PARTNER PORTALU
Wanna w łazience. Jaki model wybrać?

Wanna w łazience. Jaki model wybrać?

Autor: Urszula Tatur
27 paź 2021 10:19

Wanna zmienia domową łazienkę w salonik kąpielowy. Dostępne na rynku modele wyróżniają się atrakcyjnym design i kompaktowymi formami. Odpowiednią wannę znajdą właściciele małych łazienek, jak i dużych salonów kąpielowych.

Aby wygodnie korzystać z wanny należy nie tylko wybrać model o wymiarach zewnętrznych dostosowanych do metrażu pomieszczaniu oraz wewnętrznych zapewniający swobodę ruchów podczas kąpieli. Niezbędne jest również zachowanie wolnej przestrzeni wokół wanny:

•  górna krawędź wanny powinna się znajdować na wysokości nie większej  niż 60 cm – w przeciwnym razie wchodzenie i wychodzenie z wanny będzie utrudnione, a nawet niebezpieczne

• minimalna przestrzeń między wanną ścianą przeciwległą to 55 cm – umożliwia wchodzenie i wychodzenie z wanny

• przestrzeń pomiędzy wanną sprzętami naprzeciwko to co najmniej 100 cm – taki odstęp zapewniająca swobodę ruchów oraz korzystanie np. z umywalki, szafki czy pralki

• w przypadku łazienek na poddaszu trzeba zwrócić uwagę na minimalną wysokość –  minimum 190 cm wysokości od krawędzi górnej wanny pozwala swobodnie do niej wejść i wyjść.

WANNY PROSTOKĄTNE

Wanna o kształcie prostokątna to najbardziej popularne na rynku rozwiązanie, z chęcią wybierane także do małych łazienek. Przemawia za tym fakt, iż można ją niezwykle łatwo dopasować do wnętrza każdej łazienki, często wykorzystując przy tym wnęki, które ograniczają możliwości aranżacyjne, a co za tym idzie swobodę w dobrze wyposażenia. Sprzyja temu bogata oferta wanien prostokątnych, dostępnych w wielu wymiarach (od 100x70 cm) oraz różnych materiałach, które dodatkowo mogę wzbogacać walory wizualne łazienki. Istotnym elementem przemawiającym na korzyść wanien prostokątnych jest szereg dodatkowych funkcji i akcesoriów, zapewniających relaks i odpoczynek podczas kąpieli (profilowane oparcie, regulowane zagłówki), ale też gwarantujące bezpieczeństwo (siedziska, uchwyty), tak istotne w przypadku łazienek, z których korzystają seniorzy, osoby z ograniczeniami ruchowymi czy rodziny z małymi dziećmi.

WANNY ASYMETRYCZNE

To rozwiązanie idealne do łazienek, w których optymalizacja wykorzystanej przestrzeni jest niezbędna. I choć dobrze prezentują się w każdym wnętrzu, najlepiej sprawdzają się małych, ciasnych i nieustawnych łazienkach. Popularności wśród konsumentów tego kształtu wanien sprzyja fakt, że ilość dostępnych na rynku modeli i wymiarów daje prawie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dodatkowo, ze względu na różnorodny design, pozwalają na pełna personalizację urządzanej przestrzeni. Podobnie jak wanny prostokątne mają one ciekawą ofertę dodatkowych akcesoriów, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo podczas kąpieli. Warto też zwrócić uwagę na model, które oferują również dodatkową powierzchnię odkładczą w rogu wanny sąsiadującym ze ścianami.

WANNY WOLNOSTOJĄCE

Choć powszechnie wanny tego typu kojarzone z dużymi, luksusowymi łazienkami, to na rynku odnajdziemy wiele atrakcyjnych modeli dedykowanych właśnie do małych łazienek. Producenci tej grupy asortymentowej silnie bowiem zabiegają, by wanny wolnostojące na dobre zagościły także na niewielkich przestrzeniach. Jest to zgodne nie tylko z obowiązującymi trendami, które na naszych oczach zmieniają podstawowe funkcje łazienki, czyniąc z niej salon kąpielowy, ale też oczekiwaniami konsumentów. Ci ostatni, dysponując niewielkimi przestrzeniami, chcą w pełni korzystać z możliwości, jakie daje oferta wyposażenia łazienek.

Dziś w zasadzie wanna wolnostojąca jest niezbędnym elementem każdej modnie i stylowo urządzonej łazienki. Wiele modeli dostępnych już w wymiarze 150 x 70 cm, które można swobodnie zmieścić w przeciętnej łazience ze stosunkowo niewielkim metrażem, a ciekawy pomysł na jej aranżację pozwoli w pełni oddać charakter stylowego salonu kąpielowego, bez niekorzystnego wpływu na funkcjonalność poszczególnych sprzętów. Jej główną zaletą jest, obok waloru estetycznego, możliwość dowolnego komponowania we wnętrzu. Taką wannę może ustawić w każdym właściwie miejscu pomieszczenia kąpielowego, także przy ścianie. Pozwala to wykorzystać dostępna przestrzeń w ten sam sposób, jak w przypadku wanny prostokątnej, jednakże uzyskując o wiele większy efekt wizualny.

Wanny są dostępne w wykończeniu matowym oraz w kolorowych obudowach zewnętrznych, dzięki czemu doskonale wpisują się w najnowsze trendy światowego designu. Dodatkowo lekka forma wanny optycznie powiększy pomieszczenie, dodając mu lekkości. Mnogość dostępnych modeli, kształtów, wymiarów i opcji wykończeń daje pełne pole do aranżacyjnych popisów nawet w małej, ciasnej łazience.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także