PARTNER PORTALU
Łazienka dla rodziny - zobacz jak możesz ją urządzić

Łazienka dla rodziny - zobacz jak możesz ją urządzić

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
26 sty 2018 10:48

Mama, tata, dzieci, dziadkowie…Urządzając łazienkę dla całej rodziny należy wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich domowników, wygodę i bezpieczeństwo. Czy jest to możliwe?

Od rodziny z dziećmi po osobno mieszkających emerytów. Każdy z nas na różnych etapach życia ma inne preferencje dotyczące doboru sprzętów. Rodzinna łazienka to pomieszczenie, w którym każdy z członków rodziny rozpoczyna i kończy swój dzień. Warto zatem zadbać o dobre samopoczucie rodziny i urządzić łazienkę przytulnie i funkcjonalnie.

Funkcjonalność

Projekt łazienki musi odpowiadać naszemu stylowi życia. Najlepiej taki projekt rozpocząć od rodzinnej narady. Na początku należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania: Ile osób będzie korzystało z łazienki? Kto będzie korzystał z łazienki? (dzieci, osoba starsza, zapracowani rodzice) Jakie są nasze przyzwyczajenia? (relaks w wannie czy szybki prysznic)

Rodzinna łazienka to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. To pomieszczenie, które łączy różne funkcje. Tu wykonujemy poranną toaletę, odpoczywamy po długim dniu często również wykonujemy pranie, a więc musi się znaleźć miejsce na pralkę oraz detergenty. Łazienka przeznaczona dla kilu osób powinna być uniwersalna stylistycznie, tak aby podobała się każdemu z domowników.

W rodzinnej łazience powinny znaleźć się następujące sprzęty: duża umywalka (a najlepiej dwie), szafka pod umywalką lub inne miejsce do przechowywania przyborów toaletowych, duże lustro, pralka (jeśli nie ma oddzielnej pralni), wanna albo prysznic. W miarę możliwości warto zadbać o stworzenie funkcjonalnych stref: strefa umywalki z pojemną szafką umywalkową, strefa relaksu – czyli wanny/ prysznica, strefa porządkowa – pralka wraz z szafą gospodarczą.

Wanna czy prysznic?

Łazienka dla rodziny to prawdziwe pole do kompromisów. Oczywiście problemów jest mniej, gdy pomieszczenie jest duże i swobodnie pomieści wannę, prysznic, pralkę, dwie umywalki i dużą ilość szafek i schowków do przechowywania przyborów wszystkich domowników.

W niewielkiej łazience kabina prysznicowa często wygrywa w starciu z wanną. Takie rozwiązanie nie tylko ogranicza zużycie wody, ale także oszczędza przestrzeń.Jednak  jeśli w domu są dzieci wanna jest niezastąpiona, a zwolennicy prysznica mogą dzięki zastosowaniu parawanu nawannowego korzystać z wanny jak z prysznica. Świetnym rozwiązaniem – jeśli oczywiście pozwala na to miejsce – jest zamontowanie dwóch umywalek- takie rozwiązanie pomaga przyspieszyć poranną toaletę.

Kolorystyka i dodatki

Pomieszczenie, z którego korzysta cała rodzina musi być stylowe i komfortowe zarówno dla kobiet jak i mężczyzn z niej korzystających. Jak zawsze podkreślę przewagę neutralnych kolorów, które powinny przypaść do gustu wszystkim domownikom. Łazienka urządzona minimalistycznie w uniwersalnych szarościach, beżach czy bieli spodoba się wszystkim domownikom oraz będzie stanowiła piękne stonowane tło dla pojawiających się w niej sprzętów i dodatków.

Jeśli w domu znajdują się dwie łazienki jedną można zadedykować dzieciom. Przy umywalce postawmy niewielki podest, który pozwoli dzieciom na wygodne korzystanie z umywalki. Ulubionym sprzętem w tej łazience będzie wanna – idealne miejsce na kąpielowe zabawy. Do łazienki dla dzieci nie należy wybierać zbyt dziecinnych płytek – projekt robimy na lata, a dzieci szybko rosną. Lepiej wybrać neutralne tło oraz dziecięce dodatki, które łatwo wymienić wraz z upływem czasu i upodobań naszych pociech. Aby zachęcić maluszki do codziennej higieny na ścianach można przykleić ulubione postaci z bajek, które umilą chwile w łazience, a które z czasem łatwo będzie zastąpić innymi lub usunąć.

Senior w łazience

Łazienka w domu wielopokoleniowym, musi uwzględniać potrzeby zarówno dzieci, jak i seniora. Taka rodzina ma podobne wymagania jak rodzina z dziećmi. Dodatkowo, aby łazienka była wygodna dla seniora wanna powinna być koniecznie z uchwytami pomagającymi się podnieść, a nawet barierką. Niezbędne są maty antypoślizgowe. Dobrze zabezpieczony prysznic z systemem barierek często lepiej zdaje egzamin niż wanna - łatwiej jest do niego wejść. Elegancka i przytulna estetyka w aranżacji łazienki dla seniora jest milej widziana niż minimalistyczny chłód.

Mając na uwadze dobro wszystkich domowników stawiajmy na rozwiązania sprawdzone i praktyczne. Tutaj jak przy każdym innym projekcie z pewnością sprawdzi się zasada – mniej znaczy więcej.

Tekst: mgr inż. arch. Małgorzata Brewczyńska - od 2008 roku prowadzi własne studio projektowe Inventive Interiors, www.inventive-interiors.com

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także