lata, jednocześnie dbając o ład w łazience.
.

Szafki łazienkowe Dexa. Fot. Besco
Szafki łazienkowe Dexa. Fot. Besco

Przydatnym i ładnym elementem wyposażenia może być również specjalna półka nawannowa, na którą można odłożyć telefon, książkę, szklankę wody czy kieliszek wina sprawiając, że kąpiel stanie się jeszcze przyjemniejsza. Przydatne też będą zagłówki nawannowe, które wyłącznie podniosą komfort w długiej kąpieli.

Rzeczą oczywistą będzie również zaplanowanie dobrego oświetlenia i nastrojowej muzyki, a z rzeczy bardziej przyziemnych warto wspomnieć o unikaniu różnic w kolorach wykończeń i kształtach armatury i sanitariatów. Dobierając je z jednej kolekcji od jednego producenta, odcienie nie będą się gryzły, stanowiąc kontynuację zamierzonego harmonijnego efektu.

Pamiętajmy jednak, że dodatki w stylu SPA są pożądane w niewielkiej ilości, dopełnieniem aranżacji mogą być miękkie ręczniki czy świece, które wprowadzą odpowiedni nastrój, należy jednak pamiętać o umiarze.

Półka nawannowa Coma. Fot. Besco
Półka nawannowa Coma. Fot. Besco

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także