PARTNER PORTALU
Grzejnik łazienkowy: dobierz do niego zawór

Grzejnik łazienkowy: dobierz do niego zawór

Autor: Redakcja Łazienka.pl
11 paź 2017 12:50

Kiedy stoimy przed decyzją wyboru grzejnika, musimy pamiętać, że obok jego wydajności grzewczej i wyglądu – ważne są również zawory.

Na pewno wielu z nas pamięta jeszcze tzw. grzybkowe zawory grzejnikowe, które umożliwiały tylko ręczne regulowanie stopnia ciepła w pomieszczeniu. Wymiana takiego grzejnika wiązała się z koniecznością spuszczenia wody z instalacji lub przynajmniej pionu, w którym zainstalowany był grzejnik. Podobnie, jak wielkie żeliwne kaloryfery, tak grzybkowe zawory powoli odchodzą w niepamięć. Obecnie grzejniki wyposażone są w zawory termostatyczne. A co to właściwie oznacza?

Zawór grzejnikowy termostatyczny zbudowany jest w ten sposób, że sprężyna odpycha grzybek od gniazda, a trzpień połączony z grzybkiem wystaje z obudowy. Dopiero zamontowana na zaworze głowica termostatyczna tworzy termostatyczny zawór grzejnikowy. To właśnie od pracy głowicy termostatycznej zależy regulacja przepływu strumienia wody grzejnej. Ona „odczytuje” temperaturę otaczającego ją powietrza i w zależności od nastawy na głowicy popycha trzpień. W ten sposób zbliża grzybek do gniazda, aż do pełnego zamknięcia przepływu, gdy nastawa na głowicy odpowiada temperaturze powietrza w pomieszczeniu.

W ofercie firmy Luxrad dostępne są cztery rodzaje zaworów termostatycznych:
Kątowe - to takie w których głowica termostatyczna (pokrętło od regulacji) jest umiejscowione prostopadle do ściany czyli wystaje przed grzejnik
Osiowe - w tej konfiguracji głowica termostatyczna jest równolegle do ściany czyli może być schowana pod grzejnikiem
Proste - najmniej popularne wykorzystywane głównie przy podłączeniach bocznych
Zespolone DUO - idealne do grzejników dekoracyjnych i innych z podłączeniem dolnym o rozstawie 50 mm

Przy zaworach warto również zwrócić uwagę na trójniki termostatyczne - jest to rodzaj zaworów pozwalający w sposób ładny zamontować dodatkową grzałkę. Wybierając grzejnik kierujemy się jego wyglądem, czasem rezygnujemy z wyboru modelu w kolorze innym niż biały, czy srebrny. Dlaczego? Bo boimy się, że za bardzo będzie odznaczał się inny kolor zaworu. Dzięki opcji zakupu zaworów w kolorze grzejnika istnieje możliwość zamówienia grzejnika np. w kolorze zielonym i do tego dokupienia zielonych zaworów.

Czym są więc zawory termostatyczne? Rozwiązaniem pozwalającym indywidualnie sterować ciepłem w naszym domu, dzięki czemu mamy wpływ na utrzymanie ciepła w pomieszczeniu. Zawory termostatyczne stanowią kluczowy element nowoczesnych instalacji centralnego ogrzewania wodnego w budynkach mieszkalnych. Gwarantują bowiem większy komfort grzewczy. Również ze względów ekonomicznych to rozwiązanie jest polecane.

Źródło: Luxrad

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także