PARTNER PORTALU
Łazienka z dwiema umywalkami to same zalety!

Łazienka z dwiema umywalkami to same zalety!

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
21 kwi 2009 10:41

Łazienka może być przestrzenią intymnej izolacji, gdzie mamy czas, by pobyć ze sobą sam na sam. Może również służyć małżeńskiej integracji – wystarczy zaprojektować ją tak, by dwie osoby mogły korzystać z niej równocześnie, nie przeszkadzając sobie nawzajem.

Architektura – bez wątpienia - jest dziedziną sztuki, należy jednak do specyficznych form estetycznego wyrazu. Wizja artysty zderza się bowiem z wolą i wyobrażeniami zleceniodawców. Zakres ich ingerencji bywa różny - od szczegółowych dyspozycji (wtedy architekt występuje w roli „technicznego doradcy”) po oczekiwania sformułowane bardzo ogólnikowo. Z tą drugą sytuacją mamy do czynienia w przypadku tego domu.

Wyposażenie łazienki: ważny wybór

Mieszkańcy - młode małżeństwo - ograniczyli się do wyliczenia urządzeń, jakie chcieliby mieć w swojej łazience: sedes, bidet, wanna, kabina prysznicowa, umywalka (wyposażenie jak najbardziej standardowe) oraz wybrania płytek na ściany i podłogę. Ostateczny kształt i poskładanie elementów tej mozaiki powierzyli architektowi, niemal bezgranicznym zaufaniem obdarzając jego wyobraźnię. Biorąc pod uwagę intensywny tryb życia użytkowników projektant uznał, że ich łazienka powinna pełnić dwie funkcje: nie tylko ułatwiać sprawne przygotowanie się do wyjścia z domu, ale też, po powrocie – pomóc się zrelaksować. Właśnie dlatego nie ma w niej żadnych „drastycznych” form ani krzykliwych barw.

Dwie umywalki - same zalety

Ten łagodny ton, z nutą melancholii, narzucają kolory płytek, pokrywających większą część ścian: szarości, błękity, delikatny róż. Równie subtelne i przyjazne są obłe kształty urządzeń sanitarnych. Z łazienki, choć nie jest to ogromny salon kąpielowy, małżonkowie mogą korzystać jednocześnie, nie wchodząc sobie w drogę i nie przeszkadzając nawzajem. Dwie umywalki ustawione na dużej drewnianej szafce-postumencie, pozwalają uniknąć porannych dyskusji o wyższości golenia nad suszeniem włosów. A wanna i kabina prysznicowa dają wybór długiej, przyjemnej kąpieli lub szybkiego natrysku.

Cała łazienka zdaje się zaproszeniem w podróż do krainy relaksu, miejsca bardzo odległego od zabieganej codzienności jej właścicieli, gdzie wszystko pachnie migdałami i wanilią. Może dlatego architekt wyposażył ją w okrągłe okno, takie, jakie spotyka się na dalekomorskich statkach. Można tu albo maksymalnie przyspieszyć, albo po prostu na chwilę zwolnić. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także