PARTNER PORTALU
Duża łazienka: dobre projekty architektów

Duża łazienka: dobre projekty architektów

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
05 kwi 2019 10:35

Wbrew pozorom duża łazienka wymaga równie starannego i przemyślanego projektu, jak mała w bloku. Jakich zatem zasad przestrzegać i jakich błędów unikać?

Dobór wyposażenia

W dużej łazience możemy pozwolić sobie na swobodę i odrobinę szaleństwa. Miejsca na ekspozycję jest sporo zatem nie musimy ograniczać się do małych elementów. W zależności od powierzchni jaką dysponujemy możemy pomyśleć o wolnostojącej wannie, czy dużym prysznicu typu walk in.
Spełnieniem marzeń będę pewnie dwie oddzielne umywalki dla Pana i Pani domu. Dwa oddzielne elementy pomogą również rozładować poranną gorączkę przed wyjściem do pracy czy na zajęcia. Zwróćmy również uwagę na głębokość umywalki, aby woda nie rozchlapywała się na boki.

W dużej łazience wanna jest bardzo istotnym elementem wyposażenia, szczególnie dla amatorów długich i relaksujących kąpieli. Ważne jest dostosowanie wanny do wzrostu domowników. Praktyczny będzie model z podgłówkiem czy uchwytem ułatwiającym wstawanie.

Układ funkcjonalny

Duża przestrzeń wymaga odpowiedniego ustawienia sprzętów, aby nie wydawała się pusta. Wprawdzie uwalnia nas od dylematu wanna czy prysznic, bo miejsca wystarczy na obydwa sprzęty, jednak ilość pozostałych elementów należy dopasować do wymagań wszystkich domowników. Raczej nie sprawdzi się tutaj rozstawianie sprzętów „po kątach”. Z pewnością elementy częstego użytku, jak umywalka czy WC powinny znajdować się jak najbliżej wejścia. W dużej łazience możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Centralnie usytuowana wanna z dodatkowym podświetleniem będzie pięknym elementem dekoracyjnym dużej przestrzeni.

Podział na strefy

Duża łazienka stwarza możliwość podziału przestrzeni na strefy. Zwykle możemy wyróżnić dwie: strefę sanitarną (umywalka, WC i bidet) i strefę relaksu (wanny i kabiny prysznicowy). Zdarza się również podział na strefę mokrą oraz strefę suchą czy strefę dzienną i wieczorową – czyli domowe SPA.

Strefy można wydzielić na wiele sposobów, np. różnym materiałem czy kolorem. Innym sposobem oddzielenia od siebie stref są pionowe przegrody – specjalnie zaprojektowane ścianki ażurowe lub piękny dekoracyjny parawan.

Kolorystyka i materiały

Duża łazienka otwiera przed nami szeroką paletę możliwości zarówno kolorystycznych jak i stylistycznych. W takiej przestrzeni możemy zaszaleć z ciemniejszymi kolorami, które dużej łazience dodadzą wyrazu i przytulności. Nie bójmy się czerni, brązów i ciemnych szarości, które pięknie nasycą wnętrze i nadadzą wyrafinowany charakter. Unikajmy stosowania jednego rodzaju płytki w całej łazience – rozwiązanie takie przytłoczy przestrzeń i jeszcze bardziej ją powiększy. W strefie nienarażonej na bezpośrednie działanie wody możemy nawet pomyśleć o panelach czy tapecie ściennej.

Nie zapomnijmy o dobrze dobranym oświetleniu. Tutaj znów możemy sobie poszaleć i wybierając stylowy i dekoracyjny pałacowy klimat naszej łazienki możemy zawiesić pięknie mieniący się kryształowy żyrandol. Takie elementy są jak najbardziej dopuszczalne na dużej scenie, a dzięki nim nasza łazienka nabierze jeszcze bardziej luksusowego klimatu.

Tekst: mgr inż. arch. Małgorzata Brewczyńska, Studio Projektowe Inventive Interiors,

www.inventive-interiors.com

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także