PARTNER PORTALU
Łazienka w sypialni

Łazienka w sypialni

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
18 maj 2009 10:49

Ta łazienka wzbudziłaby mniejsze zdumienie dawniej niż dziś. Połączenie sypialni z łazienką było oczywiste w czasach, kiedy toalety nie zajmowały odrębnego pokoju. Dziś jednak z pewnym niedowierzaniem patrzymy na nowoczesną łazienkę umieszczoną tuż obok łóżka.

Higiena zawsze łączyła się z przyjemnością, relaksem, była metodą spędzania czasu w każdej wielkiej, humanistycznej cywilizacji. Zapominając o pięknie ciała zepchnęliśmy ją do rangi zabiegów koniecznych dla przeżycia w społeczeństwie, ale raczej zabiegów technicznych. Zamieniliśmy łazienki w zmywalnie ciał traktowanych jako swoiste przedmioty. Jeżeli w taki sposób potraktujemy ideę tkwiącą u podstaw powstania tego wnętrza – przestaniemy się dziwić, a zaczniemy zazdrościć.

Bezsprzeczna łączność

Łazienka zajmuje - niczym nie wydzielony, ale ulokowany we wnęce wynikającej z obrysu pomieszczenia - narożnik wielkiej sypialni wyposażonej także w telewizor. To po prostu pokój relaksu. Od razu widać, że łazienka została wyraźnie podzielona. Fragment, który zajmuje przestrzeń wspólną z sypialnią mieści wannę – dużą, arcywygodną, wyposażoną we wszystkie możliwe udogodnienia. Wanna jest właśnie łącznikiem – i granicą – obu otwartych, a jednak wyraźnie wyodrębnionych części pomieszczenia. Jest ona ośrodkiem uwagi – jej usytuowanie jest skorelowane z ustawieniem samego łóżka – pomiędzy tymi dwoma przedmiotami, miejscami, funkcjami istnieje bezsprzeczna łączność.

Dalej, za ścianką z pustaków szklanych, która tu stanowi również element ozdobny nawiązujący do obecności mlecznego, niebieskawego szkła w całym pomieszczeniu, znajduje się druga strefa łazienki. Ta zawiera całkowite uzupełnienie pełnego programu użytkowego – znajdują się tam: sedes, bidet, umywalka oraz kabina prysznicowa. Ponieważ ideologię otwartości omówiliśmy wcześniej – tu warto pokusić się wyłącznie o opis estetyczno-techniczny tego fragmentu wnętrza.

Niewątpliwie inwestor zaryzykował inwestując w wyposażenie bardzo charakterystyczne, topowe, noszące wszystkie znamiona modnego stylu. I, tak jak ze wszystkim co w danym momencie jest hitem sezonu, w tej łazience widać upływ czasu. Nie dotyczy on rozwiązań przestrzennych, które długo jeszcze pozostaną awangardą, ale samych urządzeń. Nie oznacza to, że straciły one na urodzie – najwyższa jakość zawsze będzie rozpoznawalna. Po prostu to co kiedyś było modne – dziś oznacza retro. Ale jest to wciąż retro dostępne dla nielicznych. Formy ceramiki łazienkowej zbudowane są z kombinacji łuków i kantów spotykanych np. w projektach samochodów. Płytki to unikalna kolekcja, której ozdobą są dekory przedstawiające sygnowane dzieła Picassa. Uwagę szczególnie przyciąga pojedynczy, wielki dekor nad wanną.

Historyczne rozwiązanie

Sama łazienka wyodrębniona jest podniesieniem poziomu podłogi. Łuk jest nie tylko przybliżonym odbiciem kształtu wanny, ale i przedłużeniem linii ściany sypialni. Podobnie drewniane kubiki szafek to kontynuacja mebli sypialnianych. Łazienka jest więc naprawdę częścią sypialni, fragmentem wnętrza świadczącym tyleż o odwadze inwestora, co o otwartości jego umysłu. Na jej przykładzie doskonale widać, że sposób użytkowania przestrzeni mieszkalnej ma swoją, rozwijającą się w czasie historię. Niektóre rozwiązania są wieczne, niektóre – giną bezpowrotnie zastąpione nowymi. Pośród różnych pomysłów na przestrzeń bywają też takie, które powracają. Historia zatacza więc koło choć zdarza się, że powrót ten ma niewiele wspólnego z dawnymi ideami.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także