×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Łazienkowe trendy 2023: jak urządzić modną łazienkę? 10 pomysłów!

Łazienkowe trendy 2023: jak urządzić modną łazienkę? 10 pomysłów!

Autor: Justyna Łotowska
13 sty 2023 11:20

Łazienka jak salon kąpielowy, łazienka ekologiczna i powrót do natury oraz żywych roślin w łazience. Na jakie jeszcze łazienkowe trendy warto zwrócić uwagę w 2023 roku? Podpowiadamy i pokazujemy piękne pomysły na modną łazienkę.

  • Trend nr 1: Witaj w salonie. Łazienkowym
  • Trend nr 2: Łazienka zrównoważona i ekologiczna
  • Trend nr 3: Powrót do natury

Trendy aranżacji wnętrz wciąż się zmieniają. Nie omija to również przestrzeni łazienki. Co będzie najmodniejsze w nadchodzącym roku? Jakie łazienkowe trendy zdecydowanie wyróżnią się na tle innych? Przeczytaj i zainspiruj się!

Trend nr 1: Witaj w salonie. Łazienkowym

Nasze podejście do łazienkowych rytuałów uległo zmianie. Rytuał to słowo-klucz. Przestaliśmy traktować łazienkę wyłącznie praktycznie – to bowiem miejsce, które służy nam do regeneracji i „ładowania baterii”. Odpoczywamy w wannie, kojąc zmysły albo bierzemy długi, relaksujący prysznic; sięgamy po aromatyczne olejki do kąpieli, zapalamy świece. To proste czynności, które jednak działają na nas bardzo odprężająco.

Ma to swoje odzwierciedlenie w projekcie wnętrza. Główną rolę w salonie kąpielowym odgrywa przestronna kabina prysznicowa typu walk-in i wygodna wolnostojąca wanna. Standardem w tego typu łazienkach są także dwie umywalki – dla niej i dla niego. Nie może tu zabraknąć również szerokiego i dobrze oświetlonego lustra.

Do strefy łazienki wkroczyły ponadto meble, które kojarzyliśmy dotąd raczej z pokojem dziennym lub salonem – jak fotele, szezlongi i szafki, które spełniają jednocześnie funkcję siedziska. Znajdziemy tu też liczne dodatki, obrazy i rośliny – dopasowane do stylu wnętrza.

Te zmiany w łazienkowej przestrzeni pociągają za sobą również zmiany w ofercie producentów armatury. Przykładowo wiele modeli baterii wannowych i prysznicowych charakteryzuje się wyjątkowym, designerskim kształtem. Przestają pełnić jedynie czysto praktyczną rolę – stają się ozdobą, „biżuterią” wnętrza.

Z drugiej strony, nie możemy zapomnieć o ich funkcjonalności. Baterie wyposażane są w coraz to nowe, praktyczne rozwiązania - możliwość montażu podtynkowego, przyciski ułatwiające sterowanie, trzystrumieniowe rączki natrysku czy termostaty. Funkcje te sprawiają, że łazienka zyskuje nowy wymiar - przemienia się w prawdziwą strefę relaksu.

Trend nr 1: Witaj w salonie. Łazienkowym. Fot. mat. prasowe Kludi
Trend nr 1: Witaj w salonie. Łazienkowym. Fot. mat. prasowe Kludi

Trend nr 2: Łazienka zrównoważona i ekologiczna

Kolejnym trendem, który zdecydowanie zasługuje na uwagę, jest ekologia. Wszyscy jesteśmy świadomi, że światowe zasoby wody systematycznie się kurczą. Dlatego tak istotne są nasze codzienne wybory, nawyki i przyzwyczajenia. Co to oznacza w kontekście łazienki?

Są to przede wszystkim rozwiązania, które pomagają nam oszczędzić wodę. Przykładowo baterie umywalkowe, które wyróżniają się bardzo dużym ograniczeniem zużycia wody – odpowiednio 4,5 i 5 litrów na minutę, z ogranicznikiem przepływu wody oraz perlatorem.

Na liście oszczędnych rozwiązań warto wymienić również wspomniane modele z termostatem, dzięki którym uzyskujemy pożądaną temperaturę wody zaraz po uruchomieniu baterii. Pozwala to na zaoszczędzenie nawet 10 litrów wody dziennie! Nie można zapomnieć też o bateriach bezdotykowych, które wyłączają się w momencie, kiedy nie wykrywają ruchu. Znacznie redukuje to ilość zużywanej przez nas wody i energii potrzebnej do jej nagrzania.

Trend nr 2: Łazienka zrównoważona i ekologiczna. Projekt Marta Ogrodowczyk-Trepczyńska, Marta Piórkowska, Oktawia Rusin. Wizualizacje Elżbieta Paćkowska
Trend nr 2: Łazienka zrównoważona i ekologiczna. Projekt Marta Ogrodowczyk-Trepczyńska, Marta Piórkowska, Oktawia Rusin. Wizualizacje Elżbieta Paćkowska

Trend nr 3: Powrót do natury

Coraz większe zainteresowanie tematyką ekologii ma bezpośredni wpływ nie tylko na takie kwestie jak oszczędzanie wody czy energii, ale także na wystrój wnętrza. Omawiając trendy w aranżacji łazienki w 2023 roku, warto zwrócić uwagę na inspiracje naturą.

Po pierwsze, we wnętrzach widzimy naturalne materiały – chętnie sięgamy pod drewno oraz kamień.

Po drugie, coraz bardziej modne stają się meble i elementy dekoracyjne z drugiej ręki. Stary zegar czy obraz to unikatowe detale, dzięki którym aranżacja łazienki staje się eklektyczna i niepowtarzalna.

Po trzecie, nadal trwa boom na rośliny. W łazience sprawdzą się gatunki, które dobrze czują się w wysokiej temperaturze i wilgotnym środowisku, jak bluszcz, sansewieria czy zamiokulkas.

Ostatnim elementem dopełniającym aranżację wnętrza jest odpowiednio dobrana armatura łazienkowa. Organiczna forma i przemyślana technologia potęgują wrażenia estetyczne, a prysznic przypomina kąpiel pod prawdziwym wodospadem.

Zmieniająca się funkcja łazienki, baterie oszczędzające wodę oraz powrót do natury – to najbardziej wyraziste trendy, o których na pewno nie zapomnimy przez kolejne sezony. Zainspiruj się którymś z nich, aby stworzyć wyjątkową przestrzeń – szczególnie jeśli planujesz remont łazienki lub budowę domu.

Trend nr 3: Powrót do natury. Projekt Marta i Michał Raca, Raca Architekci. Fot. Tom Kurek
Trend nr 3: Powrót do natury. Projekt Marta i Michał Raca, Raca Architekci. Fot. Tom Kurek

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także