PARTNER PORTALU
Kamień w łazience: piękne marmury z Carrary

Kamień w łazience: piękne marmury z Carrary

Autor: Redakcja Łazienka.pl
07 sty 2019 15:04

Nic tak nie dodaje prestiżu łazience jak naturalny kamień, zwłaszcza jeżeli jest to piękny biały marmur kararyjski.

Dawniej, swoje dzieła tworzyli w nim wybitni artyści. Dziś, jest nieodłącznym elementem wystroju najbardziej reprezentacyjnych, eleganckich wnętrz. Ponadczasowy marmur - szary, czarny, w odcieniach beży czy brązów zaskakuje niezwykłymi rysunkami użylenia, ale to jego biała, klasyczna odsłona uchodzi za najbardziej pożądaną. W portfolio marki Interstone znajdziemy, aż cztery jej zjawiskowe odmiany pochodzące ze słynnego kamieniołomu we włoskiej Carrarze.

Choć okres rozkwitu popularności marmuru przypadł dopiero na okres renesansu, to już w starożytności doceniano piękno tego szlachetnego kamienia. Szczególnie upodobali go sobie rzeźbiarze i ówcześni architekci monumentalnych budowli. Współcześnie stał się on jednym z ulubionych materiałów wykończeniowych w rękach architektów wnętrz, którzy doceniają jego ponadczasową elegancję i niezwykle szeroki wachlarz możliwości dekoracyjnych.

Pochodzący ze złóż włoskiego kamieniołomu Carrara, biały marmur doskonale odnajduje się zarówno w klasycznych zestawieniach, jak i w bardziej nowoczesnych aranżacjach, które cechuje minimalizm oraz monochromatyczność barw. Dzięki jego uniwersalnej, stonowanej kolorystyce możemy równie ciekawie dopełnić nim ascetyczną, postindustrialną przestrzeń czy eklektyczne wnętrze z dużą ilością dekoracji i bibelotów.

Jak szeroka i różnorodna może być paleta białych marmurów z Carrary doskonale widać na przykładzie portfolio Interstone, dystrybutora kamienia naturalnego. W ofercie firmy znajdziemy cenione na całym świecie włoskie marmury: Statuario, Statuarietto, Calacatta oraz Calacatta Paonazzo.

Poszczególne gatunki marmuru z Carrary różnią się intensywnością tła oraz gęstością użylenia w neutralnych odcieniach szarości. Najsubtelniejszy z nich, a zarazem najbardziej unikatowy jest Statuario. Jego śnieżnobiałą taflę pokrywają delikatnie rozmyte żyłki, które układają się w dyskretne spękania. Nieco mocniejszy rysunek charakteryzuje marmur Statuarietto. Drobne, ale o intensywnym, ciemnoszarym odcieniu, gęsto utkane przerosty przeplatają się tu z grubszymi pasmami, tworząc kompozycję o mleczno-szarym zabarwieniu. Kolejny z kultowych marmurów to Calacatta, który swą wyjątkowość zawdzięcza kolorystyce w ciepłych odcieniach kości słoniowej i złota, ożywionymi miękkimi, srebrzystymi rysunkami użylenia o wyraźnym, mocno zaznaczonym wzorze.

Na uwagę zasługuje też Calacatta Paonazzo. To niezwykle rzadko spotykana, a zarazem najbardziej wytrzymała (jej twardość wynosi nawet do 5 stopni w skali Mohsa) odmiana marmuru karraryjskiego. Wyróżnia ją kremowe tło, na którym mieszają się kolory brązu, srebra, złota, a nawet pomarańczy i czerwieni, stworzone przez naturę niczym namalowane przez artystę zainspirowanego jesiennymi barwami. Płyty z tego gatunku kamienia naturalnego są dostępne w slabach o grubości 2 lub 3 cm w polerowanym wykończeniu.

Karraryjski marmur można stosować jako materiał do wykończenia wnętrza kuchni, salonu czy łazienki. Możemy nim pokryć schody, ściany i podłogi lub wprowadzić w formie mniejszych elementów dekoracyjnych, takich jak blat stolika, zabudowa kominka czy efektowna wanna, która stanie się centralnym punktem salonu kąpielowego. Surowiec ten, doskonale będzie komponował się z modnymi dodatkami w odcieniach miedzi, czerni lub złota, a także się w pastelowych zestawieniach kolorystycznych.

Należy jednak pamiętać, że marmur choć piękny, jest stosunkowo wrażliwym gatunkiem kamienia, który wymaga odpowiedniej konserwacji. Codzienna pielęgnacja delikatnymi detergentami oraz regularna impregnacja sprawią, że kamień zachowa swój niepowtarzalny wygląd na długie lata, a z biegiem czasu naturalnie pokryje się patyną, nabierając przy tym uroku i szlachetnego wyglądu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także