×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Łazienka z prysznicem: pomysły na brodzik. Piękne projekty łazienek!

Łazienka z prysznicem: pomysły na brodzik. Piękne projekty łazienek!

Autor: Justyna Łotowska
04 paź 2022 11:12

W łazience z prysznicem czasem pojawia się też brodzik. To tańsze i prostsze w montażu rozwiązanie niż odpływ prysznicowy. Jak wybrać brodzik łazienkowy? Mamy poradnik i sporo pięknych pomysłów z projektów łazienek!

Wydawać by się mogło, że wybór brodzika do łazienki to banał. Tymczasem od tego, jaki model wybierzemy, zależy wiele aspektów. Rodzaj brodzika może wpłynąć nie tylko na komfort kąpieli, ale również na nasze bezpieczeństwo czy łatwość utrzymania czystości w łazience. Jak więc wybrać model odpowiedni dla siebie? Zebraliśmy najważniejsze kryteria, które mogą w tym pomóc.

Konstrukcja brodzika

Brodziki łazienkowe wykonuje się z rozmaitych tworzyw - od ceramiki po stal. Największą popularnością cieszą się jednak brodziki konglomeratowe, kompozytowe i akrylowe. Każdy z nich ma inną specyfikację, dlatego przed zakupem, warto poznać wady i zalety każdego z tych materiałów.

Brodziki konglomeratowe

Brodziki konglomeratowe składają się z materiału mineralnego i syntetycznej żywicy. Ich warstwę wykończeniową stanowi żelkot o grubości kilku milimetrów. Zaletą brodzika wykonanego z konglomeratu jest jego idealnie gładka powierzchnia i wygląd przypominający naturalny kamień. Wady takiego brodzika to jego duży ciężar, który znacznie utrudnia montaż, duża podatność na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i odpryski, a także skłonność do odbarwiania pod wpływem substancji chemicznych, np. farby do włosów.

Brodziki kompozytowe

Brodziki kompozytowe, podobnie jak te z konglomeratu, składają się z mieszaniny minerałów i żywicy, lecz różnią się od nich technologią produkcji. Wśród dostępnych na rynku materiałów kompozytowych na uwagę zasługuje kompozyt Stonicryl polskiej marki Schedpol. W porównaniu do zwykłego konglomeratu, materiał ten jest aż o 60% lżejszy, odporny na upadki i uszkodzenia, a także przebarwienia. Brodziki kompozytowe wyglądają też bardzo nowocześnie – są niskie i występują w wielu kolorach oraz fakturach, w tym także przypominającej naturalny kamień.

Brodziki akrylowe

Brodziki akrylowe należą do najpopularniejszych na rynku. Zbudowane są z warstwy akrylu sanitarnego utwardzonego żywicą i płytą drewnopochodną. Ich niewątpliwe zalety to niska waga, łatwy montaż oraz stosunkowo niska cena. Brodziki akrylowe są też odporne na uszkodzenia czy odbarwienia, a ich czyszczenie i codzienna pielęgnacja nie sprawiają problemów. Wadą tego typu brodzików jest konieczność zastosowania odpowiedniego podparcia – stelaża.

Brodziki akrylowe mogą się bowiem wypaczać i wyginać, szczególnie pod wpływem dużych ciężarów. By tego uniknąć, warto zdecydować się na zakup brodzika wykonanego w samonośnej technologii Stabilsound®, która nie wymaga stosowania dodatkowych nośników i zapewnia stuprocentową stabilność posadowienia na całej powierzchni brodzika.

Jak wybrać kształt i wielkość brodzika łazienkowego?

Standardowe kształty brodzików to kwadratowy, półokrągły i prostokątny. Najmniejszym spotykanym wymiarem jest kwadratowy 60x60 centymetrów, największe są zaś brodziki prostokątne, które mogą mierzyć aż dwa metry długości. Tego typu brodziki stanowią najlepszy wybór do dużych kabin typu walk-in.

Do małych łazienek poleca się brodziki zaokrąglone lub podpłytkowe, które można całkowicie schować pod posadzką. Takie rozwiązanie powiększa optycznie łazienkę i pozwala na zamontowanie składanej kabiny prysznicowej.

Niektórzy producenci oferują ponadto możliwość docięcia brodzika pod konkretny wymiar. To duży atut, gdy zachodzi konieczność dopasowania brodzika do wystającego narożnika lub wnęki.

Brodzik musi być bezpieczny, a więc antypoślizgowy

O upadek pod prysznicem nietrudno, dlatego przy wyborze brodzika zwróćmy szczególną uwagę na zabezpieczenia antypoślizgowe. Większość dostępnych dziś na rynku brodzików posiada strukturalne wykończenie lub powłoki zapobiegające poślizgnięciu. Bezpiecznym i bardzo modnym obecnie wyborem będzie brodzik o nieregularnej strukturze kamienia naturalnego. Wielu producentów oferuje też przyklejane na dno brodzika elementy antypoślizgowe. Są one wodoodporne i zapewniają maksimum ochrony przed upadkiem.

Brodzik powinien być łatwy do utrzymania w czystości

Mało kto wie, że wybór odpowiedniego brodzika może również wpłynąć na higienę strefy prysznicowej. Nowoczesne modele wyposażone są w powłoki ułatwiające czyszczenia. Inne zaś mają właściwości antybakteryjne. Na tego typu udogodnienia szczególną uwagę powinni zwrócić alergicy albo po prostu wszyscy ci, którym zależy na łatwym utrzymaniu czystości pod prysznicem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także