PARTNER PORTALU
Łazienka przy sypialni: piękne projekty

Łazienka przy sypialni: piękne projekty

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
07 sie 2019 10:46

Łazienka przy sypialni to bardzo wygodne rozwiązanie. Jak urządzić taką przestrzeń? Zobaczcie co radzi architekt Małgorzata Brewczyńska.

Komfort i spokój

W gonitwie dnia codziennego, porannym pośpiechu i wieczornym zmęczeniu jesteśmy spragnieni wygody, ale i wzajemnych relacji z bliskimi. Łącząc obie strefy: sypialnię i łazienkę, możemy więcej czasu spędzić z partnerem. Mamy też wszystko w zasięgu ręki, na swoim miejscu, według swoich potrzeb. Jednocześnie po całym stresującym dniu mamy możliwość w spokoju zamknąć się w odizolowanej przestrzeni i wyciszyć.

Tylko dla odważnych?

Z perspektywy niektórych łazienka przy sypialni wydaje się być rozwiązaniem idealnym – własna przestrzeń, intymność, spokój, relaks. A co jeśli planując łazienkę otwartą na sypialnię z wolnostojącą luksusowa wanną, wyobrazimy sobie tylko romantyczne wieczory przy świecach, a zapomnimy o tym, że na co dzień wolimy szybki prysznic i w dodatku nie mamy ochoty wykonywać niektórych zabiegów higienicznych na oczach ukochanej osoby? Nie oznacza to, że zupełnie mamy zrezygnować z łazienki przy sypialni. Takim obawom można wyjść naprzeciw odpowiednio projektując tę przestrzeń i dostosowując do indywidualnych potrzeb.

Swoboda czy dyskrecja?

Układ łazienki połączonej z sypialnią często wynika z układu i wielkości całego mieszkania lub domu. Jeśli mamy możliwość wygospodarowania dwóch łazienek, w tym jednej „naszej” przy sypialni, zastanówmy się jaką powinna pełnić funkcję i w jakim stopniu chcemy ją otworzyć na sypialnię. Oba pomieszczenia mogą tworzyć jedną otwartą całość. Mogą być dyskretnie podzielone poprzez meble (np. puf, fotel, wanna wolnostojąca) lub zróżnicowanie materiałów (np. podział na płytki i wykładzinę na podłodze). Wiele zależy tu też od rozkładu instalacji. Niektórzy, oczekujący pełnej intymności w łazience, wolą zupełnie wydzielić dwa osobne pomieszczenia ścianą z drzwiami. Pośrednim rozwiązaniem będzie podział poprzez elementy delikatnie wyciszające i zasłaniające niektóre strefy (np. okolice miski wc). Takie elementy to przykładowo: ścianki szklane (przezroczyste, mleczne, z nadrukami lub kolorowe), zasłony, czy częściowe ścianki działowe.

Wykończenie

Gdy już zdecydujemy się na łazienkę przy sypialni, pamiętajmy o odpowiedniej aranżacji
całości. Zaplanujmy układ sprzętów z rozwagą, zwłaszcza w przypadku łazienki otwartej pamiętajmy, że mamy elementy bardziej i mniej reprezentacyjne. Zaplanujmy odpowiednie oświetlenie z myślą o różnych porach dnia i zróżnicowaniu stref, np. stonowane oświetlenie przy łóżku, ale mocne jasne lampy przy lustrze obok umywalki lub toaletki. Mimo naszych najskrytszych marzeń i maksymalnej ostrożności nie unikniemy zamoczenia niektórych powierzchni, dlatego należy dostosować materiały do odpowiednich stref – zatem koło wanny lub kabiny niech znajdą się płytki, spieki, kamień lub drewno egotyczne, ewentualne tynki czy płyty betonowe – niech zostaną odpowiednio zaimpregnowane. Nie zapomnijmy o odpowiedniej wentylacji łazienki.  Zachowajmy spójną kolorystykę i materiały oraz jednolity styl. Nawet jeśli łazienka i sypialnia są wydzielone ścianą – to nadal jedna strefa i będziemy się czuć bardziej komfortowo, jeśli urządzimy ją w sposób przemyślany. 

Tekst: mgr inż. arch. Małgorzata Brewczyńska, studio projektowe Inventive Interiors,

www.inventive-interiors.com

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także