PARTNER PORTALU
Łazienka na poddaszu: porady i zdjęcia wnętrz

Łazienka na poddaszu: porady i zdjęcia wnętrz

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
12 gru 2018 11:02

Aranżując łazienkę na poddaszu możemy stworzyć klimatyczne i przytulne wnętrze. Wyzwaniem są jednak skosy, które znacznie komplikują realizację projektu.

Z uwagi na skosy - a tu nie należy sugerować się powierzchnią podłogi (pełnowartościową powierzchnię stanowi powierzchnia powyżej 1,90 cm) - zmieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów stanowi nie lada wyzwanie. Duże znaczenie dla funkcjonalności takiego pomieszczenia ma wysokość ścianki kolankowej (ściana prostopadła do podłogi) – im wyższa, tym lepiej, jak i kąt dachu.

Bardzo ważne jest odpowiednie dostosowanie elementów do warunków przestrzennych. Pod skosami z powodzeniem możemy zamontować np. ciąg szafek, pralkę czy wannę pod warunkiem, że przed tymi sprzętami mamy do dyspozycji przestrzeń minimum 190 cm. Wanna pod skosem to najpopularniejsze rozwiązanie, a kąpiel z widokiem z okna połaciowego z pewnością umili ten relaksujący zabieg. Należy ją jednak maksymalnie wysunąć do przodu, tak by podczas wychodzenia z wanny, nie uderzyć się głową w strop. Można więc zrobić elegancką półkę na kosmetyki zlicowaną z rantem wanny, a wyłożoną kaflami czy też zdecydować się na praktyczne wnęki, np., z efektownym podświetleniem LED. Bidet i miska ustępowa muszą być na tyle odsunięte od ścianki, aby przestrzeń przed nimi umożliwiała swobodne wyprostowanie się. Aby nad umywalką zamontować lustro także potrzebujemy ściany min. na 190 cm wysokiej. Podobnie kabina prysznicowa, ze względu na swoje gabaryty, wymaga ustawienia przy ścianie o odpowiedniej wysokości (zależnie od wysokości modelu kabiny).

Polecamy także Łazienka dla rodziny - zobacz jak możesz ją urządzić

Pamiętajmy, aby łazienka była estetycznie zagospodarowanym wnętrzem, funkcjonalnym i wygodnym dla wszystkich domowników. Charakter łazienki na poddaszu z pewnością podkreślają skosy, widoczne elementy konstrukcji czy okna połaciowe. Wszystkie te elementy odpowiednio skomponowane z wystrojem dodadzą uroku łazience w chmurach. Wszelkiego typu słupy podtrzymujące konstrukcje dachu możemy ciekawie wkomponować w projekt łazienki oraz wykorzystać na wieszaki do ręczników, półeczki czy miejsce zawieszenia umywalki. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń pod skosami proponuję szafki wykonać na wymiar.

Oprócz względów estetycznych na szczególną uwagę zasługuje odpowiednia wentylacja pomieszczeń pod skosami. Jest kilka ważnych elementów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę w pomieszczeniach wilgotnych czy narażonych na zbieranie się pary. Przede wszystkim pleśń i grzyb, które są efektem nagromadzenia się pary wodnej.

Przy adaptacji poddasza na cele mieszkaniowe wymagana jest zgoda na zmianę przeznaczenia budynku poprzedzona kontrolą stanu technicznego domu. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan więźby dachowej, rodzaj i wytrzymałość stropu, stan i kąt nachylenia dachu oraz układ przewodów kanalizacyjnych i wentylacyjnych. Sprawą indywidualną jest podjęcie decyzji dotyczącej sufitu. Bardzo często klienci decydują się na eskpozycję więźby dachowej. Minusem tego rozwiązania jest większa przestrzeń do ogrzania. Aby poprawić proporcję małego, a wysokiego pomieszczenia warto rozważyć budowę sufitu. Nie należy jednak schodzić poniżej 220 cm. Sufit z wbudowanym oświetleniem halogenowym będzie z pewnością ciekawym elementem dekoracyjnym.

W każdej łazience, także tej na poddaszu, szczególną rolę odgrywa światło. Aby stworzyć możliwość kreowania różnych nastrojów i klimatów proponuję zastosowanie kilku źródeł światła w zależności od strefy (kinkiety przy umywalkach, punktowe oświetlenie przy lub wokół wanny, podświetlane LED wnęki). Na charakter łazienki duży wpływ mają także zastosowane kolory i materiały, jak również detale dekoracyjne. Odpowiedni ich dobór zmieni łazienkę w relaksacyjny i klimatyczny salon kąpielowy. Zachowując wszystkie zasady ergonomii, wykorzystując ciepłą kolorystykę, detale dekoracyjne, ciekawe oświetlenie z pewnością stworzymy wnętrze, w którym przebywanie będzie przyjemnością dla każdego z domowników.

Tekst: mgr inż. arch. Małgorzata Brewczyńska, prowadzi własne studio projektowe Inventive Interiors, www.inventive-interiors.com

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także