PARTNER PORTALU
Inspirowana Prowansją: łazienka w błękicie i fiolecie

Inspirowana Prowansją: łazienka w błękicie i fiolecie

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
05 maj 2009 12:26

Projektantka Agnieszka Kostecka urządziła ten dwukondygnacyjny dom z pietyzmem. Styl wszystkich pomieszczeń stanowi subtelną mieszankę angielskich i francuskich (z intensywną nutą Prowansji) inspiracji.

Celem było stworzenie ciepłego, eleganckiego, klasycznego domu, który nie miałby nic wspólnego z salonikiem babuni czy konwencją rustykalną, stąd te zachodnio-europejskie wzorce.

Prezentowana łazienka należy do kilkunastoletniej córki właścicieli domu i znajduje się na poddaszu, tuż obok jej sypialni. Jak ulał pasuje do niej tytuł drugiego tomu wielkiej powieści Prousta – „W cieniu zakwitających dziewcząt”.

Błękitne i fioletowe płytki

Historia saloniku kąpielowego zaczęła się od doboru płytek z kolekcji włoskiej firmy Brennero Ceramiche. Błękit i biel – kolory, które się na nich pojawiają – zdominowały wystrój wnętrza. Białe meble są kupione w IKEA, urządzenia sanitarne, pleciony fotel, a nawet stojak na papier toaletowy; niebieskie – ściany, obudowa wanny, ręczniki.

Z płytek wzięły też swój początek subtelne motywy roślinne: delikatne kwiatki widać na szybie wypełniającej front szafki, zaś lustrzaną ramę zdobi rysunek liści.

Łazienka w stylu retro

Na styl retro tej łazienki pracują detale: kształt baterii firmy Tres, sztukateryjne wykończenia mebli i wnękowych półek, romantyczne klosze lamp z białego szkła. Unosi się tu ponadczasowy, kobiecy klimat – cokolwiek by to miało oznaczać w wyemancypowanym XXI wieku – którego aura może odpowiadać zarówno dorastającej panience, jak i jej mamie.

Nic dziwnego, że łazienka przy małżeńskiej sypialni (ulubione miejsce relaksu pani domu) jest niemal identyczna, tyle że w różowo-liliowej tonacji. Kolor niebieski pojawi się za to w sypialni córki, spinając oba wnętrza kompozycyjną klamrą. Podkreślając subtelność aranżacji, nie należy zapominać o jej pragmatycznych walorach: wzorzyste płytki łatwo utrzymać w czystości, duża liczba półek i szafek pozwala na przechowywanie mnóstwa kobiecych drobiazgów, na krześle można wygodnie przysiąść, jak też położyć ubranie. W końcu kobiety potrafią nie tylko pięknie jeść magdalenki (ciasteczka, które już na zawsze będą się kojarzyć z cyklem powieściowym Prousta), ale też je… upiec.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także