Drewno w łazience: jakie gatunki drewna się nadają?

Drewno w łazience: jakie gatunki drewna się nadają?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
15 cze 2020 10:51

Miękka brzoza, kolonialny sznyt tekowego drewna i solidny dąb. Każde drewno ma swój charakter. Nie bez powodu to jeden z najbardziej pożądanych materiałów wykończeniowych do wnętrz. Kiedy sprawdzi się w łazience i który gatunek będzie najbardziej odpowiedni?

Czy drewno naprawdę nie nadaje się do łazienki? Oślizgłe i mało higieniczne – takie bywają opinie o drewnie w łazience. W rzeczywistości jednak drewniane powierzchnie w pobliżu wody mogą być trwałe i mieć bardzo luksusowy charakter. Drewno jest przyjemne w dotyku i nie wychładza się tak jak kamień czy płytki. Ale aby rzeczywiście służyło w pobliżu wanny czy zlewu, trzeba  unikać tych kilku błędów:

Drewno w łazience - najczęstsze błędy

• nieodpowiedni gatunek
Do łazienki polecane są specjalne gatunki drewna, które mają duże właściwości wodoodporne i są twarde: drewno afrykańskie, dąb kanadyjski, brzoza fińska.

• brak konserwacji
Klimatyczne antyki z łuszczącą się farbą wydają się idealnie pasować do łazienki. Tymczasem w praktyce takie uszkodzone, nie zakonserwowane drewno dość szybko będzie się niszczyć. Szkoda takich mebli na ciągły kontakt z wodą, który na pewno im nie posłuży. Trzeba je najpierw zakonserwować, ale to kosztuje i wymaga czasu. Alternatywą są meble łazienkowe z gotowymi elementami z drewnianej sklejki 

• nieodpowiednie zastosowanie
Na pięknej dębowej ławie pojawiły się plamy od balsamu do ciała, a tekowe cacko zaczyna butwieć? Nie są to najwyraźniej meble przeznaczone specjalnie do łazienek. Szukaj akcesoriów czy parkietów w ofercie wyspecjalizowanych firm. Drewniana podłoga w łazience może posłużyć przez dziesiątki lat, ale całość musi być dobrze przygotowana i przemyślana jeszcze na etapie projektu i wylewki.

Prosty sposób na drewno w łazience

Da się dopasować drewniane powierzchnie do łazienki tak, by wyglądały stylowo i były trwałe. Wymaga to jednak trochę zachodu, bo nie każdy gatunek drewna do łazienki będzie równie odpowiedni. Gdy już łazienka jest uzupełniona o trwałe deski podłogowe i stylowe drewniane szafki, wystarczy dobrać dodatki z drewnem w podobnym odcieniu.
Poniżej kilka gotowych inspiracji do zastosowania u siebie:

• pomysł na łazienkę: drewno i biel
Łazienka w bieli może mieć romantyczny lub skandynawski charakter. W obu wydaniach jest bardzo modna. 

• oryginalna łazienka: beton i drewno
Niebanalne połączenie dla tych, którzy chcą zaskoczyć. Za pomocą betonu i drewna można wyznaczyć strefy: kąpielową czy kącik do prania. Wystarczy betonowa ściana lub podłoga i prosty blat z drewna ciągnący się przez całą długość łazienki, by całość nabrała mocno industrialnego charakteru niskim kosztem. Świetnym uzupełnieniem będą proste dodatki z drewnianymi akcentami.

• szara łazienka z drewnem
Beton i drewno to dość odważne połączenie. Podobny efekt, ale w bardziej uniwersalnym stylu da matowa, szara glazura z drewnem lub boazeria pomalowana na ten kolor. 

Źródło tekstu: Coram DIY

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także