Łazienka z prysznicem: 12 dobrych projektów

Łazienka z prysznicem: 12 dobrych projektów

Autor: Redakcja DobrzeMieszkaj.pl
16 paź 2019 11:34

Uwielbiasz długie gorące kąpiele, ale ubolewasz, że nie masz miejsca na wannę? Obecnie to nie problem, a odpowiednio zaprojektowana strefa prysznica pomoże Ci się zrelaksować i poczuć wyjątkowo.

Wyciszenie i regeneracja

Nieodzownym elementem nowoczesnej strefy prysznica jest deszczownica, która daje niepowtarzalne wrażenie kąpieli w strugach deszczu. Krople spływają delikatnie, masując ciało, co koi nerwy i odpręża. Jeśli nie masz deszczownicy, wystarczy przemyślany dobór słuchawki prysznicowej i drążka do zamontowania jej na odpowiedniej wysokości. Wybierz model słuchawki z regulacją siły strumienia wody, tak by w miarę potrzeb zafundować sobie delikatną bryzę lub intensywny ożywczy masaż. Dla kochających luksus i dbających o zdrowie idealnym rozwiązaniem będzie zestaw z hydromasażem – rozmieszczone na ścianie dysze mogą zafundować wrażenia rodem z salonu SPA. Masaż ukoi ból mięśni przed snem lub pozwoli pobudzić krążenie i doda energii o poranku.

Pod stopami

Dodatkowym doznaniem w strefie prysznica może być wyraźna faktura gresu pod stopami. Jeśli jednak wolisz praktyczne rozwiązania, wybierz płytki łatwe do utrzymania w czystości i unikaj ciemnych kolorów, na których widać osadzający się kamień. Zakup kabiny z odpowiednią powłoką zapobiegającą osadzaniu się brudu z pewnością ułatwi utrzymanie tej strefy w czystości. Praktycznym rozwiązaniem są baterie podtynkowe – bez widocznych elementów montażowych. Pamiętaj też o zaaranżowaniu półki lub wykuciu wnęk na kosmetyki – będzie to wygodne rozwiązanie, a odpowiednio podświetlone lub podkreślone inną fakturą stanie się ciekawym elementem dekoracyjnym.

Minimalizm czy awangarda?

Wygląd strefy prysznica musi być spójny z całą łazienką. Strefę kabiny prysznicowej można podkreślić poprzez inny kolor, wzór lub fakturę płytek, wstawienie szyby z kolorowym nadrukiem, użycie mozaiki, kamienia, egzotycznego drewna odpornego na wilgoć czy zaimpregnowanego tynku. Prostokątna, kwadratowa, półokrągła lub wolnostojąca – wszystko zależy od warunków i rozmiarów łazienki. Popularnym wzorem stają się kabiny z czarnym industrialnym okuciem, które podkreśla indywidualny charakter łazienki. Jeśli jednak wolisz, aby kabina była jak najmniej widocznym elementem wybierz model kabiny walk-in, w którym wykorzystuje się tylko pojedyncze ścianki szklane z delikatnymi elementami montażowymi. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się minimalistyczne rozwiązanie - odpływ montowany bezpośrednio w posadzce, co tworzy jednolitą powierzchnię podłogi i optycznie powiększy łazienkę.

Bezpieczeństwo

Stosując odpływ podłogowy, pamiętaj o zabezpieczeniu strefy prysznica izolacją w posadzce, zachowaniu spadku w miejscu kabiny oraz o doborze odpowiednich płytek z wysokim stopniem antypoślizgowości. Jeśli nie jesteś przekonany do tego rozwiązania, wiedz, że nowoczesne brodziki są równie łatwe w czyszczeniu i estetyczne – niskie lub zlicowane z posadzką w różnych materiałach, kolorach i fakturach do wyboru. Aranżując strefę prysznica myśl o wszystkich jej użytkownikach. Jeśli w domu są dzieci – zadbaj o ich bezpieczeństwo i zamontuj baterię z termostatem – unikniesz ryzyka poparzenia przez co korzystanie z prysznica będzie jeszcze bardziej komfortowe.
Czy masz małą łazienkę czy przestronny pokój kąpielowy – nawet montując parawan na wannie lub mając tylko malutką kabinę, jeśli wybierzesz odpowiedni sprzęt i materiały twoja strefa prysznicowa może stać się wymarzonym miejscem odprężenia i regeneracji.

Tekst: mgr inż. arch. Małgorzata Brewczyńsk, właścicielka studia projektowego Inventive Interiors, www.inventive-interiors.com

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także