
Korek click-clack: wszystko co powinniście o nim wiedzieć
Korek click-clack to niepozorny element wyposażenia łazienki. Potrafi jednak znacznie wpłynąć na poczucie komfortu domowników i estetykę samej strefy umywalkowej. Dlatego urządzając łazienkę warto poświęcić mu chwilę uwagi.

Producenci armatury łazienkowej nieustannie szukają coraz bardziej funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań. Nie chodzi tu tylko o baterie łazienkowe czy umywalki, ale także o te drobne elementy, na które przy wyborze asortymentu do wyposażenia łazienki nie zwracamy uwagi. Korek click-clack jest jednym z takich elementów. W zestawieniu z umywalką i baterią zdecydowanie poprawia estetykę strefy umywalkowej i tym samym czyni ją bardzo wygodną w użytkowaniu.
Jak działa korek click-clack
Jego zasada działania jest bardzo prosta. Aby zablokować odpływ w umywalce wystarczy tylko delikatnie nacisnąć korek. Jeśli chcemy, żeby woda spłynęła czynność tę należy jedynie powtórzyć. Jest to zdecydowanie bardziej komfortowe niż walka z tradycyjnym, wykonanym z tworzywa sztucznego (najczęściej gumowym) korkiem. Click-clack w przeciwieństwie do korka gumowego jest montowany w odpływie, więc kolejnym udogodnieniem jest fakt, że się nie zgubi i nie musimy go szukać.
Korek click-clack a korek automatyczny?
Do tej pory na rynku pojawiały się baterie umywalkowe w zestawie z korkiem automatycznym. To krany, które z tyłu korpusu posiadały dźwignię. Dzięki niej można było zamknąć odpływ. Korek click-clack jest dla nich doskonałą alternatywą. Korki automatyczne bowiem mają o wiele bardziej skomplikowany mechanizm. Trudniej je zamontować, a ich awaryjność z biegiem czasu może być większa. W przypadku korka click-clack mechanizm jest dość prosty i z łatwością można go zamontować.
Jaki korek wybrać?
Ważnym kryterium przy wyborze korka click-clack jest rodzaj umywalki jaki posiadamy. Mowa tu o tym czy wybrana przez nas ceramika ma otwór przelewowy czy nie. Co to jest? To otwór usytuowany u góry umywalki, najczęściej pod baterią. Zapobiega on przelaniu się wody w momencie, w którym chcemy napełnić umywalkę. Nadmiar samoistnie wypływa właśnie tym otworem. Od jego obecności zależy jaki korek click-clack powinniśmy wybrać. Korek click-clack do umywalki z otworem w tulei powinien mieć charakterystyczne wycięcie, przez które zostanie odprowadzony nadmiar wody. Analogicznie, jeśli umywalka nie będzie posiadać otworu przelewowego, korek click-clack również.
Jakość idąca w parze z wygodą
Jak już zostało wspomniane korki click-clack mają bardzo prosty mechanizm działania, dlatego są zdecydowanie mniej awaryjne. Są także łatwe do utrzymania w czystości. Po pierwsze dlatego, że można łatwo je zdemontować i wyczyścić w całości. Po drugie dlatego, że są wykonane z trwałego mosiądzu, który jest odporny na silne środki czyszczące. Poprawiają także ogólną estetykę. Schludny „grzybek” zasłania odpływ, który z biegiem czasu robi się coraz mniej estetyczny.
Korek click-clack – chromowany czy ceramiczny
Dotychczas najbardziej popularne były korki click-clack chromowane. Z pewnością było to uzasadnione faktem, że dobrze komponowały się z klasyczną baterią umywalkową. W ofercie marki Invena natomiast pojawiły się korki ceramiczne w dwóch kolorach: białym i czarnym. Pierwszy doskonale uzupełnia biel ceramiki, drugi natomiast idealnie z nią kontrastuje i często pojawia się w modnych zestawieniach z czarną baterią. To daje nam większe możliwości aranżacyjne. Mając taki wybór z pewnością uda nam się stworzyć nowoczesną i estetyczną strefę umywalkową.
Korek click-clack – pielęgnacja
Na wygodę w łazience wpływa nie tylko funkcjonalność wyposażenia, ale także utrzymanie go w czystości. Wiadomo, że im prostsza pielęgnacja, tym chętniej korzystamy z danego rozwiązania. Nowość, którą wprowadziła Invena, czyli ceramiczny korek click-clack to doskonała opcja. Do tej pory bowiem na chromie większość zacieków była widoczna niemal od razu. W przypadku powłoki ceramicznej problem ten został rozwiązany. Wystarczy go tylko systematycznie czyścić delikatnym mleczkiem bez drobinek ścierających. Godnym polecenia będzie także płyn do czyszczenia baterii, który Invena ma w swojej ofercie. Zawarte w nim substancje hydrofobowe zapobiegają osadzaniu się kropel wody na powierzchni, a to oznacza, że i bateria i korek pozostaną czyste na dłużej.