PARTNER PORTALU
Jak urządzić łazienkę dla seniora?

Jak urządzić łazienkę dla seniora?

Autor: Justyna Łotowska
07 paź 2022 08:59

Urządzenie łazienki może być dużym wyzwaniem, szczególnie wtedy, gdy musimy sprostać oczekiwaniom wszystkich domowników, w tym dostosować ją do potrzeb osób starszych. Czego nie może zabraknąć w łazience seniora? Podpowiadamy!

Jeżeli mamy rodziców lub dziadków w podeszłym wieku, którym chcemy zapewnić komfortowe i samodzielne funkcjonowanie, warto przy okazji urządzania lub remontu łazienki postawić na rozwiązania, które posłużą im przez wiele lat.

Idealna łazienka dla seniora - lepsza kabina niż wanna

Jednym z dylematów, przed którymi stoimy podczas aranżacji łazienki to ten, czy ma się w niej znajdować wanna, czy kabina prysznicowa. Z pewnością dla wielu osób starszych, czy posiadających ograniczenia ruchowe wygodniejszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa.

Stawiając na to rozwiązanie, warto rozważyć kabiny typu walk-In lub konstrukcje, w których nie zastosowano profilu dolnego. Tego typu rozwiązania sprawiają, że wejście do strefy prysznicowej jest łatwiejsze, a kąpiel staje się czystą przyjemnością. W przypadku dzieci, czy osób z niepełnosprawnością ruchową warto rozważyć wstawienie specjalnego krzesła lub siedziska, które poprawią komfort kąpieli.

Do tego dodając ultrapłaski brodzik- 1,5-centymetrowy i montując go na równo z posadzką, uzyskamy efekt bezbarierowego przejścia.

Łazienka dla osoby starszej - zlikwiduj progi, zastosuj antypoślizgowe materiały

Aranżując łazienkę przystosowaną do potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się, starszych czy też dzieci pamiętajmy o tym, aby każdy z nich mógł się w niej bez trudu poruszać. Dlatego też warto zlikwidować w tym pomieszczeniu progi, stopnie czy istniejące przeszkody.

Na podłodze najlepiej zastosować antypoślizgowe materiały, takie jak gres lub drewno. Bezpieczeństwo i komfort użytkowania zwiększają także uchwyty i poręcze, dzięki którym korzystanie z toalety czy wchodzenie do wanny będzie znacznie ułatwione.

Praktyczny płaski brodzik

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ultrapłaskiego brodzika. Zapewnia on nie tylko wygodę, ale jest też nowoczesnym rozwiązaniem, nadającym łazience wrażenie lekkości i przestronności. Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań brodzikowych sprawia, że bez problemu znajdziemy model, który doskonale wpasuje się w nasze potrzeby. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także