PARTNER PORTALU
Jak dobierać oświetlenie do łazienki?

Jak dobierać oświetlenie do łazienki?

Autor: Redakcja Łazienka.pl
06 wrz 2018 11:25

Jakie elementy oświetlenia należy zastosować, aby stworzyć przyjazne dla użytkownika środowisko łazienki? Odpowiada architekt Nicola Stammer.

Znaczenie łazienki wzrasta systematycznie w ostatnich latach: stała się drugim w kolejności pomieszczeniem, które służy jako ważny osobisty azyl w czasach stałej dostępności. Obecnie łazienka odgrywa ważną rolę estetyczną i nie można już jej zredukować do zwykłych aspektów funkcjonalnych.

Projektantka wnętrz Nicola Stammer, która specjalizuje się w projektowaniu łazienek, koncentruje się głównie na korzyściach płynących z jej planowania. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, takich jak wiek, ograniczenia fizyczne czy liczbę osób w gospodarstwie domowym. Optymalny rozkład pomieszczenia jest przede wszystkim ukierunkowany na umywalkę i toaletę, ponieważ ludzie spędzają tam większość czasu. W zależności od planu pomieszczenia masz mniej lub więcej swobody w projektowaniu - mówi Stammer. W drugiej fazie projektantka wnętrz koncentruje się na wymaganiach klienta związanych z produktami i materiałami, oceniając ich zgodność z dostępną przestrzenią.

Tę samą procedurę stosuje, specjalizująca się w projektowaniu łazienek projektantka, w odniesieniu do planowania oświetlenia w łazience. Tu również należy wziąć pod uwagę dwie perspektywy − wykorzystanie przestrzeni i dobre samopoczucie. Nicola Stammer wyjaśnia to następująco: „Moim zdaniem kluczowe znaczenie ma dostosowanie projektu oświetlenia do pomieszczenia i wykorzystania przestrzeni. Wielkość łazienki odgrywa ważną rolę, ponieważ źródła światła muszą być ustawione inaczej. Kolejnym ważnym aspektem projektowania oświetlenia jest wybór kolorów i materiałów. Ciemne kolory pochłaniają na przykład więcej światła, a błyszczące powierzchnie odbijają światło”. Projekt oświetlenia musi być zatem bardzo indywidualny i dostosowany do pomieszczenia i wybranych materiałów.

Powstaje więc pytanie: Jakie elementy oświetlenia należy zastosować, aby stworzyć przyjazne dla użytkownika środowisko łazienki? Oprócz podstawowego oświetlenia, które zapewnia jednolite oświetlenie pomieszczenia jako główne źródło światła w łazience, oświetlenie funkcjonalne i oświetlenie akcentujące są standardowym wyposażeniem służącym optymalnemu oświetleniu pomieszczenia. Oświetlenie funkcjonalne, na przykład na lustrze, to dedykowane oświetlenie do określonych działań (robienia makijażu, golenia się itp.).

Oświetlenie akcentujące, na przykład ze ściemnianymi światłami, może nadać łazience pożądaną atmosferę. Jako doświadczona projektantka wnętrz, Nicola Stammer zwraca uwagę, że w łazience powinno być dostępnych od trzech do pięciu obwodów przełączających: „Generalnie, nie wszystkie produkty są włączane w tym samym czasie. Jeśli podstawowe oświetlenie, oświetlenie funkcjonalne i oświetlenie akcentujące działają równolegle, tworzą tak zwane światło czyszczące. W tym przypadku cała łazienka − każdy kąt −musi być w pełni oświetlona.” Pani Stammer wyraźnie zaznacza, że łazienka stanowi szczególne wyzwanie pod względem projektu oświetlenia.

Aby sprostać specyficznym wymaganiom dzisiejszej łazienki przy tak klasycznym przedmiocie, jakim jest lustro, marka Alape opracowała we współpracy z sieger design specjalną kolekcję luster. Lustra harmonijnie wkomponowują się w istniejące rozwiązania stref mycia producenta z Goslar, nie zaniedbując przy tym wymagań funkcjonalnych.

Stammer potwierdza: „Designerskie lustra można dostosować do wymagań, w zależności od pory dnia i użytkowania. Filigranowy kształt pasuje niemal do każdego otoczenia, nie rzucając się w oczy”. Podczas projektowania luster Alape skoncentrowała się na wizualnych nawykach ludzi. Światło pośrednie jest najbliższe naszym naturalnym zachowaniom wizualnym, a zatem stanowi podstawę atmosfery dobrego samopoczucia. Światło odbija się z boku na twarz i dlatego zapewnia równomierne oświetlenie bez rzucania cieni.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także