PARTNER PORTALU
Łazienka z wanną - jak urządzić? Mamy poradnik i ładne aranżacje!

Łazienka z wanną - jak urządzić? Mamy poradnik i ładne aranżacje!

Autor: Justyna Łotowska
09 sie 2022 11:44

Jaką wannę wybrać do łazienki? Wolnostojącą czy zabudowaną? Oba modele mają swoje zalety i wady. W artykule znajdziesz sporo informacji na ten temat i piękne pomysły na łazienkę z wanną!

  • Wanna wolnostojąca uczyni ze zwykłej łazienki prawdziwy salon kąpielowy.
  • Jeśli nie dysponujemy przestrzenią o powierzchni minimum 10m2, trudno nam będzie piękną, wolnostojącą wannę odpowiednio wyeksponować.
  • Musimy też liczyć się z koniecznością regularnego czyszczenia wanny wolnostojącej również od zewnątrz i pod spodem, gdzie łatwo o pojawienie się zacieków i kurzu.
  • Wanna w zabudowie niesie wiele korzyści użytkowych. Przede wszystkim, dobrze sprawdza się w mniejszych łazienkach – przez to, że montuje się ją bezpośrednio przy ścianie, zajmuje ona nieco mniej miejsca niż wanna wolnostojąca.
  • Czytaj też: Wanna wolnostojąca: 20 pomysłów na modną wannę w łazience. Zobacz je wszystkie!

Wiele osób będących na etapie remontu łazienki zastanawia się, czy warto decydować się na zakup wanny. Odpowiedź brzmi – warto, jeśli tylko pozwala nam na to metraż łazienki. Zalet z posiadania wanny jest wiele. Najważniejsza z nich to oczywiście możliwość relaksu w długiej, gorącej kąpieli, gdy tylko najdzie nas na to ochota, ale dochodzą też kwestie praktyczne, jak np. kąpiel dzieci, która w wannie przebiega dużo łatwiej niż pod ciasnym prysznicem.

Jaki zatem model wanny wybrać, wolnostojącą czy w zabudowie? Przedstawiamy krótki przegląd zalet i wad obu tych rozwiązań.

Wanna wolnostojąca w łazience. Projekt wnętrza: Decoroom. Fot. Marek Koptyński
Wanna wolnostojąca w łazience. Projekt wnętrza: Decoroom. Fot. Marek Koptyński

Wanna wolnostojąca - zalety

Wanna wolnostojąca uczyni ze zwykłej łazienki prawdziwy salon kąpielowy. Nawet pozbawiona wszelkich ozdobników, wanna o oszczędnej stylistyce i owalnym kształcie, stanie się centralnym punktem pomieszczenia i zarazem symbolem relaksu i elegancji. Tego typu model najlepiej umieścić w pewnym odsunięciu od ściany, tak aby zapewnić swobodny dostęp do wanny z obu jej stron.

Poza piękną estetyką, kolejną korzyścią posiadania wanny wolnostojącej jest możliwość ustawienia jej w innym pomieszczeniu niż łazienka. Wanna w sypialni to obecnie jeden z najmodniejszych trendów aranżacyjnych i sposób na stworzenie w domu prawdziwej strefy relaksu z nutką luksusu.

Spośród szerokiej gamy dostępnych na rynku modeli, na pewno znajdziemy taki, który najlepiej wpisze się w wystrój pomieszczenia. Dostępne są egzemplarze na nóżkach i bez, w klimacie retro i nowoczesnym, owalne, prostokątne czy nawet dwuosobowe i w kolorze – możliwości jest naprawdę wiele.

Wanna wolnostojąca w dużej łazience. Projekt wnętrza: Piotr Łucyan, Art’Up Interiors. Zdjęcia: Ład Studio
Wanna wolnostojąca w dużej łazience. Projekt wnętrza: Piotr Łucyan, Art’Up Interiors. Zdjęcia: Ład Studio

Wanna wolnostojąca - wady

Czy wanna wolnostojąca wnosi jakieś ograniczenia? Oczywiście. Podstawowym jest metraż. Jeśli nie dysponujemy przestrzenią o powierzchni minimum 10m2, trudno nam będzie piękną, wolnostojącą wannę odpowiednio wyeksponować.

Poza ograniczeniem miejsca w łazience, musimy też liczyć się z koniecznością regularnego czyszczenia wanny również od zewnątrz i pod spodem, gdzie łatwo o pojawienie się zacieków i kurzu. Spodziewajmy się też wyższych kosztów – wanny wolnostojące są po prostu droższe od tych w zabudowie.

Wanna wolnostojąca w sypialni. Projekt: Natalia Teixeira, Kasia Beresińska, pracownia TK Architekci. Fot. TK Architekci
Wanna wolnostojąca w sypialni. Projekt: Natalia Teixeira, Kasia Beresińska, pracownia TK Architekci. Fot. TK Architekci

Wanna w zabudowie - zalety

Wydawać by się mogło, że wanna w zabudowie to staromodne rozwiązanie. Czy rzeczywiście tak jest? Niekoniecznie. Na rynku dostępnych jest tak wiele materiałów wykończeniowych, którymi możemy obudować wannę, że bez problemu uda nam się stworzyć stylową i naprawdę nowoczesną aranżację.

Najmodniejsze są obecnie płytki wielkoformatowe o wyrazistych wzorach i teksturach. W ostatnim czasie obserwujemy też trend na kolorowe lastryko oraz różnego rodzaju mozaiki. Zabudowa wanny tworzy więc dodatkową przestrzeń, którą możemy stylowo wykorzystać.

A co z funkcjonalnością? Wanna w zabudowie niesie wiele korzyści użytkowych. Przede wszystkim, dobrze sprawdza się w mniejszych łazienkach – przez to, że montuje się ją bezpośrednio przy ścianie, zajmuje ona nieco mniej miejsca niż wanna wolnostojąca, którą z reguły należy nieco odsunąć od ściany.

Po drugie, wanna w zabudowie jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości – inaczej niż w przypadku wanny wolnostojącej, wanna w zabudowie nie tworzy zakamarków, w których osiada brud. Zabudowa tworzy ponadto dodatkową warstwę izolującą, dzięki której woda podczas kąpieli dłużej utrzymuje wysoką temperaturę.

Wanna zabudowana płytkami sprawdzi się w małej łazience. Projekt: Lisa Bachurina. Fot. Dominika Wilk Fotografia
Wanna zabudowana płytkami sprawdzi się w małej łazience. Projekt: Lisa Bachurina. Fot. Dominika Wilk Fotografia

Wanna w zabudowie - wady

Ograniczeniem może wydawać się montaż, który zazwyczaj wymaga więcej pracy niż postawienie wanny wolnostojącej. Nie musi jednak tak być. Z gotowym systemem nośnym (taki ma np. marka Schedpol) jesteśmy w stanie zainstalować i okleić wannę płytkami w ciągu jednego dnia. Wystarczy z gotowych paneli złożyć nośnik odpowiadający wymiarom wanny, a następnie po prostu osadzić ją wewnątrz.

Zewnętrzna strona nośnika jest fabrycznie przystosowana do pokrycia glazurą lub inną dowolną okładziną, w związku z tym całą pracę jesteśmy w stanie wykonać w zaledwie kilka godzin.

Wanna zabudowana płytkami. Projekt wnętrz: Joanna Stelmaszczuk Projektowanie Wnętrz. Zdjęcia: Michał Grela
Wanna zabudowana płytkami. Projekt wnętrz: Joanna Stelmaszczuk Projektowanie Wnętrz. Zdjęcia: Michał Grela

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także