PARTNER PORTALU
Łazienka z pralką - 10 najlepszych pomysłów architektów

Łazienka z pralką - 10 najlepszych pomysłów architektów

Autor: Anna Usakiewicz
10 lip 2016 13:20

W większości polskich domów miejsce pralki jest w łazience. Jak urządzić łazienkę z pralką wygodnie i estetycznie? Zobaczcie pomysły projektantów.

Mała łazienka to często duży problem – zwłaszcza kiedy ma z niej korzystać cała rodzina. Po pierwsze musimy tam pomieścić niezbędne sprzęty: umywalkę, prysznic lub wannę, a najchętniej ulokowalibyśmy w niej także pralkę. Po drugie nie może przy tym zabraknąć półek czy szafek. Tylko jak to zrobić, żeby nie zagracić łazienki i móc swobodnie się po niej poruszać? Architekci wnętrz i producenci sprzętu AGD na szczęście mają na to kilka sposobów.

Optyczne powiększenie łazienki

Najłatwiej „powiększyć” łazienkę poprzez jasne kolory ścian. Bez względu na to, czy będą to płytki czy specjalna farba, dobrze by były w kolorze białym lub pastelowych odcieniach, które odbijają światło. Wzorzyste i kolorowe płytki w małej łazience mogą okazać się przytłaczające. Jasne ściany nie muszą oznaczać jednak nudy – płytki mogą być pokryte fakturą czy mieć kształt cegły albo dowolnej figury geometrycznej. Będą stanowiły neutralne tło dla różnokolorowych dodatków, które według upodobania będziemy mogli zmieniać (dozowniki na mydło, ręczniki, dywanik itp.). Jeśli zdecydujemy się na prysznic najlepiej, żeby miał przeszklone drzwi, w ten sposób pozostanie spójnym elementem łazienki, a nie wydzielonym miejscem na kąpiel, które mogłoby „skurczyć” łazienkę. Niezbędne jest też dobre oświetlanie – oprócz głównej lampy, obowiązkowe jest dodatkowe oświetlenie np. przy lustrze. Odpowiednie lustro również może zdziałać cuda – podobnie jak jasne kolory, optycznie powiększa i odbija światło. Dodatkowo może stać się charakterystycznym i najbardziej dekoracyjnym elementem tego pomieszczenia. Możemy postawić także na lustro-szafkę, która w sprytny sposób będzie przechowywać nasze kosmetyki. Resztę możemy ukryć w szafce pod umywalką. Ale co z pralką i suszarką?

Praktyczny sprzęt AGD

Jednym ze sposobów „powiększenia” łazienki jest wstawienie pralki np. do kuchni. To dobre rozwiązanie, kiedy równolegle przy urządzaniu łazienki, planujemy remont kuchni lub aranżujemy od nowa nasze mieszkanie. W innych przypadkach może być trudno wkomponować tego typu urządzenie w kuchenne meble czy zabudowę. Dlatego warto rozważyć inne opcje – ulokowanie w łazience pralki typu slim. Przykładem takiego urządzenia mogą być pralki marki Hotpoint, których głębokość wynosi zaledwie 43,5 cm.

A co z suszeniem ubrań? Jeśli nasza łazienka posiada już wystarczająco dużo elementów dekoracyjnych i nie chcemy dodatkowo ozdabiać jej sznurkami przy suficie na mokre pranie, warto pomyśleć o zakupie pralko-suszarki. Oprócz prania i suszenia, może ona przynieść dodatkowe korzyści. Wybrane urządzenia marki Hotpoint posiadają np. funkcję „Łatwe prasowanie”. Opcja ta zmniejsza do minimum powstawanie zagnieceń na ubraniach, ułatwiając tym samych ich prasowanie.

Choć aranżacja małej łazienki wymaga dużego wysiłku, biorąc jednak pod uwagę rady architektów możemy stworzyć funkcjonalne i stylowe pomieszczenie. Warto poświęcić na to swój cenny czas, tym bardziej, że jest to miejsce, w którym remonty przeprowadzamy rzadko, a codziennie spędzamy w niej sporo czasu. 

Źródło: Hotpoint

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także