×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Malowanie łazienki – jak łączyć kolory. Porada fachowca

Malowanie łazienki – jak łączyć kolory. Porada fachowca

Autor: Małgorzata Nietupska
23 cze 2016 10:00

Szeroka oferta kolorystyczna producentów farb oraz zmieniające się trendy aranżacji wnętrz zachęcają do barwnych eksperymentów w naszych łazienkach. Dobór kolorów należy jednak dobrze przemyśleć. Eksperci marki Dekoral podpowiadają, jak sprostać temu wyzwaniu.

Dobranie kolorystyki ścian jest czasochłonnym zajęciem. Musimy wybrać odpowiednie barwy, ich nasycenie oraz przeanalizować ewentualne połączenia. Niektóre zestawienia mogą okazać się nietrafione albo źle komponować się z meblami i dekoracjami łazienki.

Triki optyczne

Przy użyciu odpowiednich kolorów możemy optycznie powiększyć albo pomniejszyć malowaną łazienkę.

Jeżeli chcemy „rozciągnąć” małe pomieszczenia, powinniśmy pomalować je w jasnych barwach. Możemy postawić na uniwersalne szarości, rozbielone pastele czy odcienie beżu. Kolor popielaty w odcieniu szarości świetnie sprawdzi się jako kolor bazowy w pomieszczeniu.
Jak z kolei okiełznać proporcje zbyt dużego pokoju? Paleta pomocnych kolorów jest w tym przypadku bardzo szeroka. Wyciszone brązy, butelkowa zieleń czy fiolety będą pomocne w „obniżeniu” wysokich wnętrz i pomogą opanować przestrzeń długich i wąskich pomieszczeń.

- Pamiętajmy także o tym, że temperatura wiodącego koloru wpływa na odbiór pomieszczenia. Zielenie czy błękity będące kolorami zimnymi powiększają optycznie przestrzeń natomiast barwy ciepłe jak żółcie i czerwienie, zmniejszają ją oraz czynią pomieszczenia przytulniejszymi. W ofercie farb Clean&Color znajdziemy, np. czerwień flamenco lub cytrynowy tuil, które doskonale sprawdzą się w pokoju dziennym – radzi Anna Łatoszyńska, Brand Manager marki Dekoral.

Koło i harmonia barw

Przy doborze kolorów niezwykle pomocne jest korzystanie z tak zwanego koła barw. Ten graficzny model tłumaczy zasady mieszania się i powstawania barw. Kolory rozłożone na kole barw, w zależności od położenia dzielą się na trzy grupy: monochromatyczne (różne odcienie tego samego koloru), pokrewne (sąsiadujące ze sobą na kole), dopełniające (położone naprzeciwko siebie).

Dlaczego jest to takie ważne? Odpowiednie zbiory kolorów tworzą bowiem tak zwane harmonie kolorystyczne, które będą nam pomocne przy wyborze odpowiednich barw dla naszych wnętrz.

Harmonia komplementarna, używająca barw dopełniających znajdujących się po przeciwnej stronie koła tworzy intensywne połączenie. Kolory dopełniające działają na zasadzie przyciągania się przeciwieństw. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy zależy nam na wyrazistym efekcie. Kontrasty stosuje się najczęściej w dużych pomieszczeniach jak salon czy hol.

Harmonia monochromatyczna opiera się na wyborze różnych tonacji jednej rodziny koloru. Takie wykorzystanie barw będzie przydatne w przypadku, gdy zależy nam na delikatnej i jednolitej aranżacji. Wnętrze takie będzie wyciszone oraz zrównoważone. Monochromatyczna harmonia sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych na odpoczynek.

Ostatnia harmonia, nazywana analogiczną, wykorzystuje kolory znajdujące się obok siebie w kole barw. Przykładowo dominujący kolor pomarańczowy wzbogacamy odcieniami żółci i czerwieni. Efekt taki sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, w których zależy nam na wyrazistej oraz kolorowej aranżacji.

Światło robi różnicę

Wybierając w sklepie kolor farby dysponujemy jedynie niewielkich rozmiarów próbką. Musimy pamiętać o tym, że na nasz odbiór danej barwy ma wpływ, m.in. oświetlenie oraz faktura farby. - Intensywne kolory na dużej powierzchni ściany mogą wydawać się ciemniejsze niż na wzorniku. Warto więc porównywać kolory w warunkach, w jakich ostatecznie zostaną wykorzystane.

- W Centrach Dekoral znajdziemy testery CLEAN&COLOR, które możemy wypróbować w domu i sprawdzić, jaki kolor najbardziej nam odpowiada. Do dyspozycji mamy 56 kolorów w testerach o pojemności 40 ml – mówi Anna Łatoszyńska. - Aby ciemne i intensywne kolory ożywiły ale nie zdominowały pomieszczenia nie powinniśmy stosować ich na wszystkich ścianach. Co więc zrobić z pozostałymi? Wyraziste barwy dobrze jest połączyć z naturalnymi kolorami, kremami oraz beżami.

Mimo że łączenie barw daje nam niemalże nieograniczone możliwości, warto wystrzegać się „gryzących” połączeń. Aby ich uniknąć, najlepiej czerpać inspiracje z natury, podpatrując odważne zestawienia kolorów, ale pamiętając o zasadzie łączenia barw o podobnym nasyceniu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także